Reba.ir مذهبی فرهنگی - مطالب مهر 1391

گذر از تحریم اقتصادی سخت تر از مسایل هسته ای و سلول های بنیادی نیست

امام جمعه موقت دزفول گفت: مردم کشورمان باید در برابر تحریم های اخیر صبر ومقاومت داشته باشند زیرا گذر از آنها سخت تر از مسایل هسته ای و سلول های بنیادی نیست و با اقتصاد مقاومتی قابل حل است.

امام جمعه موقت دزفول گفت: مردم کشورمان باید در برابر تحریم های اخیر صبر ومقاومت داشته باشند زیرا گذر از آنها سخت تر از مسایل هسته ای و سلول های بنیادی نیست و با اقتصاد مقاومتی قابل حل است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” حجت الاسلام ˈعبدالحسین خسروپناه ˈدر خطبه های این هفته نماز جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) با اشاره به تحریم های اقتصادی دشمن علیه ایران افزود: تحریم های آمریکا امر جدیدی نیست.

وی افزود: در زمان پهلوی کشورهای غربی نفت ایران را به تاراج می بردند و امکانات نظامی به ما می دادند،درصد بی سوادی مردم بسیار بالا بود ،افراد تحصیل کرده و باهوش کشورمان را به نیویورک و دیگر کشورها می بردند تا در ایران فعالیت نداشته باشند الان نیز تحریم های خود را به اشکال دیگر نشان می دهند.

حجت الاسلام خسروپناه تصریح کرد: استعمار همیشه به دنبال تحریم علیه ایران بوده به طوری که جنگ تحمیلی، به رهبری آمریکا بود و در آن زمان نیزاجازه خرید داروهای اولیه را به کشورمان نمی دادند پس از جنگ نیز با تهاجم فرهنگی، تحریم هسته ای و تحریم پزشکی به کار خود ادامه دادند.

امام جمعه موقت دزفول گفت: در ۱۰ سال اخیر بیشترین فیلم های هالیوودی ،فیلم های ایران هراس واسلام هراسی بوده که با تهیه این فیلم ها بیشترین جنایات علیه ایرانیان و اسلام داشته اند.

حجت الاسلام خسروپناه تصریح کرد: هرگاه در تحریم ها ملت ایران صبور بودند و مقاومت کردند و مسوولین نیز تدبیر کردند تحریم با شکست مواجه شده اکنون نیز مسوولین باید تدبیر کنند و مردم با مقاومت خود دشمن را شکست دهند.

وی گفت: ابهت آمریکا با انقلاب اسلامی و مقاومت های مردم ایران فروریخته و اعتبار جهانی اش را از دست داده است.

امام جمعه موقت دزفول افزود: سیاست های جمهوری اسلامی بر اساس گفت و گو است ولی نه چیزی که آمریکا مد نظر دارد.

وی گفت: آمریکا، عقب نشینی ایران از مواضع ،تسلیم ،ذلت و تبدیل آن به افغانستان و عراق را می خواهد درحالیکه مردم ایران ذره ای از مواضع خود عقب نشینی نمی کنند و زیر بار زور نخواهند رفت.

حجت الاسلام خسروپناه با اشاره به سفر مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالی گفت: با این سفرها مقام معظم رهبری از نزدیک در جریان مسایل و مشکلات مردمی قرار می گیرد و به درخواست های آنان رسیدگی می کند که بسیار پربرکت است.

امام جمعه موقت دزفول کاهش تخصیص اعتبارات را از تدابیر مسوولین دانست و گفت:این امر موجب کاهش ریخت و پاش های اضافی ادارات و ساختمان های بسیار خواهد شد.

وی در فراز دیگری از خطبه های این هفته نمازجمعه دزفول ۲۹ ذی القعده سالروز شهادت مظلومانه امام جواد(ع) را تسلیت گفت.

حجت الاسلام خسروپناه به سفر اخیر مقامات لبنانی به دزفول اشاره کردو افزود: قرار است که نمایندگانی ازلبنان به دزفول بیآیند و به صورت نمادین تفاهم نامه ای مبنی بر خواهرخواندگی شهر صور لبنان و دزفول امضا شودکه مایه برکات است.

امام جمعه موقت دزفول همچنین با اشاره به ۲۲ مهرماه روز مقابله با بلایای طبیعی گفت:برای مقابله با بلایای طبیعی بایدتدابیر لازم اندیشیده شود تا مردم کمترین خسارات را متحمل شوند.

متن کامل خطبه

خطبه اول

اوصیکم و نفسی به تقو الله ، همه ی شما عزیزان مومنین و مومنات را بویژه جوانان عزیز و مخصوصاً نفس خودم را به تقوای الهی سفارش می کنم ؛ بحثی که در خطبه ی نخست مدتیست آغاز کرده ایم مربوط به آئین معاشرت است و اینکه ما در ارتباطی که با یکدیگر داریم ؛ چگونه باید آداب معاشرت را رعایت کنیم ؛ خدای سبحان صریحاً می فرماید :” انّ مالومنون اخوه مومنین برادر یکدیگر هستند .” روایتی هم از حضرت ختمی مرتبت حضرت رسول الله (ص) وارد شده است که ” المسلم اخ المسلم ” مسلمان برادر مسلمان است . این اخوت و برادری به چه جهت است ؟ چرا مومنین برادر یکدیگرند ؟ چرا مسلمان برادر مسلمان است ؟ سرش در رعایت حقوقیست که طرفین نسبت به هم دارند ! چون مومنین نسبت به هم حقوقی دارند و باید حقوق را ادا کنند لذا برادرند ! پس علت برادری رعایت حقوق است . ولی باید بدانیم این حقوق چیست ؟ اگر این حقوق را بشناسیم و بدان عمل کنیم آیین معاشرت و ارتباطات اجتماعی را از نظر اسلام عمل کرده ایم .

مرحوم علامه ی مجلسی در جلد ۷۴ بحار الانوار بابی دارد به نام جوامع الحقوق و در آنجا روایاتی را ذکر می کند درباره ی حقوق انسانها ، از جمله یک روایت مفصلیست از حضرت زین العابدین امام سجاد (ع) که حضرت در این روایت مفصل می فرماید :” خداوند سبحان بر شما انسانها حقوقی را تعیین کرده است که این حقوق هم در حرکات شما معنا پیدا می کند و هم در سکونت شما !” یعنی در هر حرکت و سکونتی این حقوق تعریف شده و باید اینها را رعایت کرد ؛ حتی امام سجاد (ع) می فرماید ” افعال شما هم بر شما حقی دارند که باید ادا شود و خدا این حقوق را تعیین کرده است .”

فرق نظام حقوقی اسلام با نظام حقوقی سکولار این است که در نظام حقوقی اسلام خدای سبحان حقوق را تعیین می کند ؛ وحی الهی حقوق بشری را تعیین می کند ؛ اما در نظام های سکولار دور هم می نشینند و می گویند این حق انسان است امروز یک حق و فردا حقی دیگر! حتی بعضی اوقات با هم جمع می شوند برای اینکه بگویند حق مردم سوریه این است که با توپخانه و موشک باران نابود شوند ! می گویند این حق است !! خیلی جالب است . حق مردم فلسطین این است که گرفتار زور و ستم رژیم صهیونیسم شوند ! این حق آنهاست این حرفها را زده اند ؛ تحلیل نمی کنم خبر است .

علت این است که وقتی منشاء حقوق غیر وحی باشد منشاء حقوق انسان هوسباز شیطانی باشد هرموقع دلش خواست حقوقی را به نفع خودش و به ضرر دیگران تعریف می کند ! اما اگر منشا حق ، حق تعالی باشد ؛ طبیعیست که خدای سبحان بر اساس مصالح واقعی انسان حقوق و تکالیفش را تعیین می کند .

امام سجاد می فرماید انسانها نسبت به افعالشان هم حق و حقوقی دارند نسبت به نماز ، روزه ، صدقه ، این نمازی که شما می خوانید حقی دارد بر گردن شما ! این حق را باید ادا کنید . روزه حقیست بر گردن ما باید ادا کنیم . صدقه دادن حقیست بر گردن ما باید ادا کنیم . این حقوق الهیست .

لذا خداوند سبحان در سوره ی آل عمران در آیه ی ۱۰۳ این سوره ی شریفه می فرماید : به ریسمان الهی اعتصام بجویید ! تمسک کنید و تفرق نداشته باشید ! بعد می فرماید : اینکه شما برادرید و حقوق یکدیگر را باید رعایت کنید این کار تمسک کردن به ریسمان الهیست یعنی هرچه بیشتر حقوق همدیگر را ما انسانها رعایت کنیم مثلاً حقوق والدین ، فرزندان ، همسایگان ، حقوق مردم ، بیماران ، متعلمان و سایر انسانهایی که بر ما حقوقی دارند ؛ حقوق افعالمان را اگر ادا کنیم به ریسمان الهی چنگ زده ایم و بعد می فرماید این نعمت الهیست ! چون هر وقت به ریسمان الهی چنگ زدید و اجتماع و وحدت و اخوت پیدا کردید از نعمت عظیمی برخوردار خواهید بود .

حالا فرض کنید دشمن بیاید و بر شما تسلط پیدا کند ؛ چه اتفاقی می افتد ؟ دشمن بیاید و بین شما تفرقه ایجاد کند چه اتفاقی می افتد؟ حیات اجتماعی شما از بین می رود ! لذا یکی از مهمترین حقوقی که قرآن از آن یاد می کند الفت قلبی بین یکدیگر است . باید قلباً همدیگر را دوست داشته باشیم و محبت بورزیم . دوست داشتن به این معنا نیست که آدم در وظایفش کوتاهی کند ! بگوید ما چون همدیگر را دوست داریم و باید محبت و وحدت داشته باشیم پس حالا اگر تنبلی کردیم و کار هم نکردیم عیب ندارد ! نه خیر ! انسان باید وجدان کاری داشته باشد ؛ تلاش کند ؛ در عین حال اهل محبت و الفت قلبی هم باشد .

در روایت دیگری ازنبی اکرم محمد مصطفی (ص) می فرماید :” مردم با ایمان در صحبت و مصاحبت ، در ترحم و عواطف نسبت به یکدیگر مثل یک پیکرند ؛ همانطور که یک پیکر اگر یک عضو از اعضایش درد بگیرد سایر اعضا هم می رنجد و انسان دیگر نمی تواند بخوابد و بیارمد ؛ اعضای جامعه هم همینطورند ! اگر یک عضو از جامعه درد داشته باشد و ناراحتی داشته باشد باید سایر اعضای جامعه هم همینطور باشند ” بنی آدم اعضای یکدیگرند یا اعضای یک پیکرند ” این خیلی بیان زیبایی است که سعدی دارد و از همین روایات استفاده کرده است .

وقتی بنی آدم اعضای یک پیکر شدند آنوقت نتیجه اش این است که اگر یک عضوی به درد بیاید اعضای دیگر هم دردشان می گیرد و می رنجند ! دگر اعضا را نماند قرار ! قرارشان ازبین می رود و دگر عضو ها بی قرار می ماند چون می رنجند ! شما ببینید یک دندان آدم درد بگیرد خوابش نمی گیرد و بعضی وقتها بر فشار خونش هم تاثیر می گذارد . اینطوریست ! جامعه ی اسلامی و جامعه ی دینی باید همچین وضعیتی داشته باشد .

جمله ی عجیب ایست : امام صادق (ع) می فرماید :” خداوند سبحان پرستش نشده است به چیزی با فضیلت تر از ادای حق مومن” یعنی وقتی حق مومن را ادا می کنید این بیشترین فضیلتش پرستش و عبادت خداست و بالاترین فضیلت بندگی خداست .

این حدیث را هم بخوانم که برای من بسیار تکان دهنده بود از عوان بن تغلب روایت است که با امام صادق (ع) در طواف بودیم و ظاهراً طواف مستحبی بود می گوید : یکی از شیعیان امام آمد به من گفت که کار و گرفتاری د ارم که بیا این گرفتاری مرا رفع کن . می گوید من نگاه به امام صادق کردم که تکلیفم چیست الان وسط طواف است ؟ امام صادق (ع) فرمود :” برو و حاجت او را روا بدار ” عوان می گوید از امام سوال کردم طوافم را قطع کنم فرمودند بلی! گفت اگر طواف واجب باشد چه ؟ بعضی از شاگردهای ائمه شاگردهای زرنگی هستند ! انسانی که اهل پرسشگریست مومن زرنگ است . چون انسان دینش را باید یاد بگیرد در محضر امام صادق است باید سوال کند ! فرمود : بله حتی اگر طواف واجب بود باید قطعش کنی بروی و حاجت مردم را انجام دهی !

می دانی سرّش چیست ؟ چون طواف واجب موسع است فرض کنید نماز اول وقت است و مومنی حاجتی دارد نماز اول وقت بخوانیم یا حاجت مومن را روا داریم ؟ امام صادق می فرماید : ” اول حاجت مومن را انجام بده و سپس نماز بخوان چون وقت داری !”

حقوق بشریها بیایند از این مکتب یاد بگیرند ؛ اما یادشان باشد رعایت حقوق ، حقوق خانواده است ، حقوق جامعه هست ؛ مجلس عروسی داریم ؟ جشن است ؟ عیب ندارد باید شادی کرد ! اما آیا حق همسایه را ضایع کنیم و نگذاریم استراحت کند ؟ مجلس عزاداری است برای امام حسین (ع) است خیلی ارزشمند است و صواب دارد ؛ اما صوت بلندگو را آنقدر بلند کنیم که مردم را نذاریم استراحت کنند ؟

آیا رعایت حقوق خانواده به این معناست که هرچه بار و مسئولیت است طرف مقابل از همسر خودش بخواهد ولی خودش احساس مسئولیت برای خودش قائل نشود ؟ همسایه رعایت من را بکند ولی من لازم نیست ؟!همسر رعایت حال ما را بکند ولی ما رعایت نکنیم ! این درست نیست ! حتی ما در رانندگی کردن باید رعایت حقوق دیگران را داشته باشیم ؛ عابر پیاده هر وقت می خواهد از خیابان عبور کند باید مراقب باشد ! این موتورسواری که کلاه ایمنی سرش نمی گذارد و سوار موتور می شود ؛ این فقط حق خودش را ضایع نکرده بلکه حق دیگران را هم ضایع کرده ! او که ویراژ می رود توی خیابانها فقط حق خود را ضایع نکرده بلکه حق دیگران را هم چون وقتی آسیب دید هم خودش ضرر کند و هم خانواده اش و هم اموال بیت المال به دیگران هم ظلم کرده ؛ رعایت حقوق در تمام جزئیات زندگی باید مورد توجه قرار بگیرد ! معلم حق دانش آموز را باید ادا کند ! پزشک باید حق بیمار را ادا کند ! فروشنده باید حق خریدار را ادا کند ! البته طرف مقابل هم حقوقی دارند باید ادا کنند ؛ یعنی دانش آموز هم نسبت به معلم حقوقی دارند باید ادا کنند .

هیچ انسانی در این دنیا نیست که بگوید من حقی بر ذمه ام نیست . حتی امام معصوم و ولی فقیه هم حقوقی دارد باید ادا کند . خود خدای سبحان می فرماید :” من باید رحمت بر مردم نازل کنم ” حقوق طرفینی است . لذا در آئین معاشرت حتماً باید به حقوق یکدیگر توجه کرد .

خدا را قسم می دهیم به عزت و جلالش توفیق عبادت و بندگی و ترک معصیت و رعایت حقوق یکدیگر را به همه ی ما عنایت بفرماید .

خطبه دوم

اوصیکم عباد الله و نفسی و نفسی و نفسی به تقو الله ،مجدداً در این خطبه ی دوم نفس ضعیف و فقیر خودم و شما مومنین عزیز را به تقوای الهی سفارش می کنم ؛ زاد و توشه ی ما تقواست و انسانی که از این عالم دنی هجرت می کند جز تقوا هیچ چیز به داد او نمی رسد .

این فرصت های تقوا اندوزی را نسوزانید . این فرصتها از دست نرود ؛ یکی از اسماء روز قیامت یوم الحسرت است ؛ آدم حسرت می خورد که چه فرصت هایی در این دنیا داشت ؛ چه وقت هایی داشت که می توانست عبادت خدا بکند و به خلق خدا خدمت کند و اینها از دست رفتند .

مناسبت های متعددی هست ؛۲۵ ذی القعده ، مثل امروزی روز دحو الارض است ؛ روز حیات زمین است ! امیدواریم که هر چه سریعتر روز حیات قیام حضرت مهدی بشود .

سه شنبه ی هفته ی آینده ۲۹ ذی القعده سالروز شهادت مظلومانه ی امام جواد (ع) است ؛ که مسمومش کردند و هلهله می کردند برای اینکه صدای ناله ی امام را کسی نشنود ؛ این دردانه ی امام رضا (ع) ، می دانید که امام رضا خیلی امام جواد را دوست داشت و لذا گفته اند که اگر حاجتی دارید قسم بدهید امام رضا را به جوادش ، تسلیت عرض می کنم این ضایعه ی دلسوز را اول به پیشگاه ولی عصر (عج) و بعد هم به شما عزیزان .

روز شنبه دومین سالگرد سفر ریاست محترم جمهور هست به کشور لبنان و به همین مناسبت قرار است نمایندگان حزب الله .و جنبش عمل با نمایندگان ایران به همین مناسبت تفاهم نامه ای را مبنی بر خواهر خواندگی شهر صور و شهر دزفول با هم امضا کنند ؛ چون این دو شهر ، دو شهر مقاومتند ؛ صور پایتخت مقاومت لبنان و دزفول پایتخت مقاومت ایران و لذا این تفاهم نامه ان شاءالله مایه ی برکاتی است ؛ و البته حرکتها نمادین است و لی خیلی موثر است ؛ باید این مقاومتهایی که مردم دزفول داشتند در اثر جنایت های فراوان استعمار و استکبار باید به دنیا مرتب معرفی شود .

بنده در یکی از نشست های علمی که در یکی از کشورها داشتم یکی از نمایندگان سازمان حقوق بشر در آن جلسه حضور داشت . ایشان در آن جلسه از بعضی افراد مثل صدام ملعون و جنایتکارانی که در این دوره های اخیر بودند ؛ از حقوقشان حمایت می کرد . می گفت اینها حقوقی دارند و ما باید از اینها حمایت کنیم .

آن شخصیت هم شخصیت مهمی بود و از افراد ذی نفوذ بود . من دیدم اگر با او بخواهم بحث کنم که صدام اینهمه جنایت کرده تو داری درباره ی حقوقش حرف می زنی ؛ البته هر انسانی حقوقی دارد در این شکی نیست ؛ بهر حال اگر کسی جرمی انجام داده بیش از جرمش نباید مجازات شود ؛ اینها همه درست ! من این سوال را از او پرسیدم ؛گفتم شما اسم دزفول را شنیده اید ؟ فکری کرد و گفت نه ! گفتم دزفول یکی از شهرهای استان خوزستان است و استان خوزستان هم از استان های دوران دفاع مقدس و جنگ در ایران است .

گفتم این دزفول شهریست که همین صدامی که داری از او حمایت می کنی بیش از ۴۰۰ موشک به آن زده ! موشک های ۹ متری ، ۱۲ متری ، و من خانواده هایی را دیدم که دسته جمعی زیر آوار به شهادت رسیدند ؛ از کودکان شیرخوار تا پیرمرد و پیرزن ۷۰/۸۰ ساله ، بدنهای تکه تکه ی آنها را از زیر آوار در آوردیم . گفتمش اگر شما به مزار شهدای دزفول که ۲ مزار شهدا هم دارد بروید ؛ قبرهایی را می بینید که خانوادگی زیر آوار آرمیده اند . و زیر خاک خوابیدند ؛ شما اینها را نشنیدید ؟ گفت نه ! گفتم چطور شما طرفداران حقوق بشر همیشه به طرف ظلمه غش می کنید ؟ خوب یکدفعه هم اینطرف را ببینید که چه جنایاتی اینها انجام دادند ؟!!

لذا هرچه بیشتر دزفول معرفی شود مظلومیت این شهر و جنایاتی که علیه این شهر شده می تواند نقش موثر بین المللی داشته باشد . کار ارزشمندیست و ما هم از این عزیزان تشکر می کنیم .

۲۲ مهر ماه روز مقابله با بلایای طبیعیست و ظاهراً یک هفته را در نظر گرفته اند . فرماندار عزیزمان صحبت های خیلی مهمی کردند ؛ دوستان و عزیزان این مسائل را جدی بگیرید ! مهم است . ولی من فقط یک نکته را اضافه می کنم در مقابله با بلایای طبیعی ۲ تدبیر لازم است یکی تدبیر تجربیست ؛ برای عقل تجربی ما گفته است اگر مقاومت سازی کنید آسیب کمتر می بینید ؛ اینها باید حتماً رعایت شود ! برای عقل انسان هم حجت شرعیست .

تدبیر دیگر هم لازم است و آن تدبیریست که دین به ما گفته ؛ اگر گناه کنید گرفتار عذاب الهی می شوید ؛ کفران نعمت کنیم گرفتار عذاب الهی می شویم ؛ حقوق یکدیگر را رعایت نکنیم گرفتار عذاب الهی می شویم . اینها مطالبیست که در قرآن الهی آمده است ! بعضی می گویند پس این غربیها که چنین و چنانند …بله آنها هم به هر اندازه از احکام الهی و معارف دین الهی فهمیده اند چون هرکسی به اندازه ی شناختش مکلف است . هرکس تخلف کند گرفتار عذاب الهی می شود ؛ مگر کم می شوند ؟ دیگر عذابی بالاتر از اینکه نظام خانواده در غرب نابود می شود عذاب بالاتر از این ؟؟ به جای نظام خانواده ،( معذرت می خواهم )نظام همجنس بازی را دارند ترویج می کنند ! عذابی بالاتر از این ؟ اینها عذابهای الهیست !

البته من نمی گویم هرجا سیل و زلزله ای هست حتماً عذاب الهیست ؛ بعضی اوقات امتحان الهیست ! ولی به هر حال ما هم باید به توصیه هایی که عزیزان مطرح می کنند توجه کنیم و ساختمان سازی ها را جدی بگیریم با رعایت ضوابط و به این مسئله ی دینی هم که عرض کردم توجهی بشود .

۲۲ تا ۲۸ مهرماه هفته ی ملی سلامت بانوان ایرانی معرفی شده که ان شاءالله همه ی عزیزان به ویژه بانوان به این روز و هفته توجه ویژه داشته باشند . زن در اسلام جایگاه مهمی دارد ؛ خداوند سبحان در سوره ی احزاب وقتی می فرماید مومنین مومنات هم می گوید ؛ مسلمین مسلمات هم می گوید ؛ صائمین صائمات هم می گوید . زن و مرد در رشد معنویت برابرند . در بعضی مسائل تفاوت هایی گذاشته و آنها هم برای تفاوتیست که در نظام خانواده لازم است . تفاوت به معنای بی عدالتی نیست . ولی به هرحال بحث سلامت بانوان در کل نقشه ی سلامت باید به آن توجه شود .

دیروز هم عزیزان در شبکه بهداشت و درمان چند پروژه ی مهم را افتتاح کردند ؛ به این عزیزان تبریک می گوییم بحث سلامت و بهداشت خیلی مهم است . الحمد الله این مسئولین و عزیزان دلسوز این امر را جدی دنبال می کنند .

مناسبت های دیگری هم هست ؛ هفته ی بهداشت روانی از ۲۴ تا ۳۰ مهرماه هست .۲۵ مهر روز جهانی غذاست .

اول ذی الحجه به مناسبت ازدواج فرخنده و مبارک امیرالمومنین (ع) و فاطمه ی زهرا (س) روز ازدواج جوانان معرفی شده ؛ باید این مسائل را جدی بگیریم . هزینه های ازدواج را کاهش بدهیم از طرف خانواده های دختر و پسر این هزینه ها را کاهش دهیم . یکی از موانع ازدواج همین هزینه های سنگین است !

۲۳ مهر روز جهانی استاندارد است که باید رعایت شود و ۲۴ مهرماه روز جهانی نابینایان معرفی شده و هم چنین سالروز شهادت آیت الله اشرفی اصفهانی که نماینده ی امام و امام جمعه ی کرمانشاه بودند ؛ پنجمین شهید محراب در سال ۶۱ ! من روی این مناسبتها معطل نشوم ؛ فقط خواستم یاداوری شود .

یک نکته ای را کوتاه عرض می کنم و نکته ی دیگر را به خاطر مهم بودنش ۲/۳ دقیقه ای در رابطه با آن صحبت می کنم . مطلب اول درباره ی سفر اخیر مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالیست که سفر بسیار پر برکتیست ؛ که از اواخر این هفته شروع شد و هفته ی آینده هم ادامه دارد . از نزدیک رهبری با مسائل و نیازها و مشکلات مردم مواجه می شوند . به همان سیره و سنتی که امیر المومنین داشت از نزدیک مشکلات مردم را جویا و دستورات لازم را مطرح می کنند ؛ و مخصوصاً در رابطه با این حوادث اخیر و بحث تحریم نکات مهمی فرمودند که عزیزان استفاده کردید .

تمام سفرهای رهبری ، سفرهایی که به ایلام داشتند به خوزستان ، قم مشرف شدند و سایر استانها که تقریباً میشه گفت اکثر یا تمام استانهای کشور را سفری داشتند و شهرهای مهم و بزرگ این استانها را هم یا خودشان رفتند و یا نماینده هایی را فرستادند ؛ مایه ی برکات زیادیست . خداوند ان شاءالله به رهبر عزیز فرزانه مان طول عمر با عزت بدهد که این نظام و جامعه مخصوصاً مردم عزیز از وجود پربرکت ایشان بیش از گذشته بهرمند شوند .

نکته ی مهمی که این ایام با آن درگیر هستیم ؛ بحث تحریم اقتصادیست ! قاعدتاً دوستان شاید از حقیر انتظار داشته باشند در این باب هم تحلیلی داشته باشیم . من ۲/۳ نکته را در باب تحریم عرض می کنم که شاید اهمیت بیشتری داشته باشد . نکته ی اول تحریم امریکا علیه ایران امر جدیدی نیست ؛ حتی اعتقاد من این نیست که تحریم امریکا از اول انقلاب ایران شروع شده ؛ یعنی از ۱۹۷۹ آغاز تحریم است نه ! من معتقدم غرب از قرن ۱۸ میلادی تحریمش را علیه کشورهای اسلامی از جمله ایران شروع کرده و تقریباً بعد از جنگ جهانی دوم که امریکا به قدرت تقریباً مهمی رسید این تحریم ها را خیلی جدی تر دنبال کرد و تحریمی بالاتر از این که نفت ایران را در تسلط خودشان گرفتند ! زمان پهلوی نفت ایران را به تاراج می بردند و اسلحه و امکانات نظامی به ما می فروختند !

درصد بی سوادی جامعه چقدر بود ؟؟ ایرانیها هوش و استعداد فوق العاده ای دارند ؛ هر ایرانی که از هوش و ذکاوت بالایی برخوردار بود زود این شخص را می بردند و در نیویورک و واشنگتن و ایالات خودشان مستقر می کردند و نمی گذاشتند در ایران نفع و سود علمی و فرهنگی و اجتماعی داشته باشد ! نمی گذاشتند !

ایران قبل از انقلاب هم تحریم بوده ؛ شکل تحریم فرق دارد !! نه فقط ایران ، اینها کشورهای استعمارگرند ! گرگند ! گرگ کارش دریدن است ! گرگها وقتی به یک گله ای می رسند فقط گله را می درند نمی گویند فقط یک گوسفند را بگیریم ؛بدریم و بخوریم و برویم ! کل گله را می خواهند بدرند !! گرگها وقتی حیوانی گیرشان نمی آید دور هم حلقه می زنند بعد ضعیف ترینشان را که می بینند همه دور او حلقه می زنند و به آن حمله می کنند و او را می درند !! این صفت گرگ است !

همیشه استعمار دنبال تحریم بوده ؛ بعد از انقلاب ایران هم به شکل دیگری تحریم های نظامی و اقتصادی و سیاسی و جنگ تحمیلی …. یک جنگ جهانی سوم بو د به رهبری امریکا ، تحریم اقتصادی در اوج جنگ اجازه نمی دادند سیم خاردار به ما بفروشند ! داروهای اولیه را اجازه نمی دادند ما خریداری کنیم ؛ ایران هم در طول دولت پهلوی نه پزشکیش شد کرد و نه تولیدات علمی داشتند ! از آن طرف هم تهاجم فرهنگی داشتند ؛ تحریم هسته ای کردند ؛ تحریم پزشکی کردند ؛ تحریم بنزین کردند ! مگر این تحریم اقتصادی کار اولشان است ؟ همیشه بوده ! هم تحریم کردند و هم تهاجم کردند !

می دانید بیشترین فیلم هایی که هالیوود در این ۱۰ سال اخیر ساخته فیلم های ایران هراسی و اسلام هراسیست ! من بعضی از این فیلم ها را دیدم ؛ آدم تعجب می کند انواع و اقسام جنایات را به ایران و به اسلام نسبت داده اند !

همین مهمانهایی که در جنبش غیر متعهدها به ایران آمده بودند ؛ بعضی از آنها به موسسه ی حکمت و فلسفه ی ایران آمده بودند و میزبانشان بودیم می گفتند : ما وقتی می خواستیم به ایران بیاییم می گفتیم زنده بر می گردیم یا نه ؟؟ آمدیم ایران دیدیم چه آزادی ! چه مردم با فرهنگ و مهمان نوازی ! آنقدر اینها علیه ایران تبلیغ کردند !!

بعضی خیال می کنند مشکل ما با امریکا مشکل هسته ایست ؛ شما اطلاع دارید بعضی از دانشگاههای ما را اتحادیه ی اروپا تحریم کرده است ؛ دانشگاه شهید بهشتی یک دانشگاه است ! رشته های علوم انسانی دارد ؛ علوم مهندسی و علوم پایه دارد ؛ دانشگاه شهید بهشتی را تحریم کرده اند یعنی نمی تواند هیچ فعالیت بین المللی انجام دهد ! اجازه نمی دهند ! می دانید چرا؟ برای اینکه عمده ی فعالیت هسته ای در دانشگاه شهید بهشتی انجام شده بود !

شهید شهریاری رضوان الله تعالی علیه عنصر بسیار مهمی برای کشور بود که به شهادت رسید ! مال همین دانشگاه بود . شهید علیمحمدی عضو هئیت علمی دانشگاه تهران بود ولی فعالیت های علمیش در دانشگاه شهید بهشتی بود ؛ شما همین پروسه ی ترورهای هسته ای را ببینید …

شهید شهریاری مبانی هسته ای را کار می کرد ؛ شهید علیمحمدی تئوریهای هسته ای را کار می کرد ؛ شهید احمدی روشن مدیریت بارزرگانی این پروژه دستش بود ؛ شهید رضایی نژاد فعالیت تکنسینی به عهده اش بود و بعضی عزیزان مدیریت این فرایند دستشان بود و همه ی این عزیزان را نقشه کشیدند و ترور کردند ! به زعم خودشان که هسته ای تعطیل می شود !

شهید احمدی روشن به شهادت رسید ۳۰۰ نفر از دانشجویان صنعتی شریف گفتند ما رشته مان را عوض می کنیم می رویم در مهندسی هسته ای کار می کنیم . این است !!

هرگاه در این تحریم ها در این مبارزه سخت و نرم ، ملت ایران صبور بوده است ؛ مقاومت کرده است ؛ مسئولین نظام تدبیر کرده اند ؛ این تحریم ها به شکست انجامیده ! همیشه همین طور بوده !این تحریم اقتصادی که نسبت به تحریم های گذشته قابل مقایسه نیست …

من نمی دانم چرا بعضی از مسئولان هم جهالت می کنند و این مسئله را به جای اینکه بنشینند و تدبیر بکنند ؛ حرفهایی می زنند که دلسردی برای مردم بوجود بیاید ؟! این اتفاق نباید بیفتد ! باید بنشینند و تدبیر کنند ! در آینده به دنبال تحریم غذایی هستند ! این را کارشناسان می گویند .

همین الان مسئولین نظام مخصوصاً وزارت کشاورزی تدبیر کند ! خوزستان مخصوصاً دزفول قطب کشاورزی ایران است . بیایند تدبیر کنند ! مشکلات کشاورزان را حل کنند ؛ شبکه کشاورزی ایجاد کنند کالا درست تولید شود ؛ نیازها درست تولید شود و درست توزیع شود که سودش به جیب کشاورز برود نه بعضی دلالها . اینها شدنیست ! حل این مسائل سخت تر از سلولهای بنیادین نیست ! حل این مسائل سخت تر از حل مسائل هسته ای نیست …

لذا مسئولان عزیز ما در دزفول ، فرماندار عزیز ، نماینده ی عزیز که الحمدلله هر دو آنها دلسوز و چابک و با انگیزه کار می کنند بنشینند و با مسئولین تدبیر کنند واقعاً مسائلی مثل بحث کشاورزی را ۲ سال دیگر نیاییم تدبیر کنیم !! مسئولان خوزستان ، در قصه ی کمبود مرغ استان اصفهان تدبیر کرد ! اصفهان کمبودی نداشت چرا خوزستان این تدبیر را نکرد ؟؟اینها مشکلات لاینحلی نیست . مقاومت اقتصادی لازم است .

اسراف کاریها ، باید از بین برود .همین تخصیص های بودجه ای که دولت از ادارات کم کرده است ؛ من معتقدم از الطاف خفیه ی الهیست ! خیلی مبارک است . ریخت و پاشهایی که در ادارات دولتی داشتیم ؛ به خاطر پول زیاد بود… حالا ناچارند این تخصیصی که هست از ۱۰۰ درصد ۵۰ درصد شده ؛ این ۵۰ درصد را در مسیر درست استفاده کنند . اسراف کاری نشود ؛ ساختمان کذایی ساخته نشود ! کل دنیا شعار ریاضت اقتصادی سر می دهند ولی رهبر انقلاب فرمود مقاومت اقتصادی …ما هنوز به مرحله ریاضت نرسیده ایم ولی در مرحله ی مقاومت هستیم .

در ترکیه ای که نه تحریم است و نه مشکل با اتحادیه ی اروپا دارد چند ماه جنگش با سوریه شروع شد بنزینش از ۲/۵ لیره رسید به ۴/۵ لیره یعنی ۵۰۰۰ تومان یک لیتر، این بحران را پیدا کرد . تابستان ترکیه مردم نتوانستند مسافرت بروند و کاهش مسافرت داشتند ؛ گفتند ما نداریم برویم …

حالا مشاهده کنید مسافرتهای مردم ما در همین تابستان چند برابر سال گذشته شده ؟؟ ما باید بعضی از این مسائل را کاهش دهیم ؛ مردم و تدبیر مسئولان …این نکته ی مهمیست

پس تحریم آغاز نشده و این تحریم خطرناکتر از تحریم های گذشته نیست و با تدبیر و صبر و اقتصاد مقاومتی قابل حل است . اما چرا امریکا این کار را می کند ؟ همین دیروز ، پریروز اوباما سند دیگری درباره ی تحریم ایران امضا کرد ؛ چرا؟ البته اینها جنبه ی شعاری دارد و بحث انتخاباتی هم هست ولی قصه ی اساسی و ریشه ای دارد ! شما نگاه کنید :

امریکا بعد از جنگ جهانی دوم جنگ سرد با شوروی داشت ؛ با اینکه با شوروی ابرقدرت جنگ داشت ولی یک ابهت سیاسی- اجتماعی هم در دنیا داشت . این ابهت با انقلاب اسلامی فرو ریخت . این شعار نیست ؛ واقعیت است ! این فروریختن ابهت هم در کشورهای اسلامی نیست در کل دنیاست . نمونه ی اخیرش انتخابات مجلس گرجستان ، عزیزان گرجستان یک کشور هچطفلیست پایتختش است ؛ نزدیک ۵ میلیون جمعیتش است . پلیس گرجستان امریکای اند ! از وقتی که این دوره ی جدید غرب زده ها روی کار آمده اند . در همین انتخابات آنها را کنار گذاشتند . مردم گرجستان گفتند نمی خواهیم این مدل امریکایی کشور را اداره کنند …

ونزوئلا در انتخابات پارلمانی ، در انتخابات ریاست جمهوری این رای چاورز خیلی پیام دارد ! امریکا خیلی هزینه کرد که این کشوردوباره به دست چاورز قرار نگیرد . ونزوئلا کشور مهمیست که ۲۹ میلیون جمعیت دارد و کاراکاست پایتختش است و تفکر سوسیالیستی و ضد امریکایی دارد ؛ پنجمین صادرکننده ی نفت خام و سومین تولید کننده ی اپک است و هشتمین ذخایر گاز دنیا را دارد ؛ و قرار است رئیس جمهور ونزوئلا در ۶ سال آینده ، دوره ی بعد ریاست جنبش غیرمتعهدها را بر عهده بگیرد ؛ و این انتخابات خیلی حیاتی بود و امریکا خیلی هزینه کرد ولی موفق نشدند . امریکا اعتبار جهانیش را از دست داده و این به خاطر مقاومت مردم ایران زمین بوده است (تکبیر نمازگزاران)

آنهایی که به دنبال گفتگو هستند این را بدانند : سیاست های ایران اسلامی دگم نیست که غیرمنطقی بگوید گفتگو نه ! ما این حرف را نمی زنیم ؛ ما می گوییم عدالت و حقوق را رعایت کنید ؛ از قضا ما خودمان اهل گفتگو هستیم . پیام قرآن پیام گفتگوست ؛ اما این گفتگویی که امریکا می خواهد به دنبالش تسلیم است ؛ به دنبال تسلیم عقب نشینی و به دنبال عقب نشینی ذلت است ! به دنبال ذلت تبدیل ایران به افغانستان و عراق است !! همین بلا الان دارد بر سر ترکیه می آید . کردستان ترکیه بهم ریخت ؛ مجلس ترکیه الان می خواهد آقای احمد داوود اوغلو که تئوریسین ترکیه هست را احضار کنند ؛ ترکیه را بهم ریخت ، سوریه را بهم ریخت ؛ ببینید الان چه وضعی دارند ؟؟یک ذره از مواضع خودمان عقب نشینی کنیم ؛ این را بدانید عقب نشینی بعدی و بعدی و بعدی …

آنهایی که طمع کرده اند که با امریکا رابطه برقرار کنند بدانند می خواهند آینده ی ایران را یا عالمانه و خائنانه یا جاهلانه می خواهند تبدیلش کنند به افغانستان فعلی !! ما باید حواسمان جمع باشد و نگذاریم گرفتار اینگونه فریب ها بشویم .

پروردگارا همه ی ما را به عزت و جلالت ایمان و تقوای کامل عنایت بفرما….

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 24 مهر 1391    | توسط: امین    | طبقه بندی: دزفول و خوزستان،     | نظرات()

هیچ روحانی نمی تواند خود را جدای از نظام اسلامی بداند


امروز مانند شرایط جنگ احزاب همه دشمنان دست به دست هم داده اند

لبیک یا خامنه ای

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: در جنگ احزاب عده ای منافق و سست ایمان، مومنان را مورد عتاب و خطاب قرار میدادند كه چرا كوتاه نمی آیید و سیاست خود را عوض نمی كنید اما یاران واقعی پیامبر(ص) در پاسخ به آنها می گفتند: ما از این فشارها تعجب نمی كنیم و نمی هراسیم و به راه خود ادامه خواهیم داد.
به گزارش جهان به نقل از دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی امشب(چهارشنبه) در دیدار علماء، فضلا، روحانیون و طلاب استان خراسان شمالی، با اشاره به تفكیك ناپذیری روحانیت از نظام اسلامی و فرصت عظیمی كه پیروزی انقلاب اسلامی در اختیار روحانیت، برای گسترش معارف دینی قرار داده است، تأكید كردند: روحانیت و حوزه های علمیه باید با تلاش علمی مضاعف و مجهز شدن به معارف عمیق دینی و آشنایی با اندیشه های نو و ارتباط مستمر با نسل جوان بویژه دانشجویان، در جهت خدمت به نظام اسلامی و تقویت آن حركت كنند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به مخاطبان گسترده و میلیونی ِروحانیون بواسطه تشكیل نظام اسلامی، افزودند: روحانیت و حوزه های علمیه سربازان این نظام هستند و هیچ گاه نمیتوانند خود را جدا از نظام اسلامی تصور كنند.

ایشان هرگونه تفكری را كه روحانیت را جدای از نظام اسلامی بداند، سكولاریسم خواندند و تأكید كردند: حوزه های علمیه نمی توانند سكولار و نسبت به نظام اسلامی بی تفاوت باشند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به فتوای مراجع محترم تقلید مبنی بر حرام قطعی بودن تضعیف نظام، خاطر نشان كردند: در حالیكه سیاست سرویس های امنیتی دشمنان نظام اسلامی اعم از امریكا، انگلیس و رژیم صهیونیستی، القاء وجود فاصله میان روحانیت و نظام است، هیچ روحانی نمیتواند خود را جدای از نظام اسلامی بداند.

حضرت آیت الله خامنه ای نظام اسلامی را نیز مرتبط با روحانیت دانستند و افزودند: بدون حضور روحانیت، انقلاب اسلامی، هیچ گاه به پیروزی نمی رسید زیرا روشنفكران و گروهها و احزاب غیر اسلامی، توانایی و نفوذ و مقبولیت روحانیت را در سطح كشور نداشتند.

ایشان با اشاره به وظایف سنگین روحانیت در شرایط كنونی، پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) را اسوه روحانیت دانستند و خاطر نشان كردند: امروز نیز همانند شرایط جنگ احزاب در دوران پیامبر(ص)، همه دشمنان ملت ایران در سطح بین المللی و منطقه ای، دست به دست یكدیگر داده اند، تا ایستادگی و عزم راسخ این ملت را بشكنند اما همانگونه كه در آن جنگ، مومنان به خود ترس و تردید راه ندادند، ملت ایران هم با تلاش برای افزایش قدرت و توانایی های خود، در مقابل فشارها ایستاده است.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: در جنگ احزاب عده ای منافق و سست ایمان، مومنان را مورد عتاب و خطاب قرار میدادند كه چرا كوتاه نمی آیید و سیاست خود را عوض نمی كنید اما یاران واقعی پیامبر(ص) در پاسخ به آنها می گفتند: ما از این فشارها تعجب نمی كنیم و نمی هراسیم و به راه خود ادامه خواهیم داد.

حضرت آیت الله خامنه ای تأكید كردند: فشارها تا زمانیكه در مقابل خواسته دشمنان سر تعظیم فرود آورده نشود، ادامه خواهد داشت و تنها راه تأثیر نپذیرفتن از این فشارها ، قدرتمند شدن در ابعاد مختلف است.

ایشان مصداق قدرتمند شدن روحانیت را، درس خواندن عالمانه و تعمق در معارف دینی با نیت رسیدن به مدارج برجسته علمی دانستند و خاطر نشان كردند: روحانیت در كنار كسب علم باید همواره مقید به تدیّن، تهذیب اخلاقی، فرائض و نوافل، و تلاوت قرآن باشد.

رهبر انقلاب اسلامی ارتباط صمیمی و با روی خوش، با جوانان و پاسخگویی به سوالات و نیازهای فكری آنان را یكی از وظایف مهم روحانیون برشمردند و افزودند: لازم است روحانیون و ائمه جماعات، كانون های فرهنگی مساجد را با همكاری بسیج رونق بخشند و ضمن حضور تأثیرگذار در مساجد و نمازهای جماعت، معارف دینی و مناقب اهل بیت علیهم السّلام را برای مردم بیان كنند.

حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به استعداد خیز بودن استان خراسان شمالی و یادآوری جایگاه برخی علمای برجسته این منطقه، خاطرنشان كردند: خراسان شمالی با چنین جایگاهی زمینه تأسیس یك حوزه ی علمیه ی كامل و دارای سطوح عالی را دارد.

ایشان علما و فضلای سراسر كشور بویژه خراسان شمالی را به هجرت از حوزه های علمیه قم و خراسان و شهرهای بزرگ، به مناطق خود توصیه كردند و افزودند: تنها راه ارتقاء كمّی و كیفی حوزه های علمیه كشور طرح هجرت است كه باید بصورت عملی اجرا شود.

در ابتدای این دیدار آیت الله مهمان نواز نماینده استان خراسان شمالی در مجلس خبرگان به رهبر انقلاب اسلامی خیر مقدم گفت.

حجت الاسلام و المسلمین فرجام مدیر اجرایی حوزه علمیه خراسان نیز گزارشی از وضعیت علمی و آموزشی حوزه های علمیه خراسان از جمله خراسان شمالی ارائه كرد.

در این دیدار همچنین حجت الاسلام و المسلمین یعقوبی امام جمعه بجنورد ضمن بیان مطالبی در خصوص حوزه های علمیه خراسان شمالی، پیشنهاد تأسیس حوزه علمیه جامع در بجنورد را ارائه كرد.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 20 مهر 1391    | توسط: امین    | طبقه بندی: سخنان مقام معظم رهبری، اخبار سیاسی،     | نظرات()

تورم و اشتغال از دغدغه‌های اساسی مردم/ ادعای لغو تحریم‌ها دروغ است

ملت ایران جبهه استکبار را در حسرت شکست دادن خواهد گذاشت
  
     
روز پرشکوه و فراموش نشدنی دیار اترک. امروز بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی قلب تپنده ایران اسلامی بود. امروز سرانجام انتظار چند هفته ای مردم خراسان شمالی به پایان رسید و رهبر انقلاب اسلامی سفر خود به این استان را آغاز کردند.
به گزارش جهان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای ساعت 9 و سی دقیقه صبح امروز وارد فرودگاه بجنورد مرکز استان خراسان شمالی شدند . انبوه مردم که از ساعت ها منتظر ورود رهبر انقلاب بودند با خروج خودروی حامل حضرت آیت الله خامنه ای از فرودگاه بجنورد، دیگر سر از پا نشناختند و یکپارچه غرق در شور شعف و شادی شدند و از همان ابتدا خودروی حامل ایشان در میان انبوه جمعیت قرار گرفت.

استقبالی که مردم باب الرضا(ع) به ویژه جوانان و نسل سومی ها از رهبر انقلاب اسلامی کردند، صحنه های کم نظیر و نابی را از عشق و دلدادگی مردم و نسل جوان به نظام اسلامی و ولایت را رقم زد، صحنه هایی که دوربین های تصویر برداری، هیچگاه نمی توانند عمق و عزمت آن را به تصویر بکشند.

آنچه امروز در خیابان های بجنورد به چشم می خورد، حضور گسترده و پرشور و نشاط همه قشرها و قومیت های مختلف مرزنشینان غیور خراسان شمالی بود. ترک و کرد و ترکمن، فارس و تات و شیعه و سنی، همه آمده بودند.

جمعیت انبوه استقبال کننده از حضرت آیت الله خامنه ای، در طول مسیر فرودگاه بجنورد تا ورزشگاه تختی به حدی بود که خودروی حامل رهبر انقلاب اسلامی بارها از حرکت ایستاد به گونه ای که در برخی مسیرها، تا دقایقی، به هیچ وجه امکان حرکت وجود نداشت.

حضرت آیت الله خامنه ای پس از استقبال پرشکوه مردم که حدود دو ساعت به طول انجامید، وارد ورزشگاه تختی بجنورد شدند و مورد استقبال جمع دیگری از مردم قرار گرفتند که از ساعت ها قبل، در این ورزشگاه منتظر ورود رهبر انقلاب اسلامی بودند.

حضرت آیت الله خامنه ای در جمع پُرشور دهها هزار نفر از مردم بجنورد در ورزشگاه تختی، با ارائه تحلیل جامعی از حرکت صعودی ملت ایران به سمت قله پیشرفت همه جانبه مادی و معنوی، مواردی همچون وظیفه شناسی، هوشیاری، آماده بکار بودن، نشاط و امید، کار و تلاش پیگیر، وحدت و همدلی، و موقع شناسی به لحظه ملت و مسئولان را ساز و برگ ادامه حرکت پرشتاب دانستند و تأکید کردند: به فضل و توفیق الهی ملت ایران با تجربه و توانایی هایی روزافزون خود، از مشکلات عبور خواهد کرد و بار دیگر جبهه استکبار را در حسرت شکست دادن این ملت خواهد گذاشت.

رهبر انقلاب اسلامی هدف اصلی و کلیدی ملت ایران را، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون، پیشرفت همه جانبه مادی و معنوی دانستند و افزودند: این پیشرفت الهام گرفته از منطق اسلام و متفاوت از پیشرفت تمدن مادی غرب است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه پیشرفت مورد نظر غرب، تک بعدی و تنها در جهت مسائل مادی است، خاطر نشان کردند: پیشرفت در منطق اسلامی ، دارای ابعاد مختلف مادی و معنوی است و شامل پیشرفت در علم، اخلاق، عدالت، رفاه عمومی، اقتصاد، عزّت و اعتبار بین المللی، استقلال سیاسی و تقرّب به خدا می شود.

ایشان یکی دیگر از ویژگی های پیشرفت اسلامی را، همه جانبه بودن آن ارزیابی و تأکید کردند: در منطق اسلام باید در دنیا، به گونه ای برنامه ریزی کرد که افق آن، نسلها و دهها سال آینده را در بر بگیرد و در عین حال برای آخرت نیز باید به گونه ای آماده بود که گویا فرصت بسیار اندکی تا سفر آخرت باقی مانده است.

رهبر انقلاب اسلامی لازمه رسیدن به پیشرفت اسلامی را شناخت نقاط قوت و ضعف، داشتن برنامه ریزی متناسب با شرایط، رصد مرحله به مرحله حرکت به سمت هدف مورد نظر، و آگاه سازی مردم از نقشه راه و مشکلات و خطرهای پیش رو دانستند و افزودند: این وظایف بعهده نخبگان جامعه اعم از نخبگان سیاسی، علمی و دینی است.

حضرت آیت الله خامنه ای بعد از تبیین مفهوم پیشرفت اسلامی و لوازم مورد نیاز رسیدن به آن، به بررسی حرکت نظام اسلامی در مسیر رسیدن به پیشرفت همه جانبه اسلامی پرداختند.

ایشان در یک جمع بندی و قضاوت کلی از این حرکت، خاطرنشان کردند: نظام اسلامی در طول 33 سال گذشته، به طور مستمر حرکت پیش رونده و صعودی داشته که البته این حرکت با فراز و فرودهایی نیز همراه بوده است.

رهبر انقلاب اسلامی سپس به بیان ساز و برگ مورد نیاز برای ادامه حرکت پرشتاب تر به سمت قله پیشرفت پرداختند و تأکید کردند: عزم راسخ، امید و نشاط، کار و تلاش پیگیر و هوشیاری از لوازم اصلی ادامه حرکت در مسیر پیشرفت است که اگر ملتی این ساز و برگ را در اختیار داشته باشد، بر همه مشکلات فائق خواهد آمد و دشمنان خود را به زانو در خواهد آورد.

حضرت آیت الله خامنه ای یکی از ضروریات بسیار مهم برای رسیدن به پیشرفت را داشتن ارزیابی دقیق و منطقی و بدرو از شعار زدگی از شرایط کشور دانستند و افزودند: ملت ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در یک عرصه رویارویی با شبکه خبیث صهیونیستی قرار دارد که برخی کشورهای غربی و در رأس آن آمریکا در این شبکه قرار دارند و از هیچ دشمنی و کینه ورزی با این ملت دریغ نمی کنند.

ایشان توانایی ها و فرصت های ملت ایران در این عرصه رویارویی را برجسته خواندند و خاطرنشان کردند: نسل جوان پر انگیزه و با نشاط و دارای استعداد برتر، عزم و امید، منابع طبیعی ارزشمند و اساسی که میزان آن از متوسط جهانی بالاتر است، اقلیم متنوع، مسئولان دلسوز، نیروهای مسلح آماده و شجاع، روحانیت فاضل و دلسوز، دانشگاههای پر جمعیت، میلیون ها دانش آموز و چشم انداز بیست ساله ، امکانات و توانایی های برجسته ملت ایران است که زمینه ساز غلبه بر همه مشکلات و حرکت پرشتاب برای رسیدن به پیشرفت همه جانبه است.

رهبر انقلاب اسلامی پیشرفتهای زیربنایی کشور از جمله در زمینه خدمات مردمی، دانش و فناوری و معنویات را ممتاز خواندند و افزودند: ثبات سیاسی جمهوری اسلامی ایران یکی دیگر از مهمترین زیربناهای اساسی کشور است که با وجود روی کار آمدن دولتهای گوناگون و دارای سلائق مختلف سیاسی و جناحی، این ثبات از بین نرفته است.

حضرت آیت الله خامنه ای به زیربناهای قانونی و عملی اقتصادی نیز اشاره کردند و افزودند: سیاست های کلی اصل 44 و پیشرفت های زیربنایی اقتصادی بویژه در سد سازی، ساخت نیروگاهها ،گسترش شبکه فیبر نوری ، حمل و نقل، و راههای ارتباطی و مواصلاتی که بدست متخصصان و زبدگان جوان کشور بدست آمده، از زیربناهای مهم اقتصادی هستند.

ایشان نسل جوان پرنشاط، تحصیل کرده و شجاع را یکی دیگر از ثروت های زیربنایی ملت ایران برشمردند وبار دیگر تأکید کردند یکی از خطاهایی که در اواسط دهه هفتاد انجام شد، ادامه سیاست کنترل جمعیت بود که این اشتباه باید جبران شود زیرا نسل جوان، عامل اصلی پیش روندگی کشور است.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: البته اجرای سیاست کنترل جمعیت در اوایل دهه هفتاد کار صحیحی بود اما ادامه آن از اواسط دهه هفتاد اشتباه بود و مسئولین کشور و از جمله رهبری در این اشتباه سهیم هستند و باید از خداوند طلب عفو کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای بعد از برشمردن نقاط قوت و توانایی های کشور، به برخی مشکلات و در رأس آن، بالا رفتن قیمت ها و بیکاری اشاره کردند و افزودند: این مشکلات، مشکلاتی است که همه مردم با آن دست به گریبان هستند اما مشکلات غیر قابل حلی نیستند زیرا انقلاب اسلامی در طول 33 سال گذشته ، مشکلات بزرگتر از این مسائل را پشت سر گذاشته است.

ایشان به برخی مشکلات بزرگ و پیچیده بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از جمله تلاش برای ایجاد درگیری های قومی در کشور، راه اندازی جنگ تحمیلی 8 ساله، و اِعمال تحریمها اشاره و تأکید کردند: ملت ایران با ایستادگی و هوشیاری از همه این مشکلات عبور کرد.

رهبر انقلاب اسلامی در خصوص تحریمها خاطر نشان کردند: مسئله تحریمها، مسئله جدیدی نیست و از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشته است اما دشمنان تلاش دارند تا موضوع تحریمها را بزرگ نمایی کنند و متأسفانه برخی هم در داخل با آنها همزبان میشوند.

حضرت آیت الله خامنه ای تشدید تحریمها بر ضد ملت ایران را در چند مرحله، دلیل بی نتیجه بودن آنها خواندند و افزودند: آمریکا و برخی کشورهای اروپایی، تلاش دارند تا این تحریمها را به دروغ به موضوع انرژی هسته ای مرتبط کنند در حالیکه در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی که تحریمها شروع شد، موضوع انرژی هسته ای به هیچ وجه وجود نداشت.

ایشان علت اصلی عصانیت جبهه استکبار را، تسلیم نشدن ملت ایران به برکت اسلام و قرآن دانستند و خاطر نشان کردند: به همین دلیل است که آنها با اسلام دشمنی و به پیامبر اسلام (ص) توهین میکنند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: آنها به دروغ می گویند که اگر ملت ایران از انرژی هسته ای صرفنظر کند، تحریمها برداشته می شود درحالیکه علت اصلی اِعمال این تحریمهای غیر منطقی که نوعی وحشیگری نیز به حساب می آید، بغض و کینه آنها از ملت ایران است.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: این تحریمها در واقع جنگ با یک ملت است اما به توفیق الهی ، دشمنان در این جنگ هم مغلوب ملت ایران خواهند شد.

ایشان افزودند: البته تحریمها مشکلاتی را بوجود میآورند و برخی بی تدبیری ها هم ممکن است این مشکلات را افزایش دهد اما این مشکلات، مسائلی نیستند که جمهوری اسلامی ایران نتواند آنها را حل کند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نوسانات اخیر ارز و ریال و خوشحالی دشمنان ملت ایران، خاطر نشان کردند: حدود دو یا سه ساعت عده ای در دو خیابان تهران چند سطل زباله را به آتش کشیدند، و بلافاصله مسئولان برخی کشورهای غربی با کنار گذاشتن متانت دیپلماسی، به ابراز خوشحالی کودکانه پرداختند اما باید از آنان پرسید که وضع اقتصادی ایران بدتر است یا کشورهای اروپایی که از حدود یکسال پیش درگیر تظاهرات خیابانی هستند؟

حضرت آیت الله خامنه ای خطاب به کشورهای غربی تأکید کردند: مشکلات شما به مراتب پیچیده تر از مشکلات ایران است، زیرا اقتصاد شما قفل شده است.

ایشان افزودند: امروز یکی از مسائل مهم در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مشکلات اقتصادی مردم گرفتار آن و جنبش 99 درصدی است.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: بدانید جمهوری اسلامی ایران با این مشکلات از پا در نمی آید و به فضل الهی بر مشکلات غلبه خواهد کرد و بار دیگر دشمنان را در حسرت شکست دادن ملت ایران خواهد گذاشت.

حضرت آیت الله خامنه ای عمل به وظیفه از جانب مردم و مسئولان را لازمه غلبه بر مشکلات دانستند و تأکید کردند: یکی از وظایف مهم مردم حفظ هوشیاری و موقع سنجی به لحظه است.

ایشان افزودند: در تهران عده ای به نام بازاری به خیابان آمدند و اغتشاش کردند اما بازاریان محترم سریعا اعلامیه دادند و از آنها اعلام برائت کردند که این، کار درست و نشانگر هوشیاری بازاریان بود.

رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری قضایای فتنه سال 88 ، خاطر نشان کردند: بعد از انتخابات با عظمت سال 88 ، عده ای اظهار مخالفت کردند و عده ای هم بنام آنها و با سوء استفاده از این فرصت، آشوب و تشنج ایجاد کردند. آن عده ای که به اسم آنها آشوب شد، باید همان موقع اعلامیه میدادند و اعلام برائت میکردند، اما این کار را انجام ندادند.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: "هوشیاری و موقع سنجی لحظه ای" خصوصیت برجسته ای است که مردم همواره باید به آن توجه داشته باشند و به محض توطئه دشمن، به صورت لحظه ای واکنش نشان دهند.

ایشان وظیفه مسئولان را نیز حفظ اتحاد و همدلی، برنامه ریزی، رعایت حدود قانونی، مسئولیت شناسی و تقصیرها را به گردن هم نیانداختن ، دانستند و تأکید کردند: در قانون اساسی نقش مجلس، دولت، رئیس جمهور و قوه قضائیه مشخص شده است، بنابراین همه مسئولان باید به وظایف قانونی خود عمل کنند و با یکدیگر همدل، همراه و همزبان باشند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطر نشان کردند: به لطف خداوند کشور در این خصوص مشکلی ندارد زیرا مسئولان کشور اعم از روسای قوا و بدنه سه قوه، دلسوز و علاقمند به سرنوشت کشور هستند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: البته ممکن است اشتباهات یا خطاهایی هم وجود داشته باشد ولی همه این اشتباهات قابل جبران هستند.

ایشان تأکید کردند: مسیر ملت ایران، مسیر مهمی است که میتواند تاریخ جهان را متحول کند، همانگونه که اکنون تاریخ منطقه را متحول کرده است.

رهبر انقلاب اسلامی حوادث منطقه را به زیان غرب بویژه آمریکا و تهدیدی برای رژیم صهیونیستی خواندند و با اشاره به یاوه گویی های مسئولان رژیم صهیونیستی افزودند: البته این یاوه گویی ها ارزش جواب دادن را ندارد ولی کشورهای اروپایی که به دنبال آمریکا به راه افتاده اند، بدانند که این همراهی عاقلانه و خردمندانه نیست و یک نوع حماقت است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به خاطره ی نه چندان بد ملت ایران از بیشتر کشورهای اروپایی تأکید کردند: البته ملت ایران از انگلیس ذهنیت بسیار بدی دارد و به همین علت، به آن ، انگلیس خبیث گفته میشود.

ایشان افزودند: کشورهای اروپایی بدانند که همراهی با آمریکا نتیجه ای جز منفور شدن نزد ملت ایران ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه ، علاج اصلی و بنیانی مشکلات اقتصادی کشور را حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی دانستند وخاطر نشان کردند: توجه به تولید ملی موجب از بین رفتن گرانی، ایجاد اشتغال، و تقویت روحیه استغناء ملت ایران خواهد شد، بنابراین مسئولان باید به موضوع تولید ملی توجه جدی کنند.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، با ابراز خرسندی فراوان از سفر به استان خراسان شمالی به عنوان باب الرضا(ع)، در روز زیارتی آن حضرت ، به بیان ویژگی ها و خصلت های برجسته مردم این منطقه و ظرفیت های طبیعی و جغرافیایی خراسان شمالی پرداختند.

حضرت آیت الله خامنه ای طبیعت زیبا و جاذبه های فراوان گردشگری، منابع طبیعی غنی و زمینه مستعد کشاورزی و دامی را از ویژگی های طبیعی استان خراسان شمالی برشمردند و افزودند: دیانت، سرزندگی و شور و نشاط، آماده بکار بودن، غیرت مرزبانی، استعدادهای برتر و درخشان، شجاعت ، و همزیستی مهربانانه و برادرانه قومیت های مختلف، از امتیازات برجسته مردم استان خراسان شمالی است.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی حجت الاسلام و المسلمین یعقوبی امام جمعه بجنورد به حضرت آیت الله خامنه ای خیر مقدم گفت.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 مهر 1391    | توسط: امین    | طبقه بندی: اخبار عمومی، سخنان مقام معظم رهبری،     | نظرات()

هافینگتون پست: ایران كوتاه بیاید فشارهای آمریكا چند برابر می شود

یك روزنامه آمریكایی در گزارشی اذعان كرد كه اگر ایران در مقابل تهدید ها و تحریم های آمریكا كوتاه بیاید فشارهای كاخ سفید بر این كشور بیشتر خواهد شد.
هافینگتون پست در این گزارش كه به قلم «راجان منوف» نوشته شده آورده است:
«برخی امیدوارند كاهش شدید ارزش ریال نارضایتی گسترده ای در ایران به راه اندازد. به عبارت دیگر برخی منتظر بهار عربی دیگری در ایران در نتیجه فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم های بین المللی بر مردم این كشور هستند. اما با بررسی واقع بینانه تر می توان دریافت كه كاهش ارزش ریال نه به مذاكره درباره متوقف كردن غنی سازی اورانیوم و نه بهار عربی دیگر منجر نخواهد شد».
در ادامه این گزارش آمده است: «هیچ تفاوتی ندارد تا چه حد تحریم ها بر اقتصاد ایران آسیب وارد ساخته است، اما تهران بدون تردید می داند تغییر در سیاست های هسته ای اش اعتراف به ضعف و فشارهای ناشی از تحریم ها خواهد بود. در صورت متوقف كردن برنامه هسته ای، بدون تردید آمریكا موضع بسیار شدیدتری در مقابل تهران اتخاذ خواهد كرد، چرا كه به موفقیت تحریم های اقتصادی ایمان خواهد آورد. بر همین اساس با شدیدتر شدن تحریم ها تهران برای ادامه برنامه غنی سازی اورانیوم مصمم تر خواهد شد.»
ایران از جنگ اقتصادی پیروزمندانه خارج خواهد شد
یك رادیو اروپایی با بررسی جنگ اقتصادی علیه ایران نوشت: تاریخ ایران و ملت آن نشان می دهد كه آنها قادر به برون رفت از بحران های امنیتی، سیاسی و اقتصادی هستند و پیروز میدان خواهند بود و این مسئله نگرانی غرب را برمی انگیزد.
به گزارش فارس رادیو نروژی «اوستن» اعلام كرد كه جنگ اقتصادی كه علیه ایران آغاز شد و طی سه هفته اخیر موجب كم شدن ارزش پول این كشور شده، یكی از اهداف اسرائیل و شورای همكاری خلیج فارس در جنگ محرمانه شان علیه جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.
این رادیو در تحلیل سیاسی بحران اقتصادی كنونی در ایران اعلام كرد: این امر از اسرار این جنگ مخفیانه و پنهانی علیه ایران تحت عنوان «تحریم های اقتصادی» است. جنگی كه اسرائیل و دولت های عضو شورای همكاری در پشت آن قرار دارند و اگر این طرف ها در پشت آن نبودند، این تحریم ها نمی توانستند تا این اندازه بر ایران تاثیر بگذراند.
براساس این گزارش، اتحادیه اروپا در پاسخ به اعمال فشارهای آمریكا و اسرائیل مبنی بر افزایش و تشدید تحریم ها علیه ایران، محتاط عمل می كند زیرا برای بسیاری از اعضای این اتحادیه، واردات نفتی از ایران بسیار مهم است.
این رادیو اروپایی اعلام كرد: نتانیاهو به زودی به چند كشور اروپایی سفر خواهد كرد تا آنها را برای افزایش تحریم های اقتصادی علیه ایران و به معنای دیگر «ذبح واحد پول ایران» متقاعد كند.
رادیو اوستن در ادامه این چنین تحلیل می كند: غربی ها و دولت های عربی حوزه خلیج فارس باید بدانند كه ایران هدف آسانی برای طرح های سیاسی و اقتصادی خصمانه آنها نخواهد بود. كسانی كه گمان می كنند دولت های اروپایی به راحتی تحت فشارهای اسرائیل، علیه ایران دست به كار می شوند و جنگ اقتصادی جهانی علیه آن را به راه می اندازند، اشتباه می كنند.
ایرانی ها به جهانیان بارها نشان داده اند كه در هنگام بحران ها، ده ها گزینه برای دفاع از خود دارند. امروز نیز آنها از همین شیوه برای دفاع از اقتصاد خود روی خواهند آورد. آنها كه گمان می كنند ایران به اشتون، سعودالفیصل و نتانیاهو اجازه می دهد تا از دردها و آلامش لذت ببرند، اشتباه می كنند. واكنش ایران اگر بسیار قابل توجه هم نباشد، قطعا كمتر از فشاری كه به اقتصاد این كشور وارد شده نخواهد بود و دولت آمریكا و همپیمانانش را برسر جای خود می نشاند.
تحریم ها تاثیر محدودی
بر ایران داشته است
صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود تاثیر تحریم ها بر اقتصاد ایران را محدود دانسته و اعلام كرد تورم ایران سال آینده كاهش خواهد یافت.
به گزارش خبرگزاری رویترز، صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود كه دیروز منتشر شد، پیش بینی كرده است كه با وجود تحریم های اعمال شده علیه ایران، تورم در این كشور كاهش یابد و ایران از سال آینده به رشد اقتصادی بازگردد.
صندوق بین المللی پول همچنین اعلام كرده است كه هر چند تحریم ها به میزان فروش نفت ایران ضربه زده، اما نهایتا به فروپاشی اقتصاد این كشور منجر نخواهد شد.
این صندوق البته پیش بینی كرده است كه میزان تولیدات ناخالص ملی ایران 9/0 درصد كاهش داشته باشد.
صندوق بین المللی پول تورم ایران در سال 2012 را 2/25درصد اعلام كرده و پیش بینی كرده است این رقم در سال 2013 به 8/21 درصد كاهش یابد. این صندوق همچنین اعلام كرده است كه نرخ بیكاری در سال آینده به 6/15 درصد برسد.
در این گزارش، بهای فروش نفت برای سال 2012 معادل 18/106 دلار و برای سال 2013 برابر 10/105دلار در هر بشكه در نظر گرفته شده است.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 مهر 1391    | توسط: امین    | طبقه بندی: سیاسی، اخبار سیاسی،     | نظرات()

آقای احمدی‏نژاد! بیدار شو

مشروح سخنان شنیدنی سعید قاسمی در همایش بصیرت و مقاومت تنها کلید رهایی؛
آقای احمدی‏نژاد! این‏گونه نمی‏توان خط نگه داشت/ امیدواریم در ماجرای سعید تاجیک معامله‎ای در کار نباشد + صوت سخنرانی

رجانیوز- حاج سعید قاسمی را همه کسانی که به نوعی در جامعه فعالیت فرهنگی دارند می‏شناسند. فرمانده دیروز دفاع مقدس و استاد دانشگاه و فعال فرهنگی امروز جنگ نرم. فردی دوست داشتنی که همیشه نقش بلندگوی مظلومیت جبهه حزب الله را برعهده داشته است و از ممنوع التصویر شدن در صدا و سیما، ممنوع الورود شدن در دانشگاه تهران و از هوچی‏گری‏های طیف‏های مختلف سیاسی دلسرد نشده و نهراسیده و آبروی خود را برای شناساندن انحراف در مبانی امام و انقلاب در طبق اخلاص گذارده و همچنان با شور و حرارت برای محافل انقلابی سخنرانی می‏کند.

به گزارش رجانیوز، عصر پنج‏شنبه در قطعه 29 گلزار شهدای بهشت زهرا سلام الله علیها حاج سعید قاسمی در یک گردهمایی با عنوان "بصیرت و مقاومت تنها کلید رهایی" که با استقبال جوانان انقلابی مواجه شده بود، سخنان جالبی را مطرح کرد. از خون دل خوردن رهبر انقلاب تا گلایه‏های دل‏سوزانه از رئیس جمهور. برخی چهره‌های جبهه فرهنگی انقلاب همچون وحید جلیلی و همچنین پدر شهید مصطفی احمدی روشن از مستمعین این سخنرانی شنیدنی بودند.

بخش اول فایل صوتی سخنرانی

 

این فایل صوتی را از از اینجا دریافت نمایید

بخش دوم فایل صوتی سخنرانی

این فایل صوتی را از از اینجا دریافت نمایید

متن کامل این سخنرانی در ادامه می آید:

سلام علیکم و رحمة الله. اعوذ بالله من الشیطان الرجیم. بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم. السلام علیک یا روح‌الله، ایها العبد الصالح، المطیع لله و لرسوله، و السلام علیک لجمیع شهدائک، الذین بذلوا مهجهم دون الحسین علیه السلام، طبتم و طابت الارض التی فیها دفنتم، فیا لیتنی کنا معکم فافوز فوزا عظیما. مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا(1).

دوستان! حقیقت این است که در بهشت زهرا صحبت کردن، دشوار است، آن هم اگر کرسی را به اشتباه از قبول بلندتر درست کرده باشند و تو ولو چند پله با شهدا فاصله گرفته باشی که «الَّذِینَ آمَنُواْ وَ هَاجَرُواْ وَ جَاهَدُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ بِأَمْوَالِهِمْ وَ أَنفُسِهِمْ أَعْظَمُ دَرَجَةً عِندَ اللّهِ»(2)، بالاترین‏اند نزد خدا، آنها که دعا داشتند، ادعا نداشتند، نیایش داشتند، نمایش نداشتند، حرف کم می‌زدند و خالصانه عمل می‌کردند. در جوار اینها صحبت کردن حقیقتاً دشوار است و در شرایطی که بحران‌های مختلف اجتماعی احساسات را متبلور می‌کنند، باز هم کار سخت‌تر می‌شود و در شرایطی که رسانه‌های خارجی دشمن هرگونه حرکات و سکناتت را قبل از این‌که دوستانت بشنوند، در تلویزیون و صوت غریبه می‌شنوی، انتقاد کردن از خودی‌ها بسیار سخت است و برای الکن زبانی مثل من هم کار سخت‌تر خواهد شد و در روزهایی که حتی در دانشگاه که مولایمان فرمود بایستی پایگاه و کرسی آزاداندیشی برگزار شود تا بچه‌هایمان بتوانند در روزهای سخت، راحت‌تر تحلیل کنند، جای پای نداری و ممنوع‌الصحبت می‌شوی، تنها راهی که داریم این است که به ملجاء و سنگر اولی‌مان یعنی خود شهدا پناه بیاوریم. از این بابت، اگر شرایط برای شما مهیا نیست، به دلیل این‌که دوستان میکروفونی را که برای مرده‌ها و اموات قرض گرفته‌اند برای این‌که نمی‌خواستند محفلشان وامدار نه شهردار باشد، نه شهرداری، نه بنیاد شهید، نه وامدار تشکیلات منتسب به حضرت امام که هر سه در ماه مبارک رمضان بر این اتفاق بودند که کسانی را دعوت کنید بیایند اینجا صحبت کنند که مثل ما شورشی نباشند و تنش ایجاد نکنند.

آرامش برقرار باشد و لذا از این بابت اگر شرایط برای دوستان، خواهران و برادران آماده نیست، از تک‌تک شما عزیزان عذر می‌خواهم. خواهش می‌کنم همه دوستان به همه عرایضم توجه کنند، خاصه رسانه‌ها، اگرچه که ما صاحب رسانه آن‌چنانی‌ای نیستیم و حرف‌هایت معمولاً قلب و پاره‌پاره می‌شود و آن بخشی که به نفعشان است، همان را روی آنتن می‌برند، حداقل شما دوستان مطلب را خوب بگیرید و سایر دوستانی که با موبایل فیلمبرداری می‌کنند، خواهش می‌کنم به مطلب گوش بدهید و حواستان به فیلمبرداری نباشد، چون دوستان فیلم را می‌گیرند و در اختیارتان می‌گذارند، اگرچه برای شما که در طول این سه دهه پای کار بوده‌اید، حرف‌هایم زیره به کرمان بردن است.

اما در این شرایط در هر صورت ناگزیریم از هر آنچه که حضرت آقا اسمش را روشنگری گذاشته‌اند، شاید برای بسیاری از دوستان ما این حرف‌ها تکراری باشند، اما به فرمایش‌های حضرت آقا هم که توجه می‌کنم می‌بینم بزرگان نظام و انقلاب را هم که جمع می‌کنند، چرا آقا دومرتبه دروس انقلاب را کلمه به کلمه و حرف به حرف تکراری برای اینها بازخوانی می‌کنند. یعنی چه؟ اینها که می‌دانند و خودشان در متن بوده‌اند. معلوم است که بایستی دائماً ذکر بگوییم و تکرار کنیم، مثل نماز خواندن، چون اگر این اتفاق نیفتد، بیماری نسیانی که هم من دچارش هستم و هم نسل چهارمی که امروز به میدان آمده و از این تاریخ خونین، مطالب مستند را درست به ارث نبرده و احساساتی و قلبی با ماست که می‌تواند در شرایط بحرانی اذیتش کند و پاهایش را بلغزاند، موظفیم که این جلسات را بیشتر بگذاریم و حرف‌هایمان را سینه به سینه انتقال بدهیم.

بی‌شک وقوع انقلاب اسلامی به مثابه یک زلزله و آتشفشان در بیش از سه دهه گذشته تار و پود جهان را به هم ریخت و به ضرس قاطع عرض می‌کنیم که کلیه تحولات در داخل و خارج بعد از وقوع انقلاب اسلامی متأثر از حرکت بزرگ شماست. در اینجا مجال برای باز کردن این مقوله نیست، چون مسائل مهم‌تری داریم و محور صحبت، چند مسئله اساسی‌تر است.

اما این‌که بر سر قبور شهدایی قرار گرفته‌اید که معمولاً به دروغ این لفظ را برای خفیف کردن آنها به کار می‌برند که اینها شهدای جنگ ایران و عراق هستند، جمله‌ای به دروغ که از آن منزجرم و اگر در تمام مابقی عمرم بتوانم بجنگم برای این‌که این لفظ دروغ را که برای خفیف کردن نبرد همه جانبه شما و شهدایتان ـ‌تأکید می‌کنم چون در بعضی جاها عمداً و گاهی سهواً این اتفاق می‌افتدـ اگر بتوانم این لفظ جنگ ایران و عراق را به کلمه‌ای مشابه این ـ‌که هنوز برایش فکری نکرده‌ام‌ـ جنگ جهانی سوم تبدیل کنم تا عظمت و هیبت خودتان را درک کنید، در جای خودش جای بحث دارد. کیست که نداند طی این مدت مدیدی که بر ما گذشت و خاصه 8 ماه فتنه که به مراتب از 8 سال نبردی که اتفاق افتاد، سهمگین‏تر و سخت‌تر و کمرشکن‌تر بود و مدلی بود که تجربه نکرده بودیم و فقط در روایات و داستان‌ها از سه نبرد داخلی قاسطین، ناکثین و مارقین علی‌بن ابیطالب(ع) پیوسته شنیده بودیم، اما آن را هم تجربه کردیم و بسیار سخت بود.

در شرایطی که می‌رفت ما شهد پیروزی در انتخابات گذشته را بچشیم، همه شاهد بودیم که واقعه‌ای اتفاق افتاد که عرض و آبروی نظام را سعی کردند ببرند و بر این باور بودند که کار را یکسره کنند و موضوع ریاست جمهوری و تقلب در انتخابات هم فقط یک حربه بود، والا همه کسانی که شکست‌خورده‌های انقلاب، ساواکی‌ها، رضاشاهی‌ها، محمدرضاشاهی‌ها، منافقین، سروشی‌ها و گوگوشی‌ها و... همگی با همدیگر جماعت‌های منتسب به خودمان، از علما و فضلا گرفته تا سردارهای بی‌خاصیت و بی‌بصیرت آمدند که ما را بشکنند، اما «یُرِیدُونَ لِیُطْفِؤُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ»(3). یک بار برای چندمین بار مدل جدیدی از نبرد را در فتنه 88 با تمام پوست و خونمان درک کردیم که حاصل آن دو باره شد نگهداشتن نظام به پای خون بچه‌ها و خون جگر خوردن شما که چقدر قشنگ گفت آقا سید مرتضی آوینی «رحمة الله علیه» برای این روزها که جماعت! اگرچه خون دادن برای خمینی و نظامش بسیار زیباست، لکن در این دوره خون دل خوردن برای خامنه‌ای به مراتب از آن هم زیباتر است. [صلوات حضار]. احتمالاً چنین قصه‌هایی را برای چنین روزهایی می‌گفت و می‌دید.

آدم‌هایی که بصیرت دارند و آینده را می‌بینند دقیقاً این روزها را می‌دیدند که ما دچار فتنه‌ای خواهیم شد که خیلی سخت از آن بیرون می‌آییم.

صحبت ما چند محور دارد و خواهش می‌کنم دقیقاً توجه کنید. برایم سخت است، چون باید خودسانسوری کنم که دشمن استفاده نکند و هم می‌خواهم سانسور نکنم که بعدها متهم نشویم که چرا شما که علمدار بودید ـ‌که خاک بر سر من‌ـ اگر علمدار بودم به مثابه آن چیز که مولا گفت: «و لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصبر» که اگر بودند احمد متوسلیان‌ها و وزوایی‌ها کار امروز به اینجا نمی‌کشید، لکن به دست لنگ‌هایی چون من و شیرمردان و شیرزنانی چون شما افتاده که بنا داریم ان‌شاءالله این پرچم را سالم تحویل صاحب بدهیم. حال مرا درک کنید، بسیار سخت است.

بخشی از روی صحبتم با ریاست محترم جمهور ماست که عزیزم! حرف‌های ناگفته با شما زیاد داریم. چندین نوبت هم وقت خواستیم، ولی می‌دانیم شما خیلی گرفتارید، اما به‌شدت از اتفاقاتی که پیش آمده است و احتمالاً اتفاقاتی که پیش خواهند آمد، رنجیده خاطریم و هم نمی‌دانیم چه جوری نگوییم و هم نمی‌دانیم چگونه بگوییم که دشمن سوءاستفاده نکند. گفت: «آشنایان ره عشق گَرَم خون بخورند/ ناکسم گر به شکایت سوی بیگانه روم».

اما امروز اگر نگوییم، در این فرصت‌های باقیمانده از دولت جنابعالی، دوباره کار به یک جاهایی می‌رسد که اگر دیر اقدام کنیم، بایستی مثل دیروز دو باره بچه‌هایم را جمع کنم و بروم کف خیابان و بحران جمع کنم و بایستی چاره کار را در این شرایط که تقریباً هر روز دارند با ما بازی جدیدی می‌کنند و تقریباً بعد از عید شروع کرده‌اند به نظر می‌رسد تا انتخابات جدید که 8، 9 ماه مانده و می‌خواهد مولود جدیدی بیاید که خدا به خیر بگذراند، کلیدش از همین یکی دو هفته پیش و بلکه قبل‌تر زده شد و عرض هم کردیم که هنوز که هنوز است تحلیل این قصه برای ما باورکردنی نیست که چه جوری اینها می‌خورند تنگ دل همدیگر که جاسبی می‌شود مسئول اسلامی کردن کل دانشگاه‌ها؟! که باید اسلام کرد: «و لاسلام سلام علیکم و رحمة الله و الفاتحه» و بعد یکمرتبه بعد از سه سال و خرده‌ای فتنه‌گرها می‌آیند.

قبلاً اعلام می‌کردند در سلول برایشان جا نیست و یکمرتبه جا باز می‌شود، بعد یکدفعه دوستان ما باید تاوان آن را پس بدهند و اتفاقاتی دارد می‌افتد و بعد هم داستان دلارهای پوسیده کاغذی بدون پشتوانه در کف خیابان و ایجاد این تلاطم و تشنج در روحیه و اعصاب جامعه و بعد هم صحبت‌های نسنجیده یکی پس از دیگری مسئولین و انداختن به گردن همدیگر و همان داستان قدیمی توطئه انگلیسی تفرقه بینداز، زخمی کن و اینها را به جان هم بینداز و حکومت کن که اگر این موها را در آسیاب سفید نکرده باشیم، حداقل در این سه دهه خیلی از این دروس را پاس کرده‌ایم.

اما برادر عزیز! ما باید با شما خیلی محترمانه و کنترل شده این صحبت را بکنیم و آن این‌که این مدل جدیدی را که الان شروع کرده‌اید و یا با شما شروع کرده‌اند و این حرکت شما، رفلکس حرکت آنهاست و خاصه ارائه مواضع سیاسی‌ای که در خارج و در سفر اخیر شما اتفاق افتاد و حرف‌های دوپهلویی که زده شد و پالس‌ها و چراغ‌ سبزهایی که به آن طرف داده شد، حقیقتاً ما را اذیت کرد. باید گفت شما خودتان هم مستحضرید که Time is over، وقت تمام شده است برای این‌که بخواهید مواضع را برگردانید و حرف‌ها را عوض کنید. این ملت و این مردم اگر پای این کار آمدند و از دو مدل قبلی منزجر بودند، نه به خاطر قیافه‌تان بود و نه به خاطر هیکل شما، بلکه به خاطر مدلی بود که شما از فرمایش‌های آقاروح‌الله فتوکپی گرفتی و این پرچم را بالا بردی و همه کسانی که می‌دیدند آن دو مسیر خلاف مسیری است که برایش کشته داده بودند، زیر این پرچم آمدند.

اگر می‌خواستند نوکری امریکا را بکنند و روابط امریکا را دو باره برقرار سازند که اصلاً انقلاب نمی‌کردند و شما هم می‌دانید که این آمار رأی‌ها بیش از هر چیز رأی دادن به ارزش‌های عدالت‌ـ‌محور بود که برگ برنده شما هم بود. اگر کس دیگری هم در آن مقطع می‌آمد و مثل شما شناخته شده بود و همان شعارها را می‌داد، می‌توانست خیل عظیمی از این رأی‌ها را جمع کند و لذا الان دیگر وقت نیست که اگر یک وقت شعارهای هولوکاست و شعارهایی را دادید که از متن و کف این خون‌ها بیرون آمده است، خدای نکرده بنا به دلایلی که برایشان توجیه هم دارید، برگردید، دیگر وقت تمام است. توجیهات شما هم این است که مثلاً فشارها را روی ما کم کنید. دست شما درد نکند عزیزم! دیگر وقت نیست که در این فاصله خدمتی باقیمانده بخواهید خدای ناکرده فتیله این فشارها را پایین بکشی.

مردم هم آن‌قدر احساساتی نبودند که هر وقت شما یا بخشی از مسئولین، فتیله را بالا بدهند، بریزند کف خیابان و هر وقت شما فتیله را کشیدید پایین، خودشان را با شما بالانس کنند. خیر از این خبرها نیست. این مطالبات را همان موقعی که خاتمی و هاشمی و حسن روحانی بالا و پایین می‌کردند، مردم روی همان مواضع بودند و هر وقت هم که می‌بینند کسانی حرف آنها را می‌زنند، محکم‌تر پای کار می‌ایستند. از همین پدر شهید احمدی روشن بپرسید که مصطفای او در همان زمان چه خون دل‌هایی خورد آیا در آن مقطع کوتاه آمد؟ با روی کار آمدن شما، فعالیت‌های او ده برابر شد. این ویژگی شماست و ما به این زمینه‌ای که شما فراهم کردید افتخار می‌کنیم.

اما عزیزم! الان وقت نیست که این پرچم را که به اهتزاز درآورده بودید و دست شماست، طنابش را بدهید پایین و احساس کنید که خطر است و با گرفتن زمان، از آنها امتیاز بگیرید. استاد این حرف‌ها خود آنهایی هستند که این چیزها را به ما یاد داده‌اند. این راهکار نیست حاج محمودآقا! این راهکار سوخته‌ای است. روزی در گرماگرم جنگ رفتند و بدون هماهنگی، آقای مک‌فارلین را برداشتند و آوردند تا بتوانیم زمان بگیریم و کار را ببندیم و آن‌قدر هم در این تفکر، داغ بودند که به قول عزیزم، حسین بهزاد گفت آن‌قدر داغ بودند که در نماز جمعه، مَدّ ضالّین را و مک فارلین کشیدند! اما نشد و امام نگذاشت. این جماعت فرزند قطعنامه‌ای هستند.

گرچه آقای هاشمی همین چند روز پیش فرمودند تلخی این زهر، آن‌قدرها هم که جلوه می‌دهند نبود و نیست. حلاوت‌هایی هم داشت. ما که بالاخره نفهمیدیم حلاوت‌هایش کجا بود؟ وقتی که نوار حاج عیسی ـ‌خادم آقاروح‌الله‌ـ را گوش می‌دهی که گفت بعد از قصه قطعنامه وارد اتاق شدم، اما ناخودآگاه مرا در بغل گرفت و یک ساعت گریه کرد و گفت: «حاج عیسی! شهدا به مقامی که می‌خواستند رسیدند، جانبازان را هم خدا اجرشان را می‌دهد، اسرا هم برمی‌گردند، من چه کار کنم؟» و تلخی و زهر این قصه آن‌قدر بود که چند ماه بعد وقتی کارش تمام شد، هر جایی را که دکتر چاقو می‌زد، پوسیده بود. این قصه دروغ نبود.

می‌دانست که روزی شما می‌آیید و این را مبنا قرار می‌دهید که شما از امام که بالاتر نیستید. با همه عِدّه و عُدّه‌ای که داشت، صلح کرد. شما بزرگ‌ترید از امام؟ و دیدید که آن نامه هم به آقا نوشته شد که آقا! این‌قدر در مقابل امریکا شعار نده. وقتی نمی‌توانیم بایستیم، کرکره را می‌کشیم پایین. شما هم جام زهر را بنوش، موجب امتنان ملت خواهد شد که از میان شما، یک شیرمرد حاج بخشی بلند شد و با ماشین بلند شد رفت دم در مجلس و گفت: «نامردها! اگر این نامه را پس نگیرید، خودم یک تنه مجلس را به توپ می‌بندم» که آن روزها به او خندیدید و گفتید: «شعبان بی‌مخ است و ده سال او را ممنوع‌التصویر کردید». یادتان که نرفته؟

اما عزیزم! امروز بایستی شما بدانید که دقیقاً مثل همان روزهاست. به این روزها که دقت می‌کنم می‌بینم پالس‌هایی که می‌فرستند، دقیقاً حال و هوای همان روزهاست. صبح که سر کار می‌آیی، یکی پیامک می‌زند که حاجی خبر داری؟ فاو را گرفتند! فردا می‌آیی سر کار، مسلم‌بن عقیل را گرفتند و... یادم نمی‌رود. وقت گذاشتیم و از جبهه سراسیمه رفتیم پیش آقای هاشمی رفسنجانی. برخی از آن دوستان دو سه نفری که رفتیم، یکی حاج کاظم رستگار «رحمة الله علیه» و عزیز دیگری که هنوز زنده است و وقتش شد، اسم می‌برم.

آقای هاشمی! نمی‌شد این جوری خط را نگه داشت. نمی‌شود که بچه بسیجی‌ها خط را بگیرند، به آقایان تحویل بدهند، بعد هر روز یک جای خط، تلنگش در برود و بریزند و بگیرند. باید کاری کرد. چه کار کنیم؟ گفتیم این‌که خط را می‌گیرد و تحویل می‌دهد، باید گرفت و گذاشت سینه دیوار. جواب چه بود؟ گفتند: «مگر فکر کردید امام مثل صدام است که اعدام صحرایی کنیم؟ این کارها را نمی‌توانیم بکنیم». آقا! یک جایی باید در خط قاطعیت نشان بدهیم، وگرنه همه این فتوحاتی را در ظرف این 8 سال گرفته‌ایم، می‌ریزند و می‌گیرند.

بازی، بازی، بازی، بازی تا این‌که سید اولاد پیغمبر(ص) را خسته کردید. نگاه کرد و دید فرمانده نظامی‌اش برای این‌که این جنگ به نتیجه برسد، مطالباتی دارد که تا 5، 6 سال دیگر اتفاق نمی‌افتد و نظام جمهوری اسلامی تا همین الان هم به خواسته‌های ایشان نرسیده! نگاه کرد به دولتمردانش و دید تلنگ همه‌شان در رفته است! دارند استعفا می‌دهند و پای کار نیستند. به شما سیاسیون هم نگاه کرد و دید پای کار نیستید. دید هی باید این بچه‌ها را بیاورد وسط کار. دید دو سه تا عملیات دیگر که خرجشان کند، تمام می‌شوند، گفت پذیرفتم تا این جانباز شیمیایی امروز با این کپسول وسط شما بنشیند، شاید گواهی باشد برای شما.

اما این روزها دومرتبه داریم حال و هوای این قصه را استشمام می‌کنیم. قبل از عید مسئول عزیزی از رؤسای بانک‌ها، یک بچه حزب‌اللهی که وقتش شد، اسمش را می‌گویم، گفت: «حاجی! خبر داری؟» آمده‌اند و به من می‌گویند کانتینر دلار می‌خری؟ خوب گوش بدهید. گفتم: «کانتینر دلار چه صیغه‌ای است؟» گفت: «کانتینر ندیدی؟ داخلش پر از باکس‌های دلار بدون پشتوانه، مفت و ارزان است». گفتم: «یعنی چه؟» گفت: «بخر، حالش را ببر». گفت: «حتی اسم آدم‌های دست‌اندرکار هم معلوم است».

از قبل از عید منِ سعید قاسمی هیچ کاره در این نظام می‌فهمیدم از عید با یک فتنه جدید روبرو هستیم. یعنی وقتی کانتینر دلارهای کثیف کف جامعه ریخته شود، خودش اعلام جنگ است. هی منتظر بودم که تا از چند هفته قبل استارت آن زده شد. قبل از آن هم نظام با این قد و قواره را با مرغ بردند زیر سئوال! با مرغ! این‌که اشتباه چه کسی بود، آقای احمدی‌نژاد کانتینر شما به حسب روایتی آمد پهلو بگیرد و کنجاله و دان مرغ و این حرف‌ها را بدهد، گفتند برو حالا وقتش نیست. بعد هم حرف وزیر بازرگانی‌تان را قبول کنیم که گفت در ماه رمضان همیشه 20 هزار تن مرغ توزیع می‌کردیم، این بار 200 هزار تن بود، اما عواملی باعث شد به دست مصرف‌کننده نرسد! یواش بگوییم که دشمن نفهمد، چون مسخره‌مان می‌کنند که اینها قضیه مرغ را نمی‌توانند جمع کنند و آن وقت ادعای Change در جاهای دیگر را دارند.

اما جماعت! دو سه تا اتفاق با هم افتاد که بایستی شما را بشکنند. اولاً داستان انقلاب اسلامی و حرکت بزرگی که کردید، پیوسته شعارهای سنگینی دادید و دارید می‌دهید و می‌خواهید با یک سیستم جهانی‌ای مچ بیندازید که بیش از 200 سال است دارد نظام عالم را اداره می‌کند. می‌خواهید بگویید مظلومین! محرومین! مستضعفین! پشت سر ما بیایید. ما اینها را شکستیم. بایستند شما را نگاه کنند؟ یک ماه پیش جامعه جهانی را کشاندید و آوردید و 140 کشور را آوردید، رئیس سازمانشان را هم آوردید و کنار دست آقا نشاندید و آقا محترمانه تندترین حرف‌هایی را به او زد که نتانیاهو برگشت و به او گفت: «تو جگر نداشتی رهبر ایران این حرف‌ها را به تو زد مجلس را ترک کنی؟» و بعد مطرح کردید که آهای! 140 کشور پشت سر ما بیایید و به تعبیر حضرت روح‌الله می‌شد.

خب! تاوان ندارد؟ همین حرف بود که زدید؟ توفیقات زیادی داشت. دست شما درد نکند آقای احمدی‌نژاد، بلکه دست رهبر با آن پیام لیزری که داد که هنوز که هنوز است آن یارو که از مالزی یا اندونزی آمده بود، گفت: «من استاد اقتصاد هستم و فرمایش‌های شما در باره اقتصاد مقاومتی، بیست بود و من باید برگردم و روی آن کار کنم». این مدلی که شما حرف زدید تاوان ندارد؟ تاوان دارد. بازی با دلارهای کثیف بدون پشتوانه یکی از کوچک‌ترین مدل‌های جنگی است که می‌شود برای شما اجرا کرد و تا قبل از انتخابات آتی که قرار است کمر ما را بشکنند، هر روز طی این 9 ماه باید درد زایمان بگیریم تا فرزند خلف یا ناخلف انتخابات بعدی بیرون بیاید و بعد دومرتبه همه شمایی که حرف‌های سنگین می‌زنید و می‌خواهید وصیت‌نامه این شهدا را اجرا کنید، باید تاوانش را پس بدهید. دلار 3000 و 4000 تومانی کمترین بازی با شماست.

اما عزیزم! آقای احمدی‌نژاد! اگر این نظام قرار است اقتصاد مقاومتی حضرت آقا را پیش ببرد، با این مدلی که شما در پیش گرفتی نمی‌شود. من هنوز ناراحت هستم که کارشناسان شما یا خودتان یا از زبان شما رفته‌اند و به آقا گفته‌اند که حضرت آقا! ما در شِعب هستیم، کرکره را بکشید پایین و حضرت آقا خندید و گفت: «این چه تحلیل غلطی است؟ ما در شعب نیستیم. ما در بدر و خیبر هستیم». بدر و خیبر یعنی این‌که نقطه عملیات را شما تعیین می‌کنید و می‌زنید. شعب یعنی در محاصره کامل هستیم. تحلیل چیست؟ می‌خواهید مثل بعضی چیزهایی که اینجا جایش نیست بگویم و با آقا کَل انداختید و هنوز ما ناراحتیم و این زمان بگذار تا وقت دگر، این بار هم؟ همه سئوالاتی را که در مجلس یا خبرنگارها از شما پرسیدند و از دادن جواب طفره رفتید، فعلاً حزب‌الله همه را در قلب و سینه‌اش نگه می‌دارد، اما سر این قصه هم بخواهید با آقا کَل بیندازید و بخواهید ثابت کنید که آقا! ما در شِعب هستیم و تحریم‌ها جواب می‌دهند و بعد در مدل و رفتارتان تأثیر بگذارد و بخواهید جامعه را به هم بریزید، این موها در آسیاب سفید نشده‌اند.

آقای احمدی‌نژاد! با این شکل نمی‌شود خط نگه داشت، این خط سوراخ است. خطی که یک روز از مرغ وارد شوند، یک روز از در میله‌ گرد، یک روز از در پروفیل، یک روز با پارچه، یک روز با دلار و... این خط سوراخ است. مثل زمان جنگ است و هر روز می‌زنند یک جا را می‌گیرند. ما این درس‌ها را پاس کردیم و حتی اگر قطعنامه بیاورید و امضا کنید که ما دیگر برای مقاومت مشروع نمی‌جنگیم، اسلحه‌ها زمین، سازمان ملل بیایید رسیدگی کنید، چه کسی متجاوز بوده، غرامت بدهد. مثل موهای سپید احمدی روشن، رزمنده سابق تو شهادت بده که قطعنامه را امضا کردیم چه شد؟ سه روز بعد دو باره آمدند. پسرم! تا کجا آمدند؟ تا جایی که در طول 8 سال جنگ نتوانسته بودند بیایند.

آمدند روی جاده آسفالته اهواز و خرمشهر و دومرتبه 40 کیلومتر جاده دستشان افتاد. دومرتبه مهران، دومرتبه دهلران، دومرتبه اسلام‌آباد، قصر شیرین، سر پل ذهابی که نتوانسته بودند بگیرند، کرند، اسلام‌آباد و تنگه چهار زبر. همین‌که فهمیدند قطعنامه امضا کردید، تحلیل کردند که اینها دیگر میل و رغبت به دفاع ندارند. آقا! امضا کردیم، باشد، قبول است، نمی‌جنگیم. ما که نجنگیده بودیم، دفاع کرده بودیم. دو باره چه شد که با تمام قوا آمد و زد؟

آی خدا نیاید روزی که بخواهم خاطرات روزها و لحظه‌های عقب‌نشینی را برای این جماعت بگویم، چون اگر پنج سال جنگیدم تا پترس فداکار را از کتاب‌های درسی بچه‌هایمان بردارم و به‌جایش دریاقلی آبادانی را بگذارم، باید پنجاه سال بجنگم تا عباس دوران و بهنام محمودی را به‌جای این خاطرات فشل بگذارم. در شرایطی که همه مسئولین هم حزب‌اللهی‌اند! 6، 7 سال طول کشید تا پترس فداکار دروغین را برداریم که آن را هم خدا پدرش را بیامرزد یک هلندی را که پرسید: «کی می‌خواهید این داستان را که از اساس دروغ است، از کتاب‌های درسی‌تان دربیاورید؟» تا بخواهم داستان صادق هدایت را از کتاب‌ها دربیاورم، هفت کفن پوسانده‌ام.

اما دوستان! آقای برادر عزیز و محترم! کوچک‌ترین پالسی در خصوص این‌که یک قدم از مواضعی که اگر با ما بازی کرده بودی، دستت بی‌بلا، این بازی را تا آخر ادامه بده و اگر اعتقادات قلبی‌ات بود که ان‌شاءالله بود. آقاجان! نوکر همه شما و یاسین و دعا هم هستیم، ولی صدای آن را چند دقیقه‌ای پایین بیاورید که این هم آخرین سخنرانی ماست در اینجا و بعدش باید قبرستان دیگری پیدا کنیم. حرف‌ها سنگین است. در چنین شرایطی، عزیزم! آقای احمدی‌نژاد! که توقع داشتیم. هر نظام دیگری بود می‌آمد و از مردم معذرت‌خواهی می‌کرد که مردم! من نمی‌خواستم این اتفاق بیفتد، ولی افتاد. دست‌های کثیف زیادی می‌خواهند ما را خراب کنند، مردم را توجیه کنید، اما نه این‌که بیایی بگویی آقا! نمی‌خواهید، دو خط بنویسید، ما می‌رویم. کجا می‌روی؟ شما که پریروز گفتی ما کجا برویم؟ بعدش هم هستیم. این پارادوکس است. بعد کجا بروید؟ در هیچ دوره‌ای به اندازه این دوره خون دل خورده نشد تا این وضعیت اتفاق بیفتد. هیچ دوره‌ای مثل این دوره نشد که به گفته دوست و دشمن، آقا خودش را تمام خرج کند.

امروز همه این را می‌گویند. از آن سردار گیج که چند روز پیش می‌گفت: «آقا خودش را خرج این کرد، حالا بیاید خودش هم دلار را جمع کند». همه خرج تو شدیم عزیزم! وقت برای عقب‌نشینی و پالس برای این‌که فشارها کم شود، نیست. اشتباه نکن. لحنت سرسوزنی تغییر کند، له‌مان می‌کنند. شش هفت ماه دیگر وقت داری. حرف ما این است که در این مدت بازی‌های بیخودی را ول کن. ول کن ورزش را. ورزش را چرا دادی دست این هم لباسی‌ ما؟ از او بگیر. با دلارهای یامفت، قراردادهای بیخود، بازیکن‌های مزخرف بی‌سواد. هی قراردادهای میلیاردی مزخرف بیخود، یکی در تراکتورسازی، یکی در پرسپولیس، یکی در... می‌خواهند ما را به اعتلا برسانند. غلط کردید؟ نمی‌خواهیم. پس این حرف‌های رهبر چیست که اقتصاد مقاومتی و گلوی کار را باید سفت بگیرید؟ با این شکل نمی‌شود چرخاند.

آقا! باور کن که اغلب وزارتخانه‌هایت دولت در سایه هستند، وزیر اصلاً وقت نمی‌کند به زیرمجموعه‌اش سر بزند و با آسانسور خصوصی بالا و پایین می‌رود. عناصر و آدم‌ها از زمان هاشمی و خاتمی چیده شده‌اند. وزیر ارشاد 5 تا آدم را نمی‌تواند عوض کند. وزرای دیگر، وزیر نفت و صنایعت هم همین‌طور. له‌مان می‌کنند. ول کن کارهای اضافی و ورزش و این بازی‌ها را. اگر همه چیز به قول شما Routine است، لازم نبود که دیروز اعلام کمیته ویژه اقتصادی کنی تا در این بحران تصمیم‌های عاجلانه بگیرند. اگر فکر می‌کنی که باز ما باید با بچه بسیجی‌ها بیاییم کف خیابان‌ و کار را جمع کنیم و شما بنشینی آن طرف و تحلیل کنیم، در غیبت 11 روزه رسیدی به این‌که این اتفاق نمی‌افتد. پشه‌ای از خانه‌اش بیرون نیامد.

نظام حول محور ولایت می‌چرخد و بس [صلوات حضار]. در این خصوص مطالب زیادی هست که در این وقت کم نمی‌توانیم بگوییم و باید در آینده بگوییم. فقط این را می‌گوییم که عزیزم! شرایط کنونی شرایطی نیست که بخواهی بازی کنی و دارند با تو بازی می‌کنند و امروز تو را به جان رئیس قوه قضائیه و بقیه می‌اندازند تا در این وسط اتفاقاتی بیفتد. همه را مکسی و جامعه را ملتهب کنند و فشارهای اقتصادی و شما هم فکر کنی که خدای نکرده از این قصه می‌توانی بهره‌ای ببری تا به همه ثابت شود که من هم برای خودم مدل خاصی هستم. این قصه را سر جنبش‌های عدالت‌خواهانه بیرون داشتیم که نظرات شما با فرمایش‌های آقا فرق داشت و هنوز هم روی مدل فکری خودتان پافشاری می‌کنید. به این کارها کاری نداریم. حالا لطمه‌ای نمی‌خورد. در جنبش‌های بیرون دارد اتفاقاتی می‌افتد که البته اگر در همان قصه هم شما باور می‌کردید که ما در پیچ بزرگ تاریخی قرار داریم، تحلیل‌های اشتباهتان، همان تحلیل‌های وارداتی اشتباه که به شما القا می‌شود و نمی‌دانم دور و بر شما چه اتفاقاتی دارد می‌افتد، توفیقات بیشتری می‌داشتید، اما الان وقت این هم نیست، Time is over، وقت تمام شده است.

بهترین راه برای این‌که ما دست شما را هم ببوسیم، توصیه‌مان این است که عزیزم! بیایی و مثل همان روزی که رأی آوردی و دست و کتف آقا را بوسیدی، دومرتبه برای این‌که در جامعه و در اذهان خارجی‌ها نشان ندهی که دوگانگی وجود دارد، شکاف و انشقاق وجود دارد، سوراخ را ببند! برو زیر پای آقا بنشین و بگو آقاجان! نوکرتیم. در این چند ماه هر چه شما بفرمایید. بالواقع هر چه شما فرمودید. در این خصوص صحبت‌های دیگری هست که الان وقتمان نمی‌رسد. می‌خواستم جلوی در خانه سعید تاجیک محفلی بگذارم، گفتند دیوانه‌بازی است و ممکن بود برداشت بدی شود و جایش شد اینجا.

نکته‌ای در خصوص عزیزم آقا آقاسعید تاجیک که این نکته با ریاست محترم قوه قضائیه است که آقاجان! ما دست شما را می‌بوسیم، به خاطر عدالتی که برایش خون‌ها ریخته شده، دست شما را می‌بوسیم که این اقدام ولو دیرهنگام را انجام دادید، یعنی از یک طرف فتنه‌گری که نه فقط در سال 88، بلکه از 78 این جمل‌سوار یکه‌تاز با جرم‌هایی که باید در جای خودش بررسی شود که جرم‌های این دخترک چه بودند. از زمانی که در شهرداری دوچرخه‌سواری را در چیتگر راه انداخت، بعد آن روزنامه کذایی زن را راه انداخت و همه فمینیست‌ها و مسعود بهنود را جمع کرد و خواهر شهبانو فرح برای ایشان نامه می‌نوشتند و ایشان در صفحه اول روزنامه می‌زد و کثافتکاری‌ها، ترویج فساد و نهایتاً بسته شدن آن روزنامه تا فتنه در مجلس و توطئه‌گری و سال 78 کوی دانشگاه و بعد از آن در نهایت اجاره کردن دخترکان فیروزه‌ای در کف خیابان، همان‌طور که برادرش فتنه‌گرها و آشوبگرها را مثل دیروز روزی اجاره می‌کرد. اینها همه برایش نوشته شده است. دست شما درد نکند قوه محترم قضائیه.

سعید تاجیک با 8 سال دفاع مقدس که همین چند وقت پیش و قبل از قصه فتنه از حضرت آقا هدیه‌ای گرفته بود و 8 ماه حضور در فتنه همراه با نیروهایش و سه بار مجروحیتش که هنوز عکس‌هایش در V.O.A هست و می‌گویند آقا! این است که برای شما افتخار محسوب نمی‌شود، برای ساکتین شما افتخار محسوب نمی‌شود، برای غائبین شما، برای همراهان شما در فتنه که امروز دومرتبه امنیت را برای شما آورده‌اند، نخواستیم به او مدال بدهید. یک اشتباهی کرد و آن این‌که در حرکتی رکب خورد، کنترل از دستش در رفت و آن اتفاق پیش آمد و بددهانی کرد به یک شخص حقیقی، با سابقه کثیفش که اگر من جای سعید بودم، کنترل از دستم درمی‌رفت و کاری بدتر از سعید می‌کردم و تاوانش را هم پس می‌دادم.

رسماً دارم می‌گویم، اما دست شما درد نکند. سعید به خاطر این حرکتش که بعد هم نامه نوشت و گفت: «حضرت آقا! من قلب شما را به درد آوردم، ولی من نوکر شما هستم، من سرباز شما هستم، من غلط کردم که بداخلاقی کردم. من می‌دانم که انی بعثت لمکارم الاخلاق». رسول خدا(ص) جان عالمیان به فدایش برای این آمد که به ما اخلاق یاد بدهد. آقاجان! سعید تاجیک بددهانی کرد. آقا! بددهانی کردم، نوکر شما هستم. معذرت می‌خواهم. حکم برایش بریده شد، 8 ماه زندان، تعلیق از خدمات و گرفتن همه مسئولیت‌هایش و 60 ضربه شلاق. یک بار رفت و بار دوم همزمان شد با گرفتن فائزه و مهدی که اصلاً خوب نبود آقا! من بوی معامله از این قصه می‌شنوم.

خب قبلش او را می‌گرفتید. او که لندن نبود. زندان هم برای سعید جا داشت، مثل فائزه که نبود که مثل آن پسرک آلاسکافروش آبادانی، شهرام جزایری، جکوزی بخواهد. یک پابرهنه‌ای مثل خودمان بود از کف جامعه. چرا گذاشتید این تقارن پیش بیاید؟ می‌خواهید بگویید شاخ حزب‌الله را می‌شکنید؟ باورمان این نیست.

جان کلام! دست شما را می‌بوسیم. ما اصلاً عاشق این عدالت شما هستیم، ما نوکر شما هستیم. دست شما را می‌بوسیم که اگر کسی چنین بی‌احترامی‌ای کرد باید برایش چنین حکمی صادر کنید. ما می‌خواهیم شما همین را مبنا قرار بدهید برای همه فتنه‌گران دیگر. قبول است حزب‌الله؟ [صلوات حضار] آقا! ما این را مبنا قرار بدهیم برای همه کسانی که در طول این چند دهه، مختلسین بزرگ دلاری و اقتصادی و سرمایه‌داری کثیف هستند که هر روز با ما بازی تازه‌ای می‌کند، هر کسی که یک دانه سطل آشغال آتش زد، برایش حکم بدهید. هر کسی که آمد و شیطنت کرد. هر کسی که چند روز نگهش داشتید و آخرش هم معلوم نشد چه شد.

در قیطریه اتاق فکر تشکیل دادند. بچه آیت‌الله و بچه سردار بودند. چرا این را با جرئت و جسارت نمی‌گویید. ما تشنه آن عدالتی هستیم که رهبرش به خاطر این‌که تحمل نکرد خلخال از پای زن یهودی بکشند، شب خوابش نبرد و گفت: «مرگ بر آن رهبر جایز است». ما تشنه آن عدالتیم. دست شما را می‌بوسیم آقا! هیچ مطالبه‌ای نداریم جز این‌که بگوییم حکم سعید را مبنا قرار بدهید. معنی ندارد که این طلبه سیرجانی که فقط به جرم امر به معروف و نهی از منکر شما بیش از سه هفته است در بروجرد در زندان است و هی به او بگویید که بیا امضا بده که دیگر نمی‌کنی.

دیروز یا امروز یا فردا همین است/ فتنه همیشه این طرف‌ها در کمین است/ ما هر چه خوردیم از خودی بوده نه از غیر/ این مار سی سال است که در آستین است/ چون صخره باید بود و همچون موج سرکش/ سیل جواب این هجوم سهمگین است/ اینجا نه کوفه نه مدینه نه فلسطین/ این مملکت ملک امیرالمؤمنین است [تکبیر حضار] ما از شهادت هیچ پروایی نداریم/ هر کس حسینی زندگی کرده چنین است.

آقاجان! دوستان! عزیزان! خواهران! برادران! دخترم و پسرم! می‌خواهند بار دیگر با بازی‌های مختلف، ما را بشکنند. رهبرمان و مولایمان فرمود از این گردونه نیز بحول قوه الهی، به صحت و عافیت عبور خواهیم کرد. اگر دوستان ما و دولتمداران و قضات محترم ما و مجلس ما کمی اختلاف را کنار بگذارند، پشت سر یکدیگر بایستند و وحدت را نشان دهند، می‌توانیم یک بار دیگر در گردنه‌های مرصاد، عقبه‌های دشمنی را که هم اکنون در ما نفوذ کرده و در بسیاری از نقاط، خطوط ما را شکسته است، بشکنیم. باور کنیم که این مدل بازی‌ای که با ما درآورده‌اند، بیشتر خواهد شد و فشارهای بیشتری را روی گروه‌های خود حس خواهیم کرد.

بنا دارند یک بار دیگر با بازی‌های کثیف ما را بشکنند، لکن رمز همیشگی موفقیت ما بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم یا ایها الذین آمنوا اصبروا (انفرادی و تک‌تک صبر کنید) و صابروا (جمعی صبر کنید) و رابطوا (حزب‌الله! پشت سر همدیگر بایستید، نه این‌که یکی از شما علیه آن یکی). سوراخ را باز گیر آورده‌اند، این بار در هیئات. از قبل از این انتخابات دو باره در هیئات نفوذ کرده‌اند، چون دیدند که هیئات برای اهداف پلیدشان برد مؤثری دارند. کت و شلوارهای ریاست جمهوری جدید را هم دوخته‌اند، زودتر از موعد، هی خودشان را در تلویزیون و آئینه نگاه می‌کنند و هی می‌گویند اگر ما بودیم چه می‌شد!! اگر من امروز در کنفرانس بودم، اگر من صحبت می‌کردم، اگر مدل اقتصادی من... همه شما به برکت این خون‌ها حکومت می‌کنید که همین امروز وقتی تشییعشان می‌کنند، آی داود دشتی دعا می‌کنی که پلاک داشته باشد، بعد می‌بینی که پلاک ندارد و فقط استخوان است.چرا پلاک ندارد؟ من می‌دانم.

برای این‌که در نقطه رهایی که داشتیم می‌رفتیم، پلاک را هم از گردنش درآورد و گفت: «پلاک برای چه؟ برای نام‌آوری؟ یعنی که من نام دارم؟ هر وقت قبر مادرمان پیدا شد، بگذار نام من هم مطرح شود». پلاک را هم از گردنش درآورد و سر تیرک آویزان کرد، اما پیراهنش و پشت نوشته لباس، این را نوشته است:

«ما در ره عشق نقض پیمان نکنیم/ گر جان طلبد دریغ از جان نکنیم/ دنیا اگر از یزید لبریز شود/ ما پشت به سالار شهیدان نکنیم».

---------------------------------------------

پی‌نوشت‌ها:

(1) قرآن کریم، سوره احزاب، آیه 23.

(2) قرآن کریم، سوره توبه، آیه 20.

(3) قرآن کریم، سوره صف، آیه 8.

نوشته شده در تاریخ شنبه 15 مهر 1391    | توسط: امین    | طبقه بندی: سیاسی،     | نظرات()

روحیه نشاط و احساس مسئولیت جوانان نخبه؛ فتح الفتوح انقلاب اسلامی

رهبر معظم انقلاب:

روحیه نشاط و احساس مسئولیت جوانان نخبه؛ فتح الفتوح انقلاب اسلامی / علت اصلی همه فشار ها جایگاه مستقل ملت ایران و تسلیم نشدن در برابر نظام سلطه است

به فضل الهی ملت ایران با تکیه بر ثروت نیروی جوان و مستعد خود و ایستادگی مقابل فشارها، از همه گردنه‌های خطرناک عبور خواهد کرد.
به گزارش مشرق به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز(چهارشنبه) در دیدار یكهزار نفر از نخبگان و استعدادهای برتر جوان، حفظ و تقویت فضای نشاط و امید كنونی در میان جوانان نخبه،فراهم كردن امكان پیشرفت های علمی و پژوهشی بیشتر در میان استعدادهای جوان، توجه به درون زایی علمی بجای مرعوب شدن در مقابل پیشرفتهای علمی غرب، تقویت روحیه احساس مسئولیت نخبگان نسبت به آینده ملت و راضی نشدن به پیشرفتهای علمی كنونی را از ضروریات ادامه حركت پرشتاب علمی كشور برشمردند و تأكید كردند: به فضل الهی ملت ایران با تكیه بر ثروت نیروی انسانی جوان و مستعد خود و ایستادگی در مقابل فشارها، ازهمه گردنه های خطرناك عبور خواهد كرد و به قله سعادت خواهد رسید.

در این دیدار كه در فضایی صمیمانه و پرنشاط برگزار شد، رهبر انقلاب اسلامی با تبریك به جوانان نخبه به خاطر توفیق به فعلیت رساندن استعدادها و توانایی ها، خطاب به آنان خاطرنشان كردند: شما جوانان عزیز نباید به این حد از نخبگی قانع باشید بلكه باید این بذر به ثمر نشسته به نهالی برومند و ثمربخش تبدیل شود كه در همه زمانها و موقعیت ها بتواند میوه شیرین خود را به كام كشور، ملت، تاریخ و در نهایت بشریت، بچشاند .

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به دیدگاهها و پیشنهادهای تعدادی از جوانان نخبه كه در این دیدار مطرح شد، آنها را سنجیده و همراه با تفكر و برخاسته از صدق و صفا خواندند و ضمن توصیه به مسئولان برای توجه به این دیدگاهها و بررسی دقیق پیشنهادهای ارائه شده، افزودند: هنگامی كه جوانان اینگونه با نشاط و امید و از روی سنجیدگی و با احساس مسئولیت، مطالبی را درخصوص پیشرفت و آینده كشور بیان می كنند، فضای شیرین بوجود می آید كه باید این روحیه در میان جوانان بویژه نخبگان تقویت شود.

ایشان با یادآوری پیام امام خمینی (ره) به مناسبت پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات طریق القدس در دوران دفاع مقدس، خاطرنشان كردند: امام (ره)‌ در آن پیام، تربیت جوانانی كه توانستند آن پیروزی را در چنان شرایط سختی بیافرینند، فتح الفتوح انقلاب اسلامی خواندند و امروز نیز روحیه نشاط و احساس مسئولیت جوانان نخبه نسبت به آینده كشور، همان فتح الفتوح انقلاب اسلامی است.

رهبر انقلاب اسلامی نتیجه حفظ و تقویت این روحیه را، سود بردن كشور و ملت از ویژگی نخبگی دانستند و تأكید كردند: جوان نخبه ای كه با چنین انگیزه و روحیه ای در مسیر پیشرفت علمی گام برمی دارد،‌در واقع سرمایه شخصی خود را كه همان نخبگی است،‌به سرمایه ملی تبدیل می كند و همه، از آن سود خواهند بُرد.

حضرت آیت الله خامنه ای با ابراز خرسندی از فضای گفتمانی حركت و پیشرفت علمی در كشور افزودند: البته یك نگرانی هم وجود دارد و آن اینكه با حركت پرشتاب علمی در كشور ، حالت اقناع و رضایت ایجاد شود در حالیكه ما در آغاز راه هستیم و این شتاب علمی نباید كُند و یا متوقف شود.

ایشان با اشاره به عقب ماندگی علمی تاریخی كشور به دلیل تسلط حاكمان و زمامداران وابسته و غافل، خاطرنشان كردند: فاصله علمی زیاد با دنیا و وجود رقبای نسبتاً قوی در منطقه،‌ از واقعیت هایی هستند كه ضرورت استمرار حركت پرشتاب علمی تا رسیدن به نقطه متناسب با شأن و جایگاه ملت ایران را دو چندان می كند.

رهبر انقلاب اسلامی از جمله لوازم ادامه حركت پرشتاب علمی را همت مضاعف جوانان و مرعوب نشدن در قبال پیشرفتهای علمی غرب دانستند و تأكید كردند: در مسیر پیشرفت علمی باید درون زایی و درون جوششی علمی، اصل قرار گیرد و تقویت شود.
حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه، توصیه هایی را به مسئولان بنیاد ملی نخبگان و مسئولان مراكز و دستگاههای مرتبط با حركت علمی كشور بیان كردند. ایشان فعالیتهای انجام گرفته در بنیاد ملی نخبگان را براساس ارزیابی های انجام گرفته، خوب ارزیابی كردند و در عین حال این نكات را متذكر شدند: لزوم توجه به تفاوت در معیارهای نخبگی در علوم فنی و علوم انسانی، فراهم كردن میدان وسیع علمی و پژوهشی برای نخبگان به عنوان اولویت اول و اساسی، و نگاه شبكه ای به نخبگان.

رهبر انقلاب اسلامی در تبیین نگاه شبكه ای به نخبگان افزودند:‌ در مورد نخبگان باید یك حركت شبكه ای درون زا بوجود آید كه مرحله اول آن، شناسایی و پرورش نخبگان در آموزش و پرورش است و در مراحل بعد، شامل انتخاب بهترین ها، و سپس حفظ و ارتقاء نخبگان به رتبه های بالاتر است و در نهایت این نخبگان، باید خود زمینه ساز پرورش نخبگان جدید شوند.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین با اشاره به تدوین سند راهبردی نخبگان، از مسئولان ذیربط خواستند تا این سند را سریعاً تصویب نهایی و سپس ابلاغ كنند.

ایشان توصیه هایی را نیز خطاب به نخبگان جوان بیان كردند.
باقی ماندن در طراز نخبگی و اثرگذاری در فضای پیرامونی خود و سوق دادن آن به سمت نخبگی از جمله توصیه های رهبر انقلاب اسلامی به نخبگان بود.
حضرت آیت الله خامنه ای، توجه به نیازهای كشور در فعالیتهای علمی و پژوهشی را نیز مورد تأكید قرار دادند و افزودند: برخی گزارشها حاكی از آن است كه هنوز بخش عمده ای از مقالات علمی ناظر به نیازهای كشور نیست كه این، خسارت است و باید به گونه ای برنامه ریزی شود كه صددرصد مقالات علمی در جهت رفع نیازهای داخل قرار گیرند.

ایشان معیار اصلی در همكاری با ISI را نیز، ناظر بودن مقالات به نیازهای داخلی دانستند و خاطرنشان كردند: این موضوع نیازمند روش سیستمی و تلاش بیشتر بنیاد ملی نخبگان است.

رهبر انقلاب اسلامی سه توصیه دیگر نیز به نخبگان جوان بیان كردند: ارتقاء معنویت و تهذیب نفس، تفكر در مسائل اصولی و اساسی زندگی، و تحلیل صحیح و دقیق از جایگاه كشور و نظام در شرایط كنونی جهان.

حضرت آیت الله خامنه ای درخصوص دارا بودن تحلیل درست از وضعیت كشور به تبیین شرایط نظام اسلامی پرداختند و افزودند: جمهوری اسلامی ایران در طول ۳۳ سال گذشته با طیف مختلفی از فشارها اعم از سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی و تحریم ها مواجه بوده است اما ملت ایران با ایستادگی خود نه تنها این فشارها را خنثی كرد بلكه قوی تر نیز شده ا ست.

ایشان لازمه رسیدن به تحلیل درست از جایگاه و موقعیت كشور را، وجود ارزیابی صحیح از توانایی ها و نقاط قوت نظام اسلامی، فشارهای جبهه دشمن، و در عین حال ناكامی های این جبهه دانستند و تأكید كردند: این تصور كه علت دشمنی جبهه استكبار با ملت ایران، اتخاذ برخی مواضع یا تصمیم ها بوده، غلط است. علت اصلی همه این فشارها، جایگاه مستقل ملت ایران و تسلیم نشدن در برابر نظام سلطه است.

رهبر انقلاب اسلامی، هدف اصلی از افزایش فشارها به ملت ایران را، وادار كردن ملت به تسلیم دانستند و افزودند: ملت ایران هیچگاه تسلیم فشارها نشده و نخواهد شد و علت عصبانیت دشمن نیز، همین موضوع است.

حضرت آیت الله خامنه ای تأكید كردند: ملت ایران با تكیه بر ثروت طبیعی و انسانی مستعدی كه در اختیار دارد، از گردنه های دشوار و گذرگاههای سخت عبور خواهد كرد و به توفیق الهی، به قله سعادت دنیا و آخرت،‌ و آرامش و آسایش خواهد رسید.

در ابتدای این دیدار آقایان و خانم ها:
-امیر جعفرقلی – رتبه اول جشنواره خوارزمی و فارغ التحصیل دكترای مهندسی برق
-شیما شاهجویی – دارنده مدال نقره المپیاد كشوری در رشته زیست شناسی
-مهدی صفر نژاد بروجنی – دارنده ی مدال طلا در رشته ی كامپیوتر و دانشجوی دكترای مهندسی كامپیوتر
-محمدحسین اشتری – دانشجوی دكترای علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی
-نسرین جعفری – دانشجوی دكترای مهندسی عمران و رتبه اول حفظ قرآن كریم در مسابقات كشوری
-علی آرام – دانش آموخته دكترای مهندسی مكانیك و دارنده ی مدال نقره المپیاد كامپیوتر
-آرزو محمودزاده – دارنده ی مدال برنز المپیاد دانش آموزی و دانشجوی رشته روانشناسی بالینی
-محمد حسین بادامچی – دارنده ی مدال نقره المپیاد فیزیك و دانشجوی دكترای جامعه شناسی
-و قاسم درزی – دانشجوی دكترای علوم قرآنی و رتبه اول المپیاد دانشجویی در رشته الهیات
دیدگاههای خود را درخصوص حركت علمی كشور و اقدامات بنیاد ملی نخبگان بیان و پیشنهادهایی را نیز مطرح كردند.
خانم سلطانخواه معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز در گزارشی از عملكرد یكساله بنیاد ملی نخبگان، به اجرایی شدن آیین نامه تسهیلات جذب و نگهداری نیروهای نخبه، تسهیل در جذب نخبگان در مراكز آموزشی و تحقیقاتی و اجرایی شدن آیین نامه تسهیل ادامه تحصیل نخبگان در مقطع دكترا اشاره كرد.
تدوین سند راهبردی كشور در امور نخبگان، تدوین آیین نامه بكارگیری نخبگان در شركتهای دانش بنیان، ساماندهی و برنامه ریزی علمی و حمایت از استعدادهای برتر برای حضور متوازن در همه نقاط كشور، و ارائه خدمات هدفمند به مخترعان و برگزیدگان المپیادها از دیگر مواردی بود كه معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در گزارش خود بیان كرد.
 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 12 مهر 1391    | توسط: امین    | طبقه بندی: اخبار عمومی، سخنان مقام معظم رهبری،     | نظرات()

پاسخ به شبهات فیلم موهن درباره همسران پیامبر(ص)

یكی از مواردی كه در فیلم موهن به ساحت رسول اعظم(ص) دستمایه قرار گرفته، تعداد ازدواج های پیامبر(ص) است.
در سكانس هایی از این فیلم موهن، پیامبر(ص) را- نعوذبالله- فردی جاه طلب نشان می دهد كه به یارانش دستور كشتن مردان قبایل غیرمسلمان می دهد تا به این ترتیب زنان آنها را به غنیمت گیرد! در ادامه سكانس هایی پخش می شود كه زبان از توصیف آنها شرم دارد. این شبهه موضوع جدیدی نیست و همواره از سوی معاندان در طول تاریخ اسلام مطرح می شود. محمدحسن قدردان قراملكی در كتاب «درباره پیامبر اعظم(ص)» درباره علل ازدواج های پیامبر(ص) چنین می نویسد:
¤ازدواج های پیامبر، تابع مصالح دینی و اجتماعی
انگیزه های ازدواج حضرت، نه از سرشهوت رانی و خوشگذرانی، بلكه اساساً برطبق دستور الهی و برپایه مصالح و مقتضیات اسلام در آن مقطع زمانی صورت گرفته بود.
ابوسفیان این دشمن پیامبر، از ازدواج ایشان با دختر خود، زمانی كه دخترش در حبشه تنها مانده بود، آگاه شد، گفت: «پشت این مرد به زمین مباد.»
شرایط زمانی ازدواج ها كه در اوج سختی و فشار جنگ ها بود و از طرفی ازدواج با زنان بیوه كه برخی چندین بار ازدواج كرده بودند و همسر نگرفتن از انصار كه به راحتی اسلام را پذیرفته بودند و عدم انتقاد از ازدواج های پیامبر در زمان ایشان همگی از این مطلب نشان دارد كه این ازدواج ها بر پایه مصالح و اقتضائات زمان بوده است نه از سر لذت كه برخی در پی القای آن هستند.
انگیزه های ازدواج های حضرت را به صورت كلی می توان در سه بخش انگیزه های سیاسی و اجتماعی، اخلاقی و دینی تحلیل و تبیین كرد كه به آنها اشاره می شود.
الف) انگیزه های سیاسی و اجتماعی (همبستگی با اقوام مختلف)
هنگامی كه پیامبر ندای اسلام را بلند كرد، تنها بود و تا مدت ها جز عده ای محدود به او ایمان نیاوردند، او بر ضدتمام معتقدات خرافی عصر و محیط خود قیام كرد و به همه اعلام جنگ داد، طبیعی است كه همه اقوام و قبایل آن محیط بر ضد او بسیج شوند و باید از تمام وسایل برای شكستن اتحاد نامقدس دشمنان استفاده كند كه یكی از آنها ایجاد رابطه خویشاوندی از طریق ازدواج با قبایل مختلف بود؛ زیرا محكمترین رابطه در میان عرب جاهلی، رابطه خویشاوندی محسوب می شد و داماد قبیله را همواره از خود می دانستند و دفاع از او را لازم و تنها گذاشتن او را گناه می شمردند، قرائن زیادی در دست داریم كه نشان می دهد ازدواج های پیامبر لااقل در بسیاری از موارد، جنبه سیاسی داشته است.
در راستای این اهداف، پیامبر(ص) با عایشه دختر ابوبكر از قبیله بزرگ «تیم»، با حفصه دختر عمر از قبیله بزرگ «عدی»، با ام حبیبه دختر ابوسفیان از قبیله نامدار بنی امیه، ام سلمه از بنی مخزوم، سوده از بنی اسد، میمونه از بنی هلال و صفیه از بنی اسرائیل پیوند زناشویی برقرار كرد، ازدواج، مهمترین پیوند و میثاق اجتماعی است؛ به ویژه در آن فرهنگ، تأثیر بسیاری از خود به جا می گذارد.
در آن محیط كه جنگ، خونریزی و غارتگری رواج داشت، بلكه به تعبیر ابن خلدون، جنگ و خونریزی جزو خصلت ثانوی آنان شده بود، بهترین عامل بازدارنده از جنگ ها و عامل وحدت و الفت، پیوند زناشویی بود.
با دقت در ازدواج های حضرت، به این نكته پی می بریم كه همسران حضرت تنها از میان مهاجران و نه انصار بود، برای اینكه اتحاد و همدلی بین حضرت و انصار وجود داشته و به واسطه ای نیاز نبود؛ اما بین حضرت و قبایل مهاجر، كدورت و دشمنی هایی اتفاق افتاده بود كه عقد ازدواج، آنها را به عقد دوستی و وحدت تبدیل می كرد، به همین جهت پیامبر(ص) با قبایل بزرگ قریش، بویژه با قبایلی كه بیش از دیگران با پیامبر(ص) دشمن بودند، مانند بنی امیه ازدواج كرد؛ اما با قبایل انصار كه از سوی آنان هیچ خطری احساس نمی شد و آنان نسبت به پیامبر(ص) دشمنی نداشتند، ازدواج نكرد.
«گیورگیو» نویسنده مسیحی می نویسد: محمد(ص) ام حبیبه را به ازدواج خود درآورد تا بدین ترتیب داماد ابوسفیان شود و از دشمنی قریش نسبت به خود بكاهد، در نتیجه پیامبر با خاندان بنی امیه و هند زن ابوسفیان و سایر دشمنان خونین خود خویشاوند شد و ام حبیبه عامل بسیار مؤثری برای تبلیغ اسلام در خانواده های مكه شد».
ب) انگیزه های اخلاقی
نكته دیگری كه بسیار حائز اهمیت است، اینكه با دقت در سیره پیامبر(ص) می توان دریافت كه هیچگاه مقصود ایشان از این ازدواج ها، تمایلات جنسی نبوده است، با تأمل در ازدواج های حضرت، ما شاهد انگیزه های اخلاقی نوعاً حمایت مادی یا معنوی از زنان (همسران) هستیم كه شواهد زیر این ادعا را ثابت می كنند:
1. ایشان در طولانی ترین بخش عمر خویش یعنی از 25 تا 50 سالگی فقط با همسر اول خویش حضرت خدیجه زندگی كرد و تا او زنده بود، همسر دیگری اختیار نكرد؛ در حالی كه ایشان در سن جوانی بودند، بعد از خدیجه نیز تا یك سال ازدواج نكرد، ازدواج های متعدد پیامبر(ص) در هفت سال آغازین هجرت بوده است؛ یعنی در حد فاصل سنین 54 تا 61 سالگی.
2- علاوه بر این شكی نیست كسانی كه به زن دوستی و شهوترانی نظر دارند، به طور معمول به دنبال جمال، زیبایی و زنان جوان هستند، ولی در سیره پیامبراكرم(ص) نه تنها چنین چیزی وجود ندارد، بلكه ما شاهدیم كه ایشان بعد از ازدواج با دختر باكره با بیوه زنان و حتی با زنان پیر ازدواج می كند و این با انگیزه شهوانی مشابهتی ندارد.
3- علت ازدواج ایشان با ام حبیبه(رمله) دختر ابی سفیان به این خاطر بود كه شوهرش در حبشه نصرانی شد، ولی او مسلمان باقی ماند؛ پس رسول خدا(ص) برای حمایت از او به صورت غیابی با ایشان ازدواج كرد و نجاشی حاكم حبشه از طرف پیامبر عقد را جاری ساخت.
در اینجا به صورت واضح می توان انگیزه دینی و حمایتی پیامبر را دید و این كار با سخن كسانی كه این ازدواج ها را با انگیزه شهوت می دانند سازگار نیست؛ چون این زن در حبشه بود و حتی زمان برگشت او مشخص نبود.
4- ازدواج گاهی برای حفظ جان برخی از زنان مسلمان صورت می گرفت. درباره سوده بنت زمعه این جهت را بیان كردند؛ چون همسر خود را از دست داده بود و اقوام او همه كافر بودند كه درباره او خطر كشته شدن یا اسارت و شكنجه وجود داشت، رسول خدا(ص) با ازدواج، او را نجات داده و در پناه خود قرار داد.
5- رسول خدا(ص) برای كمك و تأمین زندگی برخی از زنان كه بیوه شده بودند، با آنها ازدواج كرد؛ مانند ازدواج با زینب بنت خزیمه كه در جاهلیت به خاطر انفاق به فقرا و مساكین به ام مساكین شهرت داشت، اما بعدها وی خود فقیر و تهیدست شده بود، پیامبر با ازدواج با او درپی حفظ آبروی وی برآمد.
6- انگیزه ایشان در ازدواج با ام سلمه این بود كه او دارای كودكان یتیمی بود كه قادر به اداره آنها نبود.
7- در برخی از ازدواج ها، انگیزه پیامبر، رهایی اسرا و آزادسازی آنها بود؛ چنانكه با صفیه دختر حیی بن اخطب یهودی ازدواج كرد كه دختر بزرگ یهودیان بود و او را از اسارت آزاد كرد.
8- حضرت با ازدواج با جویره دختر حارث بن ابی ضرار رئیس طایفه بنی المصطلق كه به اسارت درآمده بود، موجبات آزادی همه اسرای این قبیله را فراهم آورد؛ چون مسلمانان دیگر وقتی دیدند این طایفه با پیامبر خویشاوند شدند، همگی اسرای این قوم را كه در دست داشتند، آزاد كردند و مردمان بنی المصطلق وقتی این رفتار را دیدند، همگی به اسلام گرویدند.
این تعبیر لطیفی است كه نشان می دهد ازدواج پیامبر با زنان متعدد و مختلف برای حل یك سلسله مشكلات اجتماعی و سیاسی بوده است.
ج) انگیزه های دینی
چنانكه اشاره شد، بعضی از ازدواج های پیامبر(ص) به امر الهی و به منظور اثبات یك حكم دینی یا برداشتن سنت جاهلی بود كه خود حضرت پیش قدم می شدند؛ اینجا می توان به ازدواج با زینب بنت جحش اشاره كرد.
در اسلام «پسر خوانده» حكم پسر واقعی را ندارد و زن پسر خوانده بر مرد محرم نیست؛ درحالی كه در جاهلیت احكام پسر واقعی را بر پسر خوانده سرایت می دادند، از آن جمله زن پسرخوانده محرم بود، اسلام این حكم را باطل كرد. پیامبر(ص) به دستور خدا با زینب بنت جحش كه همسر مطلقه زیدبن حارثه، پسر خوانده پیامبر بود، ازدواج كرد تا حكم جاهلی را در عمل باطل كند و مردم، پذیرای نقض حكم جاهلی باشند.
اگر این ازدواج صورت نمی گرفت، ممكن بود زیدبن حارثه، یا پسر اسامه بن زید، بعد از رحلت پیامبر به عنوان پسر و وارث پیامبر مطرح می شد و مسیر امامت و وراثت خاندان پیامبر(ص) دگرگون می گردید.
به نقل از: فارس

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 12 مهر 1391    | توسط: امین    | طبقه بندی: احادیث و روایات،     | نظرات()

تفاوت سربازان روح الله با سربازان شیطان بزرگ

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 11 مهر 1391    | توسط: امین    | طبقه بندی: شهداء، تصاویر،     | نظرات()

جنگ قومیتی، قبیله ای و دینی تنها نقطه آسیب پذیر بیداری اسلامی است


رحیم پور ازغدی: جنگ قومیتی، قبیله ای و دینی تنها نقطه آسیب پذیر بیداری اسلامی است

یک استاد دانشگاه معتقد است: جنگ قومیتی، نژادی، قبیله ای و مذهبی و نیز جنگ دینی بین مسلمانان و مسیحیان تنها نقطه آسیب پذیر بیداری اسلامی محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار شفقنا از قم، حسن رحیم پور ازغدی در نشست تحلیل و تبیین توهین به مقدسات (پشت پرده توهین به پیامبر اکرم(ص)) که در سالن همایش‌های مدرسه دارالشفای قم برگزار شد، با اشاره به ساخت فیلم موهن علیه پیامبر اسلام(ص) اظهار کرد: این امر نشان دهنده زنده بودن آیین جهانی اسلام بوده و بیان می‌کند که اسلام تنها یک شیء در موزه تاریخی آنها نبوده و تمدن سازی اسلامی بار دیگر آغاز شده است.

او افزود: اکنون دشمنان می‌بینند که اسلام در عرصه نظام سازی و تمدن پردازی مجدداً به عنوان یک مدعی جدید در حال برخاستن است، بنابراین فحاشی و توهین را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار می‌دهند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه توهین به پیامبر دارای سابقه طولانی است، گفت: مسیحیان در زمان جنگ‌های صلیبی توهین‌های زیادی به ساحت مقدس حضرت محمد(ص) روا داشتند و کتاب‌های زیادی از قرن 12 میلادی در همین موضوع به نگارش درآوردند ضمن اینکه تا سال‌ها از انتشار ترجمه قرآن مجید جلوگیری می‌کردند.

او با اشاره به انتشار ترجمه‌ای ناقص از قرآن توسط مارتین لوتر بیان کرد: پس از این، اهانت به تمام مقدسات و اولیای خدا در مغرب زمین رواج یافت و آنها حتی به حضرت عیسی(ع) و حضرت مریم(س) نیز توهین کردند در حالیکه همه پیامبران الهی برای مسلمانان محترم هستند.

رحیم پور ازغدی با تاکید بر مسئولیت‌های ویژه حوزه علمیه در زمینه پاسخگویی به این‌گونه توهین‌ها گفت: در طول تاریخ بسیاری از افراد از پیامبر اعظم(ص) متنفر بوده‌اند، بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که هیچ کس به ساحت مقدس ایشان توهین نکند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: نباید چندان توجهی به ظاهر قضیه و افراد جلوی صحنه داشته باشیم زیرا اشخاصی چون کشیش آمریکایی و سازندگان این فیلم چندان اهمیتی ندارند، بلکه باید بدانیم که دشمنان از بیداری اسلامی هراس داشته و قصد دارند جلوی این مسئله را بگیرند و حتی این اعتراضات به کشورهای غربی نیز رسیده است.

او با بیان اینکه تفاوت‌های مذهبی در مسئله بیداری اسلامی باید به رسمیت شناخته شود، گفت: در این میان آنچه اهمیت دارد، اسلام گرایی است که نزدیک‌ترین شکل ممکن به انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

رحیم پور ازغدی خاطرنشان کرد: صدور انقلاب به این معنا نیست که همه مسلمانان شیعه اثنی‌عشری شوند، زیرا این امر امکان پذیر نخواهد بود.

این پژوهشگر دینی با بیان اینکه اسلام گرایی اهل سنت در نبود ولایت فقیه، ممکن است به دام لیبرالیسم یا وهابی گری گرفتار شود، عنوان کرد: در هر صورت نباید فریب ظاهرسازی و توهین‌های غرب را خورد، زیرا در اصل آنها به دنبال منحرف ساختن بیداری اسلامی و ایجاد اختلاف بوده و قصد دارند جنگ بین ادیان یا قومیت‌ها را مجدداً به راه بیندازند.

وی پیامبر اسلام(ص) را منشأ تمام تحولات صورت گرفته در جهان اسلام دانست و افزود: مهم این است که مشکلات موجود تنها با استفاده از وحدت ممکن خواهد بود و جنگ و خون‌ریزی راه به جایی نخواهد برد.

رحیم پور ازغدی با بیان اینکه برخی افراد پیش از انقلاب اسلامی تقیه کامل نسبت به رژیم شاه داشته و پس از انقلاب متشرعان جزئی نگر شدند، گفت: در بین شیعیان نیز کسانی هستند که بر سر مسائل جزئی برآشفته اما در مقابل کلیات سکوت می‌کنند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: جریان‌های اسلامی آمریکایی و انگلیسی یا اسلام منهای مسئولیت در بین تمام فرق اسلامی وجود داشته‌اند.

او با بیان اینکه اسلام منهای عقل یعنی بدون استفاده از اندیشه به دنبال قرآن و سنت رفتن در میان مسلمانان وجود دارد، ابراز کرد: جنگ قومیتی، نژادی، قبیله ای و مذهبی و نیز جنگ دینی بین مسلمانان و مسیحیان تنها نقطه آسیب پذیر بیداری اسلامی محسوب می‌شود.

رحیم پور ازغدی حوزه علمیه را خط مقدم مبارزه مسلمانان و شیعیان در پیچ تاریخی اسلام دانست و افزود: دین اسلام هیچ گاه با توهین به پیامبر و مقدسات شکست نخواهد خورد و به بیان پیامبر(ص) زمانی که اسلام به شکل یک پوستین وارونه پوشیده شود و زشت و زننده به نظر آید و نیز عدالت و منطق را کنار بگذارد، آنگاه نه تنها مشکلات داخلی مسلمانان را حل نمی‌کند بلکه در مقابل دشمنان نیز شکست می‌خورد.

این پژوهشگر دینی ادامه داد:مسلمانان نباید از اهانت هراس داشته باشند بلکه به تعبیر امام خمینی(ره) بیشتر باید از خودشان بترسند.

او با بیان اینکه مذاهب اصیل همواره به وسیله مذاهب جعلی کنار زده می‌شوند، تاکید کرد: اسلام اصیل هیچ‌گاه به وسیله کفر نابود نشده بلکه در طول تاریخ دیده می‌شود که مسلمانان ابتدا خود عامل حذف خود شده‌اند.

رحیم پور ازغدی با اشاره به وقایع صدر اسلام و نفوذ افرادی چون ابوسفیان و معاویه در بین مسلمانان بیان کرد:این افراد شکست بدر را در صفین و به صورت عریان‌تر در کربلا جبران کردند.

این استاد دانشگاه توهین به پیامبر(ص) را نشانه جهانی‌تر شدن ایشان دانست و گفت: اسلام امروز از فقه سر و ته شده و نفاق ضربه خواهد خورد.

او اضافه کرد: دین فروشان و مردم فروشان با ظاهر مردمی و دینی در جامعه ظاهر می‌شوند و آنگاه مجاهدان حقیقی شکست خواهند برد، زیرا مکتب ظاهری رواج یافته است و کار به آنجا می‌کشد که رزمنده و سرباز علی(ع) سرانجام او را به شهادت می‌رساند و فرزند رسول الله(ص) در مرکز اسلام به شهادت می‌رسد.

رحیم پور ازغدی با تاکید بر دفاع صحیح از پیامبر اسلام(ص) و نقش ویژه حوزه‌های علمیه در این میان گفت: باید از خود بپرسیم که آیا حضرت محمد(ص) را به گونه‌ای شناخته‌ایم که بتوانیم اطرافیان خود را در مقابل توهین‌ها و سایر روش‌های دشمنان مصون نگه داریم؟

او ابراز کرد: پیامبر (ص) تأثیر فراوانی بر اطرافیان و یاران خویش می‌گذاشت به طوری که برخی افراد تحمل دوری ایشان حتی بین دو نماز صبح و ظهر را نداشتند.

رحیم پور ازغدی با بیان اینکه دشمنان امروز بر اساس همان دلایل ابوجهل و ابوسفیان با پیامبر اسلام(ص) مخالفت می‌کردند، افزود: کتابی که حضرت محمد(ص) گشود، هیچ گاه بسته نخواهد شد ضمن اینکه تنها عوام‌الناس نسبت‌های ناروا به ایشان را باور خواهند کرد، بنابراین حوزه‌های علمیه باید چهره واقعی پیامبر را به مردم جهان بشناسانند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: دین باید به صورت یک مجموعه و با نگاه اجتهادی مورد بررسی قرار گرفته و مراقب جریان نو اخباری بود که اصل و فرع و کل و جزء را برنتافته و تنها در حوزه خاصی به برخی روایات می‌پردازد.

او ادامه داد: اندیشمندان ضد مذهب غربی همچون نیچه و ولتر که تعبیرات زننده‌ای در مورد مسیحت معرفی شده به خود داشتند عباراتی در مورد حضرت محمد(ص) به کار می‌برند که سبب تعجب می‌شود.

رحیم پور ازغدی با اشاره به برخی از تعبیرات فیلسوفان و ادبای غربی در مورد پیامبر اکرم(ص) گفت: به عقیده برخی از آنها بهترین تعبیر در مورد نبی مکرم اسلام(ص) را خدای او به کار برده و فرموده" محمد(ص) رحمتی برای تمام عالمیان است.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 10 مهر 1391    | توسط: امین    | طبقه بندی: اخبار عمومی،     | نظرات()

اثرات ماهواره بر نظام خانواده 2

بازخوانی آثار استفاده از ماهواره با كارشناسی استاد عباسی (2)
آیا می‌توان با عادی سازی روابط جنسی در مقابل فساد ایستاد؟/ مگر غریزه جنسی را می‌شود با میل به شیرنی‌خوردن مقایسه كرد؟!

جوامع بشری مملو است از پدیده‌هایی كه اگر با فرهنگ دینی و ملی ما تنافی نداشته باشند لااقل تناسبی ندارند، پدیده‌هایی كه هر یك به انحای مختلف دنبال تحمیل باورها و خواسته‌های خود بر اركان زندگی اجتماعی جامعه ما دارند. 

شبكه‌های ماهواره‌ای و برنامه‌های تولیدی آن از این قبیل پدیده‌ها هستند كه در تیررس شلیك  آنها قرار گرفتن، به راحتی و با ارزان‌ترین قیمت در شهر و روستای ما قابل تحقق است.
 

ماهواره از ابزارهای بسیار برنده دشمن در تهاجم فرهنگی است كه این روزها در اندرونی بسیاری از خانه‌ها جا خوش كرده است. این ابزار برنده تشبیه شده به چاقو بیشتر از آنكه منفعتش اسباب آسایش باشد، شعله‌هایش به خرمن آرامش كانون گرم خانواده سنتی و مذهبی ایرانی افتاده است.

یكی از دغدغه‌های اساسی امروز بسیاری از خانواده‌ها تهاجمی است كه از ناحیه شبكه‌های ماهواره‌ای شكل گرفته و بدون تردید یكی از اهداف اصلی شبكه‌های ماهواره‌ای خانواده‌ها هستند. اگر چه این تهاجم مساله جدیدی نیست اما امروز به جهت فراگیری بیشتر آن نسبت به گذشته، این مساله شكل جدی‌تری به خود گرفته است.

رادیو معارف در برنامه زنده «پرسمان خانواده» با تمركز بر دو محور بررسی ریشه‌های تمایل برخی از خانواده‌ها به شبكه‌های ماهواره‌ای و چگونگی حل این ریشه‌ها با كارشناسی استاد حجت الاسلام محسن عباسی ولدی گامی در جهت مبارزه با این پدیده برداشته است.

رجانیوز با بازنشر مكتوب و صوتی سخنان كارشناس این برنامه كه با بیان مصادیقی به آثار بسیار مخرب استفاده از شبكه‌های ماهواره‌ای اشاره داشته است، گامی در جهت آگاهی بخشی نسبت به آسیب‌های بنیان كن خانواده ایرانی به واسطه این پدیده اجتماعی برداشته است.
 
بخش اول این گزارش این برنامه روز گذشته منتشر شد، فایل صوتی و مكتوب بخش دوم این برنامه در ادامه آمده است.
 
 
http://www.rajanews.com/detail.asp?lang_id=&id=139178
 

 

 

5. ارزش‌زدایی از مفهوم غیرت

غیرت در آن حد و اندازه‌ای كه دین مشخص كرده است یك ویژگی در مردان است كه به جرات می‌توان گفت كه یكی از اصلی ترین عوامل مصونیت از عفاف است. ناموس یکی از واژه‌های آشنا در فرهنگ ما است. كلمه مقدسی در ادبیات ملی ماست. این واژه‌ از معدود واژه‌هایی است که در جامعۀ ما متدین و غیرمتدین نمی‌شناسد. حتی کسانی که اهل نماز و روزه هم نیستند، نسبت به ناموس خود حساسیت داشته و دارند. این غیرت و حساسیت یکی از موانع اصلی انحراف در جامعه است. اگر مردی حساسیت خود را نسبت به ناموس خود از دست داد، خود می‌تواند زمینه‌ساز انحرافاتی در خانواده شود.

چرا هم‌ اکنون برخی از مردان ما هیچ حساسیتی در قبال آرایش کردن و پوشش‌های زنندۀ همسران، دختران و نوامیس خود ندارند این موضوعی است كه باید بررسی شود. اگر از این آقا بپرسید كه وقتی خانمی را می‌بینید كه با پوشش زننده همسرتان به خیابان آمده است، چه احساسی به شما دست می‌دهد، آیا از او متنفر می‌شوی؟ آیا از او بدت می‌آید؟ چه قضاوتی درباره او می‌كنی؟ اگر خودت تقیدات دینی را كنار بگذاری با چه نگاهی به این خانم نگاه می‌كنی؟ آیا جز  این است كه با نگاهی لذت جویانه و پر از هوس به او نگاه می‌كنی؟! به نظر تو مردان دیگری كه تقیدات دینی ندارند به همسرت با چه نظری نگاه می‌كنند؟ آیا آن فرد واقعا نمی داند؟! آیا می شود در این موضوع تردید كرد كه یك نفر مرد باشد، احساس به جنس مخالف هم داشته باشد ولی نداند، وقتی یك زن با پوشش زننده و محرك وارد جامعه می شود، مردانی كه از چشمان خود مراقبت نمی‌كنند و نگاه رهایی دارند،‌چگونه به این زن نگاه می‌كنند؟ ولی چرا با علم به این مسئله حتی بعضا خودش همسرش را به این نحو پوشش دعوت می‌كند.

این به خاطر ضعف غیرت است و آن ویژگی مردانه كه حافظ و ضامن آن ویژگی زنانه است، ضعیف شده است و غرب در شبكه‌های ماهواره‌ای به ویژه در شبكه‌های فارسی وان به شدت بر این مسئله حساس است كه غیرت را ضعیف كند. چرا كه او می داند اگر غیرت ضعیف شود آن پای لنگان برخی از زنان و دختران در عفت و حیا به راحتی می‌شكند و نمی‌شود بر عفاف آنها برای مصونیت از حریم خانواده حساب باز كرد.

6. ترویج فیمینیسم و ایجاد حس رقابت در میان زنان و مردان

ما در برنامه‌های سال اول گفتیم که یکی از اصلی‌ترین گام‌ها موفقیت در زندگی مشترک قرار دادن زن و مرد در جایگاه مشخص هستی است. وقتی زن و مرد از جایگاهی که خداوند برای آنان مشخص کرده است، خارج شدند، دیگر نمی‌توانند در کنار هم احساس خوش‌بختی کرده و مایۀ آرامش یکدیگر باشند.

در شبکه‌های ماهواره‌ای به شدت روی این مسأله تکیه می‌شود که زن و مرد رفیق هم نیستند؛ بلکه رقیب یکدیگرند که اگر زن اندکی غافل شده یا کوتاه بیاید، عقب می‌افتد و قافیه را می‌بازد. در برخی از برنامه‌ها مرد را تنها در اندازۀ موجودی که پاسخ‌گوی نیاز جنسی زن پایین می‌کشند و این رقابت را به اندازه‌ای تقویت کرده‌اند که توقع چندهمسری برای زنان را حقی معقول و عادلانه به شمار می‌آورند.

در تعریف قوانین این رقابت، قانونی را به صورت زیرکانه به زنان آموزش می‌دهند که اگر همسر تو در حق تو خیانت کرد و با جنس مؤنث دیگری غیر از تو ارتباط برقرار کرد، این حق تو است که با او مقابله کنی و خیانت او را با خیانت پاسخ دهی. این کار نه تنها زشت نیست؛ بلکه حقی است که تو بدون احساس عذاب وجدان می‌توانی از آن استفاده کنی.

7. ایجاد حس رقابت در میان زنان و دختران برای جلب توجه مردان

این نكته به وضوح در شبكه‌های ماهواره‌ای به خصوص در فیلم‌های سینمایی و بالاخص در سریال‌ها خانوادگی قابل مشاهده است. قبل  از توضیح این مورد باید این نکته را بگویم که در تفکر رسانه‌ای غرب که در شبکه‌های ماهواره‌ای نمود یافته، تأهل و ازدواج كردن مانعی برای هوس‌‌رانی نیست. در این نکته تأمل کنید.

جامعۀ مورد نظر غرب، جامعه‌ای است که فضای آن صحنه‌ای برای رقابت‌های هوس آلود است. گردانندگان اصلی این رقابت هم باید زنان باشند. این نكته را به صراحت اعلام كردند كه چشم و چراغ ما در این موضوع زنان و دختران هستند.  ابزار اصلی گردانندگان این رقابت هم خودآرایی است. خودآرایی در خانواده‌ای که غرب به دنبال آن است یک ضرورت است. این خودآرایی هم باید بر محور تحریک امیال جنسی مردان باشد. اینكه در شبكه‌های ماهواره‌ای آموزش آرایش به انحاء و انواع مختلف و به وفور نمایش داده می‌شود، از لحاظ روان شناسی یك محور و یك نقطه ثقل دارد كه آن هم تحریك امیال جنسی است. جامعه‌ای که دغدغۀ اصلی مردان و زنان آن جلب توجه و هوسرانی باشد، مطمئنا روی پیشرفت را هم نخواهد دید، چرا كه مردان و زنان هر روز كه از خانه می خواهند خارج شوند دغدغه‌ اصلی‌شان این است كه چگونه باشند تا در جلب توجه دیگران كم نیاورند. 

8. ایجاد بلوغ زودرس جنسی

در وجود هر انسانی غدد جنسی وجود دارد که اگر به صورت طبیعی در یك سن مشخص فعال می‌شود. این غدد در پسرها معمولاً در همان سن بلوغ شرعی فعال شده و پسر مفهوم غریزۀ جنسی را از دورۀ بلوغ حس می‌کند؛ اما در دخترها فعالیت این غدد به گونه‌ای که احساس نیاز غریزی به جنس مخالف کنند تا چند سال پس از سنّ بلوغ هم به تأخیر می‌افتد.

جامعۀ ایده‌آل، جامعه‌ای است که پسرها و دخترها در سنینی با مفهوم غریزۀ جنسی آشنا شوند که اندکی پس از آن ازدواج می‌کنند. یعنی فاصله این حس با ازدواج فاصله زیادی نباشد. حالا جامعه‌ای را تصور کنید که پسرها و دخترها زودتر از موعد طبیعی با غریزۀ جنسی آشنا می‌شوند و سال‌ها بعد زمینۀ ازدواج برای آنان فراهم می‌شود. در حال حاضر سن بلوغ جنسی در بسیاری از دختران و پسران ما پایین‌تر از حد طبیعی است. کم‌ نیستند پسرانی که در سن 12 سالگی و دخترانی كه در 9 سالگی به بلوغ جنسی رسیده‌اند.  و این پسرها و دخترها هم در سنی بالای بیست و پنج سال ازدواج می‌کنند؛ یعنی بیش از 13 سال دست و پنجه نرم کردن با این غریزه.

دو نكته اساسی در این مورد وجود دارد كه او در  سنی به غریزه جنسی رسیده كه عقل مدیریت این غریزه را ندارد.  نوجوانی که در سن 12 سالگی به سن بلوغ می‌رسد؛ بسیاری از  آن مدیریت‌های عاقلانه‌ای كه باید در زندگی وجود داشته باشد تا این غریزه را كنترل كند، ندارد. به همین دلیل هم دست به کارهایی می‌زند که نمی‌تواند زشتی آن کارها را درک کند. وقتی هم که به سنّ رشد رسید، به جهت اعتیادی که به این کارها پیدا کرده نمی‌تواند آن را ترک کند.

نكته دوم این است كه در این 12 تا 13 سال همین شبكه‌ها در حال القای بسیاری از مفاهیم جنسی و شكستن قبح آن هستند. بدون تردید تماشای صحنه‌های مستهجن یكی از اصلی ترین عوامل بلوغ زودرس است.

در مشاوره‌هایی كه داشتم برخورد کردیم با پسر بچه‌های زیر 10 سال که دچار بیماری‌ خود ارضایی شده‌اند، وقتی از خانواده آنها پرس‌وجو كردیم، متوجه شدیم كه این‌ها‌ ماهواره دارند. خواهر یكی از این پسران می‌گفت این مشكل برای برادر من از وقتی شروع شد كه یك صحنه از این كارها را در یكی از سریال‌ها و فیلم‌ها دید. تازه نه به این صورت كه بنشیند و كامل نگاه كند بلكه در حال رفت و آمد برخی از صحنه‌ها را دیده است.

موسیقی‌هایی هم که در برخی از این شبکه‌ها پخش می‌شود، كه به جرات و بدون هیچ تردیدی باید اسم آن را موسیقی‌های جنسی گذاشت که به شدت تهوّر و جسارت نوجوان را برای دست زدن به اعمال جنسی زیاد می‌کند. این موسیقی‌ها معمولا همراه با تصاویری است که با دامن زدن به این مسئله، شدت تحریک مخاطب را به حد جنون می‌کشاند. ما می‌توانیم حدس بزنیم كه در یك خانواده كه پسر بچه‌اش این چنین است چه اتفاقی برایش می‌افتد.

9. ایجاد روحیۀ تنوع طلبی جنسی

وقتی یک مرد و زن دائم با انواع و اقسام مردها و زن‌ها و روابط میان آن‌ها آشنا شده و نگاه می‌کنند، بدون این که بخواهند و انتخاب کنند، دچار روحیۀ تنوع طلبی در امور جنسی می‌شوند. اگر می‌شنویم که بسیاری از طلاق‌ها ریشه در نارضایتی جنسی یکی از دو طرف یا هر دو طرف دارد، اشتباه است اگر فکر کنیم دلیل این نارضایتی تنها در عدم آشنایی دو طرف با روابط  زناشویی است؛ اگر چه این هم یکی از دلایل است؛ اما یکی از دلایل اصلی معاصر ما این است كه هر دوطرف یا یكی از آنها آنقدر  صحنه‌های متعدد و متنوع دیدند كه دیگر آن حس خویش‌تنداری را در مسائل جنسی از دست داده‌اند. چقدر خوب این خانم گفت كه مگر ما چقدر می‌توانیم به آن زن‌هایی كه در ماهواره دیده می‌شود نزدیك شویم. هزاران هزار فقط هزینه گریم و آموزش آنها می‌شود، مگر یك زن خانه دار، یك مادر مگر چه اندازه می‌تواند به آنها برسد و وقتی این تنوع طلبی ایجا شد،‌حریم خانواده شكسته شده و پاسخ‌گویی به این نیازها به بیرون از خانواده كشیده می‌شود.

باید با تاسف گفت كه یكی از نكاتی كه در ماهواره‌ها تبلیغ می‌شود این است كه این تنوع‌طلبی یك حق است و نباید آن را زشت شمرد. دو مسئله مانع این تنوع طلبی می‌شود: 1- حسادت زنانه 2- غیرت مردانه كه به تعبیر آنها باید فرهنگ مردم بالا رود و روشن‌فكری مردم ارتقا پیدا كند،‌ از بند این مسائل و مقیدات بیرون بیایند تا بشود به آن تنوع طلبی كه حق یك انسان است، ادا شود. این جور جاها بسیار ژست عالمانه و روشن‌فكرانه می‌گیرند، كه متاسفانه باید گفت كه این حرف‌ها از حرف‌های مستهجن تزیین شده‌ای است كه با كمك سریال‌ها و فیلم‌ها می‌خواهند به خورد ما بدهند.

مرد یا زن و یا هر دو در طول شبانه روز تماشا می‌کنند. یکی از اصلی‌ترین وظایف این صحنه‌ها از نگاه روان‌شناسی، سیری ناپذیر کردن مخاطب نسبت به مسائل غریزی است. مردی که مشتری این صحنه‌ها شده از همسر خود همان توقعی را دارد که در این فیلم‌ها دیده، به طور حتم همسر او نمی‌تواند پاسخ‌گوی این توقعات باشد، به همین دلیل هم بین این دو اختلاف می‌افتد.

سؤال: برخی معتقدند که اگر ماهواره در خانه باشد، بچه‌ها از همان ابتدا به آن عادت کرده و وقتی بزرگ شدند دیگر حرص و ولعی نسبت به آن نخواهند داشت؛ اما اگر آن‌ها را منع کنیم، نسبت به ماهواره حریص شده و در اولین فرصتی که به آن دست یافتند، بی‌مهابا و بدون رعایت حد اعتدال به آن هجوم خواهند برد.

باید تكرار كنم كه این حرف‌ از آن حرف‌های زشت تزئین شده است؛ به نظر می‌رسد كه حرف قشنگی است؛ جالب اینجاست كه من این تفكر را در مشاوره‌هایی كه داشتم، دیده‌ام.

که اگر کسی درست به عمق آن بیاندیشد، می‌فهمد که چه اندازه بی‌پایه و اساس است. بنده در یك نکته یک جواب حلی به این نظریه می‌دهم و در نکتۀ بعدی جوابی نقضی.

اگر کسی غریزۀ جنسی را بشناسد و بخواهد بدون در نظر گرفتن هوا و هوس اظهار نظر كند،‌ متوجه می‌شود كه اگر غریزه مدیریت نشود و هر طور که دلش می‌خواهد رها شود، حد توقت و ایستایی ندارد. آنها برای اثبات نظریه خود  مثال زده‌اند به قنادهایی كه به شاگردان تازه كار خود هی نمی‌گویند شیرینی نخور، بلكه او را آزاد می‌گذارد تا هرچه قدر می‌خواهد بخورد تا از آن دل‌زده شود. شاید وقتی در مقابل این شاگرد اسم شیرینی هم بیاید، حالش هم بد شود. این افراد می‌گویند كه مسئله جنسی هم همین‌گونه است. كه این مطلب بسیار ساده‌اندیشانه و نشان از ناآشنایی با مقوله جنسی است. مگر غریزه جنسی را می شود با میل به شیرنی خوردن مقایسه كرد؟!

جنس غریزه به طوری است که اگر مدیریت نشود، در هر مرحله در پی نوعی از تمتعات جنسی خواهد رفت. بله شاید، مرحله‌ای از تمتعات جنسی برای او عادی شود، اما درست مثل معتادی است که نوعی از مواد مخدر برای او عادی شده و برای او حسی تولید نمی‌کند؛ اما آیا نتیجۀ ایجاد این حالت در این معتاد به معنای آن است که او یک قدم به ترک اعتیاد نزدیک شده یا نه؟ بلكه  او بسیار خطرناک‌تر از گذشته هم شده؛ چرا که دیگر هر مواد مخدری برای او لذت‌بخش نخواهد بود.

این تفکر ریشه در مبانی تربیتی خود غرب دارد که آبشخور آن از جایی غیر از وحی است. "برتراند راسل" در کتاب «در تربیت» معتقد است یکی از چیزهایی که از جمله اخلاق بی‌منطقی و یا به اصطلاح «اخلاق تابو» است، همین مسألۀ پوشانیدن عورت است. وی می‌گوید چرا پدران و مادران مصر هستند که عورت خود را از بچه‌ها بپوشانند؟ این اصرار سبب تحریک حس کنجکاوی بچه‌ها می‌گردد.  او با صراحت می‌گوید كه پدر و مادر باید از همان كودكی هفته‌ای یكبار یا در صحرا یا در حمام  عورت خود را به كودك نشان دهد تا او آشنا شده  و برایش عادی شود.

اگر بنا بود که مسائل جنسی برای کسی که از کودکی به تماشای آن پرداخته عادی شود، حال و روز غرب این نبود. مگر در کشوری مثل آمریکا محدودیت خاصی برای نمایش این مسائل وجود دارد؟ آیا هم اکنون برای آن دسته از جوانان آمریکایی که از کودکی پای این فیلم‌ها نشسته‌‌اند، این مسائل عادی شده؟ اگر عادی شده، چرا این همه ناامنی جنسی در آمریکا وجود دارد؟

حالا من یك سوال دارم كه خود غرب  كه عمل كننده به این نسخه است چه اوضاعی دارد؟ برای اینكه پاسخ به این سوال را من بدهم از دوستان خواسته‌ام كه یك قسمتی از كتاب "زوال دوران كودكی" نیل پُستمن كه از اندیشمندان آمریكایی است را پخش كنند.

"نیل پُستمن (neil postman) استاد دانشگاه نیویورک، جامعه شناس و پژوهشگر ماسئل ارتباط جمعی است. وی از شهرت و اعتبار خاصی در سطح بین المللی برخوردار است. آثارش به بیشتر زبان‌های زندۀ دنیا ترجمه شده و مورد استقبال فراوان قرار گرفته است.

در دنیای روشنفکران غرب، پستمن را کارشناسی صاحب نظر و دارای بیانی صریح می‌دانند. وی در کتاب «زوال دوران کودکی» نظریه‌ای را ارائه می‌دهد که بر مبنای آن رسانه‌های غربی در حال از بین بردن دوران کودکی و از بین بردن فاصلۀ میان کودک و بزرگ‌سال است.

بخش‌هایی از این کتاب بدین شرح است: امروزه تلویزیون‌های ایالات متحده کار را به جایی رسانده‌اند که تعیین حد و مرز برای سکسی(مستهجن بودن) یک قطعه چندان ساده به نظر نمی‌آید. در اغلب پیام‌های بازرگانی دختران دوازده یا سیزده ساله را می‌بینیم که آن چنان با خُبرگی و کارکشتگی از جهان سکس (مسائل جنسی) خبر می‌دهند که حیرت آدمی را برمی‌انگیزد. همه به یاد داریم که تا چند سال پیش، اگر دختر پانزده شانزده ساله‌ای در مدارس، رفتار و حرکتی که نشانه‌ای از مقولۀ سکس (مقولات جنسی) داشت، از خود بروز می‌داد به عنوان یک معضل روانی و تربیتی در جلسۀ اولیاء مدارس و پدران و مادران طرح می‌شد. هرگز نمی‌خواهم ادعا کنم که در آن زمان احساس نیاز جنسی در دختر یا پسر مشاهده نمی‌شد، اما آنچه مهم است این است که در همان موقع، شرم و حیا مانع از آن می‌شد که این احساس را بروز دهد، یا لااقل از جرگۀ هم‌سن و سالان خود فراتر رود. تمامی این قباحت‌ها، این زشتی‌ها و ناپسندی‌ها را تلویزیون کم‌رنگ ساخته و این گونه وانمود می‌کند که این مسائل نباید به عنوان یک مشکل قلمداد شود.[1]

او در جای دیگری می‌نویسد:

هیچ موضوعی و هیچ بیانی در مورد مقولات جنسی دیده نمی‌شود که تلویزیون بیان آن را قبیح بداند؛ هیچ حرکتی و هیچ حالتی از روابط سکسی (جنسی) وجود ندارد که از دیدگاه مجریان و تولیدکنندگان تلویزیونی ناپسند و زشت قلمداد شود و هیچ قداستی و هیچ حرمتی نیز وجود ندارد که در میزگردها، نمایش‌نامه‌های طرب‌زا و آگهی‌های تجارتی تلویزیونی مورد احترام قرار بگیرد.

... پرداختن به این مسائل همه و همه باعث از بین رفتن زشتی‌ها و قباحت‌هایی می‌گردد که تاکنون در فرهنگ ما و در جامعۀ ما موجب سلامتی روابط اجتماعی و قداست خانواده و رابطۀ سالم زن و مرد و بزرگ‌ترها و کوچک‌ترها می‌گردید.[2]"

در تفكر دینی ما معتقدیم آن كسی كه شریعت را برای ما آورده است خالق انسان است. خالق غریزه جنسی تنها موجودی است كه می‌تواند در ارتباط با مدیریت این غریزه تعیین تكلیف كرده و حرف آخر را بزند. اینكه در دنیای غرب این همه بلا سرشان آمده و خودشان مانده‌اند كه با این بلاها چه كنند، به خاطر این است كه حرف خالق را گوش ندادند.

ما كه پیرو مكتب قرآن و اهل بیت علیهم السلام هستیم دستمان كوتاه نیست. ما در كدام یك از آیات قرآن و روایات اهل بیت علیهم‌السلام داریم كه برای عادی سازی روابط جنسی آنها را برای بچه‌های خود به نمایش بگذارید؟! اتفاقا كاملا به عكس است. این همه بحث دربرابر خویشتنداری و عفاف و نگاه نكردن به صحنه‌هایی بسیار بسیار پایین‌تر از نظر تحریك كننده‌ای در تفكر دینی ما معتقدیم آن كسی كه شریعت را برای ما آورده است خالق انسان است. خالق غریزه جنسی تنها موجودی است كه می‌تواند در ارتباط با مدیریت این غریزه تعیین تكلیف كرده و حرف آخر را بزند. اینكه در دنیای غرب این همه بلا سرشان آمده و خودشان مانده‌اند كه با این بلاها چه كنند، به خاطر این است كه حرف خالق را گوش ندادند.

ما كه پیرو مكتب قرآن و اهل بیت علیهم السلام هستیم دستمان كوتاه نیست. ما در كدام یك از آیات قرآن و روایات اهل بیت علیهم‌السلام داریم كه برای عادی سازی روابط جنسی آنها را برای بچه های خود به نمایش بگذارید؟! اتفاقا كاملا به عكس است. این همه بحث دربرابر خویشتنداری و عفاف و نگاه نكردن به صحنه‌هایی بسیار بسیار پایین‌تر از نظر تحریك كننده‌ای از آنچه كه در شبكه‌های ماهواره‌ای نشان داده می‌شود.

نكته ‌های بسیاری در روایات ما درباره كنترل غریزه جنسی و مدیریت آن آمده است و تقوایی كه در این مسائل به ما اشاره شده است،‌تقوای گریز است. یعنی اصلا نباید سمت آن رفت، چه كوچك و چه بزرگ؛ چه رسد به آنكه بخواهید بروید تا عادی شود!

قسمت دوم این بخش كتاب باید با دقت بیشتری دیده و شنیده شود چرا كه "نیل پستمن" با ذكر آماری غرب در آن زمانی كه این شبكه‌ها را نداشته و توسعه نداشته است با زمانی كه آنها را دارا شده است،‌ مقایسه كرده است كه تكان دهنده است.

او دربارۀ جرم و جنایت‌های گوناگون در میان نوجوانان زیرپانزده سال این گونه می‌نویسد:

در سال1950 در ایالات متحده جمعا 170 جوان زیر پانزده سال به جرم ارتکاب قتل، تجاوز جنسی به عنف، سرقت و جرح و دیگر جرائمی که در ردیف جنایات سنگین به حساب می‌آیند، توسط پلیس «اف . بی و آی» بازداشت شده بودند. این رقم درصد جمعیتی معادل 0004/0 درصد را در انسان‌های زیر پانزده سال در آمریکای آن روز نشان می‌داد. در همان سال جمعا 94748 نفر از پانزده سال به بالا، به جرم ارتکاب جرائمی نظیر آن چه ذکر شد، دستگیر شدند، یعنی رقمی معادل 086/0 درصد جمعیت از پانزده ساله به بالا. به این ترتیب ارتکاب جرم بزرگ‌ترها (یعنی از 15 سال به بالا) نسبت به نوجوانان (یعنی زیرپانزده سال) 215 برابر بوده است. این رقم 215 در سال 1950، در سال1960 به 8 می‌رسد و در سال 1979 به 5/5 برابر افزایش می‌یابد. آیا می‌توان از این ارقام نتیجه گرفت که میزان جرائم بزرگسالان کاهش یافته است؟ هرگز! در واقع تعداد مجرمان بزرگسالان افزایش یافته است. در سال 1979 جمعا 400000 بزرگسال یعنی 243/0 جمعیت بزرگسالان آمریکا به دلیل ارتکاب جرائم سنگین بازداشت شدند. این که فاصله و شکاف میزان جرائم خردسالان و بزرگسالان کمتر شده و در فاصلۀ 19500 تا 1979 از 215 برابر به 5/5 برابر می‌رسد، به دلیل حیرت آور و نگران کننده افزایش ارتکاب جرائم توسط کودکان و اطفال خردسال می‌باشد. افزایش تعداد کودکان مجرم و مرتکبین به جرائم سنگین، قتل و سرقت مسلحانه و تجاوز جنسی منجر به قتل و ... از سال 1950 تا 1979 رقمی معادل 11000 درصد را نشان می‌دهد. افزایش تعداد جرائم سبک‌تر نظیر سرقت اتومبیل، دزدی از مغازه‌ها و منازل در همین فاصله حدود8300 درصد بوده است. [3]

...سهم تلویزیون در این تحول، بسیار برجسته و نمودار است. در تمامی برنامه‌های تلویزیونی به میزان وسیعی از عنصر سکس(غریزۀ جنسی) و تحریکات سکسی (غریزۀ جنسی) تو استفاده می‌شود و در عیم حال مروج قداست‌زدایی از عملیات جنسی بعد از ازدواج بوده و نوعی بی‌تفاوتی را نسبت به پرده‌دری‌های واضح و تمام عیار، نمایش حرکات سکسی(جنسی) و تحریک تماشاچی جوان و سپس تبلیغ عدم ضرورت به پای‌بندی‌های سنتی، لطافت‌ها و زیبایی‌های انحصارعملیات جنسی به روابط زناشویی را پیوسته نفی کرده، غریزۀ جنسی را به صورت کالای قابل خرید و فروش که در دسترس همگان می‌تواند قرار گیرد، درآورده است؛ نظیر خمیر دندان، عطر و اودکلن و غیره.[4]

 


[1]. زوال دوران کودکی، ص175.

[2]. همان، ص176.

[3]. همان، ص266.

[4]. همان، ص272.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 10 مهر 1391    | توسط: امین    | طبقه بندی: اخلاق اسلامی،     | نظرات()
Reba.ir
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic