Reba.ir مذهبی فرهنگی - مطالب اردیبهشت 1392

خط مشی مقاومت در برابر غرب را اجرا می کنم/ برای تهدیدات اسرائیل ارزشی قائل نیستم

دکتر سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و همچنین یکی از کاندیداهای انتخابات آتی ریاست‌جمهوری کشورمان  در مصاحبه‌ای با نجمه بزرگمهر خبرنگار روزنامه فایننشیال‌تایمز به بیان نظرات خود درباره انتخابات آتی ریاست‌جمهوری و همچنین مسائل مختلف هسته‌ای و منطقه‌ای پرداخت.

فایننشال تایمز با اشاره به کاندیداتوری دکتر جلیلی در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری نوشت: "مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران، وعده داده که در صورت انتخاب از تجربیات خود در گفت‌وگوهای هسته‌ای استفاده خواهد کرد تا همان خط‌مشی مقاومت در برابر خواسته‌های غرب را اجراء کند."

این نشریه سعید جلیلی را برجسته‌ترین فرد در میان کاندیداهای نزدیک به آیت‌الله العظمی علی خامنه‌ای معرفی کرده و نوشت، جلیلی با تأکید بر اینکه تحریم‌های بین‌المللی تحمیل شده را می‌توان دور زد، اعلام کرده که به عنوان رئیس‌جمهور خط‌مشی "پیشرفت، عدالت و مقاومت" را پیاده‌خواهد کرد.

دکتر جلیلی در اولین مصاحبه از زمان اعلام کاندیداتوری گفت: "استنباط من این است که هر چقدر ما بر اصول مذهبی و داخلی‌مان تأکید کنیم، بیشتر می‌توانیم ظرفیت حرکت در مسیر پیشرفت را فراهم آوریم و بیشتر مقاومت کنیم [در برابر فشارهای وارده از جانب دشمنان خارجی]."

فایننشیال تایمز در ادامه با بیان این نکته که جلیلی نماینده دیدگاه‌های رهبران جمهوری اسلامی است، نوشت که وی معتقد است دولت‌های غربی، اگر به جای کمر خم کردن در برابر تحریم‌ها با مقاومت سرسختانه مواجه شوند، مجبور به مصالحه در برابر ایران خواهند شد.

این روزنامه انگلیسی سعید جلیلی 47 ساله را یکی از کهنه‌سربازان جنگ ایران و عراق معرفی کرده که بسیاری از اصولگرایان ایران معتقدند دفاع جانانه‌ای از بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران کرده است. "اگرچه وی در لحظات پایانی ثبت‌نام کرد اما حضور وی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران فورا توجهات داخلی و خارجی را به خود معطوف کرد و برخی از رقیبان اصولگرای وی به سرعت آمادگی خود را برای کناره‌گیری به نفع وی اعلام کردند.

بسیاری از تحلیلگران آقای جلیلی را یکی از پیشروهای انتخابات دانسته و معتقدند که وی می‌تواند به دلیل وفاداری به آرمان‌های انقلاب،  بالاخص در مذاکراتی که درباره مسأله‌ هسته‌ای ایران با جامعه بین‌المللی داشته، کاندیدای مورد علاقه رهبر ایران باشد."

به نوشته فایننشیال‌تایمز، "آقای جلیلی اصرار دارد که وی مورد توجه و یا حمایت آیت‌الله خامنه‌ای، که تصمیم نهایی را در امور نظام اتخاذ می‌کند، نیست. وی گفت که به علت احساس وظیفه وارد رقابت انتخاباتی شده است."

آقای جلیلی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا حضور رفسنجانی و مشایی باعث شرکت وی در انتخابات شده است گفت: "معمولا زمانی که یک نفر می‌خواهد کاندیدا شود کاندیداهای دیگر را بررسی می‌کند. اگر کاندیدای اصلحی وجود داشته باشد وارد انتخابات نمی‌شوید. اما زمانی که احساس می‌کنید حضورتان ضروری است وارد می‌شوید. تصمیم به شرکت در انتخابات را نمی‌توان از [شرایط] سایر کاندیداها جدا کرد."

جلیلی در پاسخ به این سؤال که آیا برنده شدن رفسنجانی در انتخابات ممکن است باعث تغییر در سیاست هسته‌ای ایران شود گفت: "رویکرد ما کاملا قابل دفاع و منطقی بوده و می‌تواند منجر به پیشرفت شده و آن را تسریع بخشد. طبیعتا، اگر رویکردهای دیگری ارائه شوند می‌توانیم آنها را به صورت جدی مورد انتقاد قرار داده و از رویکرد کنونی دفاع کنیم. اما باید ببینیم که خط‌مشی [رفسنجانی] چه خواهد بود."

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری آتی کشورمان در پاسخ به سؤالی مبنی بر احتمال کناره‌گیری علی‌اکبر ولایتی و محمد باقر قالیباف به نفع وی‌گفت: "ما هنوز گفت‌وگویی نداشته‌ایم اما وحدت گفتمان و جریانات [سیاسی] را می‌توانیم مورد توجه قرار دهیم." وی همچنین درباره سؤالی مبنی بر بی‌تجربگی در عرصه اقتصادی در دوران تحریم‌های بین‌المللی گفت: "حداقل طی چند سال گذشته زمانی که تأثیر تحریم‌ها را بررسی می‌کردم، بدین نتیجه رسیدم که آنها را می‌توان به راحتی دور زده و تبدیل به فرصت کرد."

سعید جلیلی درباره ضرورت رابطه با آمریکا و احتمال گفتگوهای مستقیم گفت: "این امر درست نیست. آمریکا به صورت جدی در برابر اهداف و خواسته‌های جمهوری اسلامی و ملت ایران مانع‌تراشی می‌کند. این مسأله را نمی‌توان انکار کرد. آمریکا از حکومت دیکتاتوری شاه، زمانی که ملت ایران او را نمی‌خواستند، حمایت کرد. پس از انقلاب نیز آمریکا از صدام حسین حمایت کرد."

وی افزود: "رفتار ملت ایران در 34 سال گذشته نشان می‌دهد که آمریکا هر آنچه خواست را نمی‌تواند انجام دهد. آمریکا زمانی که فکر می‌کرد هیچ گونه رقیبی در جهان ندارد با برنامه هسته‌ای ایران مخالفت کرد. بعدها گفتند که خواهان دستیابی به اجماع بین‌المللی هستند که آن هم موفقیت‌آمیز نبود. سپس بار دیگر دست به اقدامات یکجانبه زدند. این رویدادها از سردرگمی آمریکا خبر می‌دهند."

"ما هیچگاه منتظر شروط آمریکا برای مذاکره مستقیم نبوده‌ایم. مسأله رفتار آمریکا است که باید تغییر یابد. رهبر اعلام کرده که بدین امر خوشبین نیست. مسأله اصلی این است که رفتار آمریکا تغییر نکرده است."

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان درباره مسأله هسته‌ای و مذاکره با قدرت‌های جهانی گفت: "ما چیزی بیش از [حقوق ایران بر پایه] معاهده منع اشاعه هسته‌ای نمی‌خواهیم. ما طبیعتا انتظار داریم از حقوق‌مان بر اساس ان‌پی‌تی برخوردار باشیم. سؤال اصلی اینجاست که چرا آنها نمی‌خواهند حق ایران برای غنی‌سازی اورانیوم بر اساس ان‌پی‌تی‌ را به رسمیت بشناسند. آنهایی که ادعای احترام به ان‌پی تی را دارند باید به این حق مردم ایران نیز احترام گذارند."

"ما در ابتدا به آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای نوشتیم که برای نیل به اهداف صلح‌آمیز و پزشکی به اورانیوم با غنای 20 درصد نیاز داریم. آنهایی که امروز بر غنی‌سازی 20 درصدی متمرکز شده‌اند باید پاسخ دهند که چرا از ارائه این مواد به ما زمانی که اعلام کردیم خواهان تولید نیستیم و آنها این مواد را برای مصارف صلح‌آمیز به ما بفروشند، خودداری کردند."

جلیلی در پاسخ به این سؤال که آیا ایران با خواسته‌ها برای تحویل اروانیوم با غنای 20 درصد موافقت خواهد کرد یا نه گفت: "ما در مذاکرات به صورت بسیار مشروح درباره این مسأله گفتگو کرده‌ایم. ما اعلام کرده‌ایم که آنچه تولید شده است برای برطرف کردن نیازهای داخلی و پزشکی مصرف خواهد شد. آنها می‌دانند که این سوخت تحت نظارت بازرسین آژانس در فردو و نطنز تولید شده و برای اهداف صلح‌آمیز مصرف خواهد شد. ما اعلام کرده‌ایم که این اورانیوم برای مصارف‌مان است. ما این اورانیوم را نه برای ارسال به خارج بلکه برای برطرف کردن نیازهای پزشکی مردم‌مان تولید کرده‌ایم."

سعید جلیلی درباره اظهارات سخیفانه مقامات رژیم صهیونیستی در باره تعیین "خط قرمز" برای تولید بیش از 240 کیلوگرم با اورانیوم با غنای بالا، به خبرنگار فایننشیال‌تایمز گفت: "ما برای اسرائیل یا تهدیدات آن هیچ اعتباری قائل نیستیم. خط قرمز ما قوانین معاهده عدم اشاعه هسته‌ای است."

وی همچنین درباره دعوت آمریکا و روسیه برای برقراری یک کنفرانس بین‌المللی درباره بحران سوریه گفت: "ایران از همان ابتدا اعلام کرده که بحران سوریه راه‌حل سیاسی دارد نه نظامی. آمریکا از یک رویکرد نادرست تبعیت کرده و از تروریست‌ها برای نیل به اهدافش استفاده کرد. اما دیدگاه‌های ما به روسیه نزدیک‌تر است. اگر آمریکایی‌ها به این نتیجه برسند که رویکرد آنها نادرست است در این صورت باید به جهان اعلام کنند. ما از هر پیشنهادی بر پایه برگزاری گفت‌وگوی ملی در سوریه حمایت می‌کنیم."

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و کاندیدای انتخابات آتی ریاست جمهوری، در پایان مصاحبه و در پاسخ به سؤالی مبنی بر رنجش احتمالی ایران در صورت دعوت نشدن به این کنفرانس گفت: "مهم نیست. مسأله برای ما این است که به رویارویی نظامی در سوریه پایان داده شده و فرآیند سیاسی آغاز گردد."

نوشته شده در تاریخ شنبه 28 اردیبهشت 1392    | توسط: امین    | طبقه بندی: اخبار سیاسی،     | نظرات()

با جوسازی حجت شرعی کسی تغییر پیدا نمی‌کند/ وعده رفع مشكلات اقتصادی با سازش با دشمنان یعنی تضعیف كشور

کامران باقری لنکرانی بعداز ظهر پنجشنبه در نشستی با خبرنگاران در یاسوج اظهار داشت: در عرصه اقتصادی باید نشان دهیم که می‌توانیم مشکلات کشور را حل کنیم و پاسخگوی نیازهای اقتصادی و ایجاد یک کشور مقتدر در عرصه‌های مختلف باشیم.
به گزارش رجانیوز، دكتر لنكرانی در پاسخ به خبرنگاران افزود: برخی از کاندیداها برای رسیدن به این هدف به دنبال رفع مشکلات با جهان خارج هستند و اولویت اول این کاندیداها تنش زدایی و سیاست لبخند است. رفع مشکلات اقتصادی با سازش نسبت به خارج موجب تضعیف کشور خواهد شد. 
 
وی اظهار داشت: ما فکر می‌کنیم در شرایط کنونی اگر قطب توجه‌مان را برای حل مشکلات اقتصادی بر سازش با دشمنان خارجی قرار دهیم، موجب تضعیف موضع ملت ما خواهد شد.
 
لنکرانی افزود: اگر کشوری احساس کند که کلید برون رفت ایران از مشکلاتش در دست آن کشور است، تلاش می‌کند منافع ملی ما را تحت تاثیر قرار دهد و مطامع خود را دنبال کند.
 
این کاندیدای جبهه پایداری تصریح کرد: در شرایط کنونی باید تمرکزمان بر اقتصاد مقاومتی و استفاده از ظرفیت‌های درونی کشور و حل معضلات با امکانات داخلی باشد.
 
وی با بیان اینکه این به معنای عدم توجه به ظرفیت‌های تعامل با خارج از کشور نیست، افزود: اولویت اول ما باید ظرفیت‌های درونی کشور بوده و وقتی این را به اثبات رساندیم، موضع‌مان در تعامل با خارجی‌ها موضع قدرت و عزت‌طلبانه است و این تعاملمان را برای دستیابی به منافع ملی موثرتر می کند.
 
شعاری ندهیم که خارجی‌ها در ما طمع کنند
 
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم همچنین گفت: تقابل در این انتخابات بین خط سازش با کسانی است که خط مقاومت را دنبال می‌کنند.
 
وی افزود: اگر ظرفیت‌های کشور در جهت خط مقاومت به میدان بیایند و شعارهایی ندهیم که خارجی‌ها در ما طمع کنند، این موضوع به منافع ملی نزدیکتر خواهد بود.
 
لنکرانی اظهار داشت: کسانی که شعارهایی می‌دهند که خارجی‌ها را خوشحال می‌کند و باعث افزایش فشارهای آنان می‌شود، باید در پیشگاه مردم ایران پاسخگو باشند که به جای اینکه ظرفیت رقابت‌های انتخاباتی را در جهت اقتدار کشور بکار بگیرند، این ظرفیت را برای باج خواهی خارجی‌ها آماده می کنند.
 
وی گفت: کاندیداهای ریاست جمهوری باید در موضعگیری‌های خود دقت کنند که در بیگانگان و دشمنان ملت طمع ایجاد نکنند.
 
ائتلاف‌ها سرانجامی ندارند
 
وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص ائتلاف‌های انتخاباتی گفت: پیش‌بینی صاحب نظران و بزرگان این بود که با توجه به موضع‌گیری‌های متفاوت برخی افراد در ائتلافها، این ائتلاف‌ها معلوم نیست به پایان برسد.
 
لنکرانی بیان داشت: ما تحولاتی که در آرایش سیاسی انتخابات صورت می‌گیرد را رصد خواهیم کرد ولی معتقدیم که مهمتر از آرایش سیاسی کاندیداها، نگاه گفتمانی به فضای انتخابات است.
 
وی تصریح کرد: گفتمان انقلاب و خط مقاومت باید تلاش کند با یک پرچم در صحنه انتخابات حاضر شود و این را به عنوان یک اصل در پیگیری‌های آتی خود دنبال خواهیم کرد.
 
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم افزود: هنوز برای اینکه بتوانیم در خصوص پایان کار اظهارنظری کنیم زود است و باید ببینیم تا پایان چه تحولاتی پیش می‌آید.
 
لنکرانی همچنین گفت: انتخابات ریاست جمهوری یازدهم یک انتخابات چند قطبی است و در میان طرفداران آنها به جای نگاه گفتمانی نگاه شخصیتی وجود دارد و اگر این نگاه شخصیتی دنبال شود این وضعیت همینگونه باقی می‌ماند.
 
وی با بیان اینکه باید تلاش کنیم این نگاه را به نگاه گفتمانی تبدیل کنیم، افزود: الزامات گفتمان مقاومت، الزاماتی است که با برخی شعارهایی که این روزها در ستادهای انتخاباتی گفته می شود، تطبیقی ندارد.
 
کاندیدای جبهه پایداری افزود: در انتخابات ریاست جمهوری تصمیم شورای مرکزی و تایید شورای فقاهتی کاملا روشن است و این مسئله موضوعیت ندارد.
 
وی همچنین رد یا تایید صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری را در حیطه وظایف شورای نگهبان دانست و گفت: اظهار نظرهایی که این روزها در خصوص رد صلاحیتها به گوش می‌رسد به نوعی خارج از چارچوب قانونی است و ملاک تصمیم شورای نگهبان است.
 
وی بیان کرد: شورای محترم نگهبان همچون سال‌های گذشته بر اساس ضوابط تصمیم می‌گیرد و کسانی که معتقد به نظام هستند باید به آن پایبند باشند.
 
از معرفی کاندیدای مشترک با دولت اعلام برائت می‌کنیم
 
لنکرانی در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر که احتمال دارد شما در صورت رد صلاحیت مشایی کاندیدای دولت شوید، گفت: ما بر تعامل‌مان با جریانی که در حاشیه دولت وجود دارد، یک خط قرمز پررنگ داریم و حتی اگر برخی در حاشیه دولت تصمیم بگیرند که کاندیدای‌شان را با جبهه پایداری مشترک کنند، ما از این تصمیم مشترک اعلام برائت خواهیم جست.
 
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما به صرف ظن و گمان به حجت شرعی نمی‌رسیم و با جوسازی حجت شرعی کسی تغییر پیدا نمی‌کند و باید با در نظر گرفتن ظرفیت‌های واقعی و مبانی دینی تصمصم‌گیری کنیم و این در تمامی شرایط مسیر اصلی در جبهه پایداری است.
 
وی عنوان کرد: تصمیمات جبهه پایداری بر مبنای نگاه سیاسی نیست بلکه برمبنای نگاه تکلیف محور اما با بصیرت و هوشمندی مومنانه است.

نوشته شده در تاریخ جمعه 27 اردیبهشت 1392    | توسط: امین    | طبقه بندی: اخبار سیاسی،     | نظرات()

شریعتمداری روشنگری کرد؛

حسین شریعتمداری در یادداشتی با عنوان "ماشاءالله‌،‌حزب‌الله..." در کیهان نوشت:
1- آوردگاه «جمل» است. آتش جنگ فرو نشسته و امیر مؤمنان علیه‌السلام در حالی که چشم فتنه را کور کرده‌اند، با تأسف به کشته شدگان سپاه فریب می‌نگرند و در وصف جنگ‌افروزان فتنه‌گر که بعد از آنهمه رجزخوانی و خط و نشان کشیدن‌ها به سختی شکست خورده و به خاک مذلت افتاده‌اند می‌فرمایند؛
«و قد ارعدوا و ابرقوا و مع هذین الامرین الفشل ولسنا نرعد حتی نوقع و‌لانسیل حتی نمطر... اصحاب فتنه جمل چون رعد غریدند و مثل برق جرقه زده و از جای برآمدند اما، علی‌رغم آنهمه لاف گزاف، هنگام کارزار، ناتوان و ترسان بودند و از هم گسیخته و پراکنده شدند، ولی ما، خروش برنمی‌داریم مگر آن که دست به عمل می‌زنیم و هرگز نمی‌باریم مگر آن که سیل به راه می‌ اندازیم».
حضرت پیش از آغاز جنگ و هنگامی که پرچم را به دست فرزندش محمد حنفیه می‌سپرد، خطاب به او فرموده بود؛ «اگر کوه‌ها از جای کنده
در این میان پیوند حلقه انحرافی با اصحاب فتنه نیز در فریب جناب هاشمی بی‌تاثیر نبوده است. توضیح آن که حلقه انحرافی به پایان عمر خود رسیده است و با خاتمه دولت احمدی‌نژاد، باید از قطاری که بی بلیت سوار آن شده بود پیاده شود. بنابراین حلقه انحرافی برای ادامه حیات خود چاره‌ای جز پیوند با یک جریان سیاسی دیگر نداشت.
شدند، تو بر جای خویش بمان، دندان‌ها را بر هم بفشار، جمجمه‌ات را به خدا بسپار، پای بر زمین کوب و چشم به دور دست‌های سپاه دشمن بدوز، بیم به خود راه مده و بدان که پیروزی از جانب خداست».
2- بعد از ثبت‌نام آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان نامزد انتخابات ریاست‌‌جمهوری یازدهم، که متأسفانه در قاب مشترک اصحاب فتنه و حلقه انحرافی صورت پذیرفت، رسانه‌ها و مقامات خارجی و دنباله‌های داخلی آنها در اقدامی هماهنگ و مانند دهها مورد مشابه دیگر، صدا به هلهله بلند کردند و صفحات اول روزنامه‌ها و خروجی سایت‌ها را از این توهم انباشتند که چه نشسته‌اید؟! کار نظام و انقلاب تمام شد! و حزب‌الله می‌رود که خانه‌نشینی پیشه کند! و...
این همه هیاهو در حالی است که وقتی به صحنه نگاه می‌کنی به وضوح می‌بینی که هیچ اتفاق تازه‌ای نیفتاده است. آمریکا به عنوان حامی رسماً اعلام شده ائتلاف فتنه و انحراف، همان آمریکاست که به قول هفته‌نامه «ویکلی استاندارد» تمامی رؤسای جمهور آمریکا از کارتر تا اوباما در یک نقطه با امام خمینی(ره) به اشتراک نظر رسیده‌اند و آن، این که «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند». مردم، همان مردم هستند که فتنه آمریکایی- اسرائیلی88 -جنگ احزاب- را علی‌رغم آنهمه برنامه‌ریزی بیرونی و ائتلاف همه دشمنان داخلی و خارجی به دیوار بصیرت 9 دی کوبیدند. همان‌ها که بعد از آنهمه رجزخوانی مشترک دشمنان بیرونی و درونی، حماسه بی‌نظیر 22 بهمن را آفریدند. همان مردمی که با وجود تحریم انتخابات مجلس نهم از سوی مدعیان اصلاحات، به مراتب بیشتر و گسترده‌تر از انتخابات‌های قبلی پای صندوق‌های رأی آمدند و...
و اما، اصحاب فتنه و حلقه انحرافی نیز همان‌ها هستند که بودند و تاکنون هرچه کوشیده‌اند و خروشیده‌اند، راه به جایی نبرده و در نهایت اعتراف کرده‌اند که برای «هیچ» بیهوده به خود پیچیده‌اند! بنابراین چه فاکتور جدیدی به ائتلاف فتنه و انحراف اضافه شده است که تاکنون نبوده است؟! اگر پاسخ «هیچ» است- که هست- بی‌تردید این همه سر و صدای مشترک بیرونی و داخلی نیز برای هیچ است. نیست؟!
3- اکنون باید پرسید حضور آقای هاشمی رفسنجانی در قاب نامزد مشترک فتنه و انحراف چه تغییری می‌تواند در معادلات قبلی این دو جریان ایجاد کند؟ و چه ارزش افزوده‌ای برای این ائتلاف بی‌ارزش در پی خواهد داشت؟ مگر جناب هاشمی بیرون از جبهه مدعی اصلاحات طرفداران دیگری هم دارد؟ پاسخ منفی است یعنی کسانی
آقای احمدی‌نژاد با این اقدام انتحاری خود به اصحاب‌فتنه پیام می‌دهد که برای تنش‌آفرینی و فتنه‌انگیزی آماده است و می‌توانند روی قانون‌گریزی و ساختارشکنی حلقه انحرافی حساب باز کنند. پیام‌های پنهانی رد‌و‌بدل شده بماند برای فرصتی دیگر.
که از آقای هاشمی طرفداری می‌کنند همان‌ها هستند که پیش‌‌از‌‌این و طی چند سال گذشته در میان طرفداران و حامیان فتنه و انحراف حضور داشته‌اند بنابراین آقای رفسنجانی جمع جدیدی را به طیف یاد شده اضافه نکرده و نمی‌کند که اینهمه هیاهو برای آن قابل اعتناء باشد. مگر مدعیان اصلاحات بارها اعلام نکرده‌اند که هاشمی رفسنجانی سردار بی سپاه است؟! و مگر کارگزاران و مدعیان اصلاحات قبل از این با یکدیگر در ائتلاف نبوده‌اند که حالا پیوند آنان، یک حرکت و اتفاق جدید تلقی شود؟! و به قول کودکانه یکی از اصحاب فتنه، نامزدی هاشمی به منزله «انفجار بمب در میان اصولگرایان»! باشد؟!... خب! با این حساب باید پرسید، آن اتفاق مهمی! که دشمنان بیرونی و ائتلاف مشترک فتنه و انحراف در بوق و کرنا کرده‌اند چیست؟!
4- حالا به این نکته می‌رسیم که وقتی نامزدی آقای رفسنجانی هیچ تغییر جدیدی در جبهه فرو ریخته و ائتلاف مشترک فتنه و انحراف پدید نمی‌آورد، اصرار فتنه‌گران برای نامزدی ایشان با چه هدف و منظوری صورت پذیرفته است؟ پاسخ به این سؤال اگرچه فصل جداگانه‌ای می‌طلبد ولی در این مختصر به دو نکته اشاره می‌کنیم.
الف: برخی از مدعیان اصلاحات و چند رسانه بیگانه طی همین 48 ساعت گذشته با صراحت اعلام کرده‌اند نباید انتظار داشت که نامزدی آقای رفسنجانی، پایگاه از دست رفته جبهه اصلاحات را به آنان بازگرداند چرا که هاشمی یک بار در همین میدان حضور داشته و نگاه مردم به ایشان با اندکی تفاوت همان نگاه به اصلاح‌طلبان است ولی نامزدی آقای رفسنجانی- به قول بی‌بی‌سی- می‌تواند پوششی برای فعالیت انتخاباتی اصلاح‌طلبان باشد و زمینه‌ای برای بازگشت آنها به درون حلقه نظام فراهم آورد. ولی از این فرصت- به گفته تحلیلگر رادیو فردا- نباید انتظار تجدید حیات اصلاح‌طلبان را داشت.
ب: و اما، اکنون به خبری اشاره می‌کنیم که می‌دانیم جناب هاشمی رفسنجانی می‌تواند با تحقیق و بررسی دقیق از صحت آن اطمینان حاصل کند. تحقیق در این زمینه برای ایشان دشوار نیست.
آقای خاتمی بعد از اصرار آقای هاشمی برای کاندیدا شدن به چند تن از افراد بسیار نزدیک خود می‌گوید؛
پیش از این با محاسبه شرایطی که می‌دانستیم از نگاه آقای رفسنجانی پنهان نیست پیش‌بینی کرده بودیم ایشان نامزد نمی‌شود ولی فاکتورهای دیگری که به برخی از آنها اشاره شد در میدان محاسبات وی قرار گرفت و ایشان را در معرض یک شکست قطعی و غیرقابل اجتناب دیگر قرار داد.
آقای رفسنجانی می‌داند که شورای نگهبان صلاحیت مرا رد می‌کند و قصد دارد بعد از رد صلاحیت من، بدون آن که هزینه‌ای پرداخته باشد، آرای اصلاح‌طلبان را به صندوق کاندیدای تحت فرمان خود منتقل کند. خاتمی می‌گوید؛ نامزد مورد نظر او هم رای نمی‌آورد ولی شکست وی به حساب هاشمی نوشته نمی‌شود و هاشمی می‌تواند کماکان منتقد شرایط کنونی باقی بماند بی آن که جایگاه خود را به رای مردم گذاشته باشد. در همین حال و هوا، جلسه‌ای در «...» تشکیل می‌شود. در این جلسه آقای «م» پیشنهاد می‌کند می‌توانیم با این توضیح- بخوانید ترفند و توجیه- که خرابکاری‌های احمدی‌نژاد باعث رویگردانی مردم از ایشان شده است و فرصت برای نامزدی آقای هاشمی فراهم است و... توافق هاشمی را برای کاندیداتوری جلب کنیم و تاکید می‌کند که اگرچه آقای هاشمی فاقد پایگاه مردمی است و شکست می‌خورد ولی این شکست به حساب اصلاح‌طلبان نوشته نمی‌شود، چرا که هیچکس هاشمی را اصلاح‌طلب نمی‌داند! و سابقه همراهی او با نظام را فراموش نمی‌کند. در پی همین تصمیم است که از یکسو آقای خاتمی روی نامزدی آقای هاشمی اصرار می‌ورزد و سخن «کاش هاشمی می‌آمد» او در رسانه‌های داخلی و خارجی بازتاب گسترده داده می‌شود و از سوی دیگر برخی از افراد مطرح در همین طیف ماموریت می‌یابند که تاکید ‌کنند هاشمی همان عالیجناب سرخپوش است!... و بدین ترتیب بار دیگر آقای هاشمی به عنوان «پل» در اختیار مدعیان اصلاحات قرار می‌گیرد. یعنی همان‌ها که بیشترین اهانت‌ها را علیه وی روا‌داشته بودند و هرگز از آن همه اهانت و دشمنی ابراز پشیمانی نکرده و نمی‌کنند!

پیش از این با محاسبه شرایطی که می‌دانستیم از نگاه آقای رفسنجانی پنهان نیست پیش‌بینی کرده بودیم ایشان نامزد نمی‌شود ولی فاکتورهای دیگری که به برخی از آنها اشاره شد در میدان محاسبات وی قرار گرفت و ایشان را در معرض یک شکست قطعی و غیرقابل اجتناب دیگر قرار داد.
5- در این میان پیوند حلقه انحرافی با اصحاب فتنه نیز در فریب جناب هاشمی بی‌تاثیر نبوده است. توضیح آن که حلقه انحرافی به پایان عمر خود رسیده است و با خاتمه دولت احمدی‌نژاد، باید از قطاری که بی بلیت سوار آن شده بود پیاده
تاکید می‌کند که اگرچه آقای هاشمی فاقد پایگاه مردمی است و شکست می‌خورد ولی این شکست به حساب اصلاح‌طلبان نوشته نمی‌شود، چرا که هیچکس هاشمی را اصلاح‌طلب نمی‌داند! و سابقه همراهی او با نظام را فراموش نمی‌کند.
شود. بنابراین حلقه انحرافی برای ادامه حیات خود چاره‌ای جز پیوند با یک جریان سیاسی دیگر نداشت. اما برای ائتلاف با اصحاب فتنه مانند هر معامله دیگری پای داد و ستد در میان است. حلقه انحرافی اگرچه هویت ندارد ولی دست گشاده‌ای بر رانت قدرت و ثروت دارد. و این همان امتیازی است که به اصحاب فتنه داده است و از سوی دیگر اصحاب فتنه در مقابل برخورداری از رانت قدرت و ثروت حلقه انحرافی، این حلقه را در بازی بعدی می‌پذیرد. حضور غیرقانونی آقای احمدی‌نژاد در جریان ثبت نام مشایی و اعلام حمایت از وی که علی‌رغم اعتراض‌های فراوان صورت گرفت در همین بستر قابل ارزیابی است. آقای احمدی‌نژاد با این اقدام انتحاری خود به اصحاب‌فتنه پیام می‌دهد که برای تنش‌آفرینی و فتنه‌انگیزی آماده است و می‌توانند روی قانون‌گریزی و ساختارشکنی حلقه انحرافی حساب باز کنند. پیام‌های پنهانی رد‌و‌بدل شده بماند برای فرصتی دیگر.
6- تنها تغییر قابل توجه در صورت مسئله این روزها، حضور پرشورتر از همیشه در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم است، چرا که از یکسو مردم در مشاهده همراهی و همخوانی بیگانگان با اصحاب فتنه و انحراف، انگیزه قوی‌تری برای حضور در انتخابات یافته‌اند و از سوی دیگر حضور همه سلیقه‌ها، آرای انبوه‌تری را به صندوق‌ها سرازیر می‌کند.
و بالاخره اصحاب فتنه و انحراف می‌دانند و آزموده‌اند که اگر بار دیگر خیال فتنه و آشوب در سر داشته باشند، حزب‌الله یعنی همان مردم پاکباخته حتی به اندازه چند ساعت نیز به آنها امان نمی‌دهند و به قول مولایشان حضرت امیر علیه‌السلام، وقتی نوبت باریدن به آنها می‌رسد، سیل به راه می‌اندازند. به اعتراف واشنگتن‌پست، فدائیان رهبر ایران- حضرت آقا- از چند هزار کیلومتر فاصله بحران سوریه را مدیریت می‌کنند و در لبنان و فلسطین حضور دارند. نباید مقابله این نیروی عظیم با آشوب‌های داخلی را نادیده گرفت... یاد مرحوم حاج بخشی به‌خیر، گوش کنید! هنوز فریادش طنین‌انداز است که؛ ماشاءالله، حزب‌الله.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 23 اردیبهشت 1392    | توسط: امین    | طبقه بندی: سیاسی،     | نظرات()

عکس:استقبال پرشور دانشجویان‌اهوازی از لنکرانی

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 10 اردیبهشت 1392    | توسط: امین    | طبقه بندی: تصاویر،     | نظرات()

هاشمی 2013: با اسرائیل سر جنگ نداریم

تقلای هاشمی برای بازگشت به قدرت با ارتجاع به قبل از انقلاب کوک می‎شود
امام خمینی(ره): اسرائیل باید از صحنه روزگار محو شود
هاشمی 2013: با اسرائیل سر جنگ نداریم

رجانیوز – گروه سیاسی: بالاخره ساز حضور رفسنجانی۷۹ ساله در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم هم کوک شد و کنسرتی که از ماه‌ها پیش با نوازندگانی متفاوت از جناح‌ها و گروه‌های مختلف سیاسی داخل و خارج کشور شکل گرفته بود، نهایتا به بلیط فروشی رسید و شخص اکبر هاشمی رفسنجانی با بیان مواضعی كه حكایت از ارسال پیام به فراتر از داخل مرزهای ایران دارد، اعلام کرد احتمال حضورش در انتخابات آتی، خیلی هم کمرنگ نیست. 

به گزارش رجانیوز، آیت‌الله ۷۹ ساله که عصر یکشنبه میزبان جمعی از خبرنگاران، نویسندگان، دانشجویان و طلاب اصلاح‌طلب در ساختمان مجمع تشخیص مصلحت نظام بود، تا ورود احتمالی خود به انتخابات آینده را با نفی یكی از بدیهی ترین استراتژی های كلان سیاست خارجی جمهوری اسلامی كه حضرت امام (ره) پایه گذار آن بود كلید بزند.
 
هاشمی رفسنجانی در این نشست با اشاره به تقابل انقلاب اسلامی با رژیم جعلی اسرائیل ادعا كرد: «  راهكار دوم موضوع ترمیم سیاست خارجی است. ما با اسرائیل سر جنگ نداریم. حالا اگر عرب ها جنگ كردند ما كمك می‌كنیم.»
 
هاشمی در شرایطی كه پا در نهمین دهه از عمر خود می گذارد، حرف آخر خود را اول زده و استراتژای خود را نه تلاش برای نقد و تغییر برخی رویكردهای اجرایی حاكم در دوره دولت نهم و دهم كه تغییر در استراتژی‌های كلان انقلاب اسلامی عنوان می‌كند، رویكردی كه حضرت امام (ره) آنرا با تیزبینی عمیق استراتژیك و سیاسی تبیین كرده و مردم ایران با جدیت در این سال ها از آن حمایت كرده اند.
 
به نظر نمی رسد كه هاشمی مدعی تاریخ نگاری و همراهی حضرت امام (ره) رویكرد ایشان نسبت به رژیم جعلی اسرائیل را از خاطر برده باشد چنانكه امام امت در قبال این رژیم فرمودند: «اسرائیل باید از صحنه روزگار محو شود.» با این حال شاید هم با طرفداری اصحاب «نه غزه نه لبنان» از هاشمی در فتنه 88 این اظهار نظر از جانب وی چندان هم دور از انتظار نبود.
 
هاشمی رفسنجانی اظهار نظر عجیب دیگری هم در این نشست انتخاباتی داشته است. او درباره فتنه 88 می‌گوید:« اگر به نظرات بنده عمل می شد امروز گرفتار شرارت های سال ۸۸ نمی شدیم چون برای من این اتفاقات روشن بود.» این در حالی است كه او روشن نكرده است كه عمل به سخنان او ارتباط خاصی هم با رفتار و محوریت و میدان داری فرزندانش در حوادث آن ایام دارد یا اینكه همچنان اصرار وی بر نادیده گرفتن نقش محوری مهدی و فائزه هاشمی در این رویداد است.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به تمجیدهایی که از خود شنید، نیز گفت: «اینکه می‌گوئید در کشور تنها من هستم که می‌توانم مشکلات را برطرف کنم برای من شرمندگی است. اگر حرفهای شما را بپذیرم یعنی اینکه در کشور دیگر مردی توانمند نیست و ما نتوانسته‌ایم در این ۳۴ سال افرادی را برای مدیریت کشور تربیت کنیم. من نمی‌گویم که نمی‌آیم ولی می‌گویم که دولت بعدی با بدهی‌های زیادی سرو کار دارد. من در کابینه‌ام از همه طیف‌های سیاسی استفاده کردم که این الان هم قابل پیاده کردن است. نیاز هم نیست من بیایم. البته من نمی‌گویم که نمی‌آیم ولی می‌گویم ضرورت نیست پیرمرد ۸۰ ساله بیاید.» 
 
این مساله از آنجایی حائز اهمیت است که تا چندی پیش، همه رسانه‌ها و وابستگان خاندان هاشمی رفسنجانی به طور قاطع از عدم حضور و کاندیدا نشدن او در انتخابات خبر می‌دادند و این مساله را شایعه‌ای برای تحکیم وحدت اصولگرایان عنوان می‌کردند اما سخنان دیشب هاشمی نشان داد که این «شایعات»، خیلی هم شایعه نبوده و مبتنی بر شناخت دقیق از وضعیت فعلی جریان اصلاحات و فتنه و نیاز آن به یک تکیه‌گاه در چارچوب رسمی سیاست کشور است. 
 
جریان فتنه به دنبال تجدید قواست و نیاز به یک تنفس مصنوعی دارد و به همین دلیل به دنبال این است که بتواند فردی مانند هاشمی رفسنجانی یا سیدمحمد خاتمی را وارد ساختار سیاست رسمی کشور بکنند تا بتوانند در سایه حمایت این افراد، به برنامه‌ریزی و بازیابی ساختار تشکیلاتی خود بپردازند. با توجه به موانع حضور خاتمی در عرصه انتخابات و رد صلاحیت حتمی او به دلیل اینکه افکار عمومی او را یکی از سران فتنه سال ۸۸ می‌دانند، تمام تلاش‌ها به سمت کاندیداتوری رفسنجانی رفته است؛ چرا که او در جریان حوادث سال ۸۸ هم یکی از جدی‌ترین حامیان آشوبگران بود و از او به عنوان تکیه‌گاه فتنه یاد می‌کردند. 
 
گفته می‌شود هاشمی و خاتمی که در هفته‌های اخیر با هم دیدار داشتند به این توافق رسیده‌اند که در صورت حضور هاشمی جریان اصلاحات با تمام امکانات و ظرفیت خود برای پیروزی رئییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به میدان بیاید. در روزهای اخیر با شدت گرفتن سفرهای انتخاباتی حسن روحانی که گفته می‌شود در این سفر‌ها وی مقدمات لازم را برای حضور هاشمی رفسنجانی فراهم می‌آورد، اخباری مبنی بر قطعی شدن حضور هاشمی در انتخابات به گوش می‌رسد. همچنین هاشمی به یک مقام «اجرایی» نیز گفته است که در انتخابات به عنوان کاندیدا حضور پیدا می‌کند هر چند که این خبر از سوی دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هنوز تایید نشده است. 
 
البته انزوای سیاسی- اجتماعی هاشمی طی سالهای اخیر بگونه ای بوده است كه وی نه تنها دیگر رییس جمهور، رییس مجلس و رییس مجلس خبرگان نیست بلكه تنها سمت حقوقی و رسمی وی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام است، مسئولیتی كه اهل فن به خوبی می دانند، به واسطه قاعده لطف و مصلحت رهبر معظم انقلاب محقق شده است.
 
پیوند جریان موسوم به اصلاحات با جریان تکنوکرات‌ها فرصت مناسبی است برای وزن کشی چهره‌های سیاسی تا مشخص شود همانگونه که اطرافیان هاسمی و خاتمی می‌گویند مردم خواهان ارتجاع گفتمانی به دو دهه اخیر هستند و یا مسیر دیگری را بر می‌گزینند؟ هر چند که برای پاسخ به این سئوال نیاز نیست تا زمان اعلام نتایح انتخابات ریاست جمهوری یازدهم منتظر ماند؛ چرا که رصد رفتار مردم در انتخابات یک دهه اخیر پاسخ را روشن می‌کند.
 
گفتنی است دکتر کامران باقری لنکرانی در اولین نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره حضور هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: اگر قرار باشد از روی دل پاسخ بدهم، باید بگویم حضور آقای هاشمی در انتخابات 92 موجب شکستی سنگین‌تر از انتخابات 84 خواهد بود.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 10 اردیبهشت 1392    | توسط: امین    | طبقه بندی: اخبار سیاسی،     | نظرات()
Reba.ir
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو