به گزارش مشرق به نقل از تسنیم، قسمت دوم برنامه «راز» با اجرای نادرطالب زاده با موضوع دیپلماسی عمومی و جریان های فکری در غرب با حضور فؤاد ایزدی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، غلامرضا منتظمی مشاور امور بین الملل سازمان سینمایی پیگیری شد.
.
برنامه راز

نادرطالب زاده در ابتدای برنامه تصریح کرد: حوزه ارتباطی و دیپلماسی عمومی بسیار مهم و خارج از حیطه وزارت ارشاد و جزو دیپلماسی عمومی است. برای این کار احتیاج به ارتباط با افراد متفکر و جدی و ارتباط تحلیلی با کارشناسان داخل و خارج از ایران داریم. در چهار کنفرانسی که درباره هالیوودیسم و افق نو برگزار شد، بیش از 200 مهمان شناخته شده غربی به ایران آمدند.

فؤاد ایزدی با تاکید بر اینکه کشور ما درفشارهای سیاسی است گفت: در حوزه دیپلماسی سنتی ما جایی برای مانور و حرکت نداریم. در مناظره های ریاست جمهوری چهره‌های متعددی در حوزه دیپلماسی داشتیم که بحث می‌کردند و یکدیگر را نقد می‌کردند. هم زمان اصلاح طلبان و هم زمان اصولگرایان این فشارها روی ایران وجود داشت و طرف مقابل مشکل ایجاد می‌کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: شاید نکته قابل توجه این است که مشکل از طرف آمریکا باشد. در حوزه دیپلماسی سنتی دوستان وزارت خارجه حرکت هایی انجام می‌دهند اما طرف مقابل حاضر نیست تغییری در سیاست‌های خود بدهد چون فشاری برای ایجاد این تغییر احساس نمی‌کند. درصد بسیار بالایی از مردم این کشورها هماهنگ هستند و تصویری نادرست از ایران دارند.

 باید در عرصه بین‌الملل هم دیدگاه جبهه‌ای داشته باشیم/ با مخالفان نظام سلطه ارتباط برقرار کنیم

وی افزود: از نان شب برای ما واجب تر، توجه به هدف و کار اصلی دولت ایران است. ایران باید بر روی افکار عمومی مردم دنیا و به خصوص کشورهایی که با ما مشکل دارند، کار کند. اگر مردم طرف مقابل متوجه شوند که دولت آنها بی‌دلیل این سیاست ها را اجرا می‌کند، فشار افکار عمومی روی دولتشان باعث تغییر سیاست‌ها می‌شود.

ایزدی اضافه کرد: دولت آمریکا ،رژیم صهیونیستی و مخالفان انقلاب در یک جبهه قرار دارند. ما باید دیدگاه جبهه‌‎ای داشته باشیم. گاهی نیروهایی در درون کشورهای مخالف ما وجود دارند که همفکر ما هستند.

این استاد دانشگاه متذکر شد: ما باید افراد با نفوذ و همفکر خودمان که قبلا در کشورهای مخالف ما سمتی داشته اند را با مردم همراه کنیم. این حرکت باید به گونه‌ای باشد که آنها روی افکار عمومی تأثیر بگذارند. بسیار مهم است که خودمان هم نگاه جبهه‌ای داشته باشیم. نیروهای همسو با خودمان را بشناسیم و با آنها ارتباط برقرار کنیم. مسائلی که آنها مطرح می‌کنند هم برای مردم ما و هم برای مردم کشور مقابل با توجه به هجمه غرب مفید است. طبعا رسانه های این کشورها با این افراد مصاحبه نمی‌کنند و ما باید آنها را برجسته کنیم.

نادرطالب زاده در ادامه خطاب به منتظمی گفت: شما در خارج از کشور ساکن بودید و مطمئنا در زمان خدمت همیشه احساس می کردید چیزی کم است. آیا خودتان این کم کاری را برای ایجاد ارتباط و گفتگو احساس نمی کردید؟ شما «دیودونه» را از فرانسه به تهران آوردید که یک کمدین سیاسی فرانسوی است که وضع موجود را به طنز می کشد. قبل از انجام این کارها شما احساس نمی کردید باید کار دیگری در زمینه دیپلماسی انجام شود؟

جریان فکری معاصر در غرب تحت تأثیر ایران هستند/ مقاومت مردم نتیجه داده است

غلامرضا منتظمی مشاور اموربین المللی سازمان سینمایی پاسخ داد: در زمان جنگ هر خانواده‌ای که عضوی از آن شهید یا مجروح می‌شد، فکر می کرد این بهایی است که باید بابت مقاومت بپردازد. الان همان شرایط جنگ به وجود آمده اما مردم نمی‌دانند این مقاومت تأثیرگزار و باعث افتخارست اما این پیام‌های داخلی روشن می‌کند جریان فکری معاصر در غرب تحت تأثیر ایران هستند.

مشاور اموربین المللی سازمان سینمایی تشریح کرد: تمام تولیدات فکری ایران با 10 سال فاصله در نقاط مختلف جهان تدریس می‌شود. 20 سال بعد به این ایده پردازی‌هایی که در غرب صورت می‌گیرد توجه می‌شود. این نتیجه مقاومت مردم است و مردم باید افتخار کنند که مقاومتشان به ثمر نشسته است.

منتظمی خاطرنشان کرد: حقیقتا اتفاق مهمی در غرب در حال وقوع است که جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به تعبیر فرانسیس فوکویاما تمام اندیشه‌هایی که طی 300 سال گذشته جهان را شکل داده‌اند ریشه در مذهب داشته‌اند. از آن زمان تاکنون تنها لیبرالیسم ریشه در مذهب ندارد.

وی افزود: فاجعه ای که قربانیان آن مردم غرب هستند این است که تمام کنترل این تمدن در دست صهیونیست ها است. تا زمانی که انفجار اطلاعات به وجود نیامده بود، این اتفاقات در مرزهای اروپا و آمریکا بود اما حالا مثل سونامی تمام دنیا را دستخوش تغییر کرد.

گزارشی از 16 دستگاه اطلاعاتی آمریکا که اسرائیل را خطری برای منافع ملی آمریکا می‌دانند

منتظمی یادآورشد: مایکل جونز در کتاب هالیوودیسم، 20 سال وقت گذاشت تا نشان دهد تمام جریان‌های پورنو و فسادهای غیراخلاقی زیرسر صهیونیسم است. این کتاب‌ها نشان دهنده یک واکنش است. این آثار مشخص می‎کند که پشت هرجریانی همیشه انسان‌هایی هستند که این اندیشه‌ها را دنبال می‌کنند.

مشاور اموربین المللی سازمان سینمایی توضیح داد: این واکنش‌ها به سیستم و بدنه دولت‌ها منتقل شده است. شما تصمیم‌هایی در داخل دولت‌ها می‌بینید که با صهیونیسم در تعارض است. ما گزارشی از 16 دستگاه اطلاعاتی آمریکا داریم که اسرائیل را خطری برای منافع ملی آمریکا می‌دانند.

وی افزود: این اتفاقاتی است که در لایه های مختلف غرب روی می‌دهد. ایران این تأثیرگذاری را ایجاد می کند. امروز این جریان فکری تحت تأثیر حرکت اصیل ایران است. همه رهبران روشنفکری غرب درکنار رهبران جریان اسلامی ما هستند.

در ادامه برنامه «راز» صحبت‌های مقام معظم رهبری درباره هالیوود پخش شد. بخشی از سخنان ایشان بدین شرح است: همکاری هالیوود با آمریکا به صورت مستمر ادامه دارد. چینش تبلیغات در غرب را دست کم نگیرید. آنها حرف های خوبی از تبلیغات و آزادی می‌زنند اما چه کسی است که نداند این ها دروغی فضاحت بار است؟...

طالب زاده با تاکید بر اینکه بسیاری از افرادی که در کنفرانس هالیوودیسم تهران یکدیگر را ملاقات کردند پیش از این نمی‌توانستند  یکدیگر را ببینند گفت: خیلی خوب است که با شخصیت های منتقد سیاسی که از طرف رسانه هایی مانند CNN بایکوت شدند مصاحبه کنیم.

سناتور گراول: تحریم ایران غیرقانونی است/ایران تحریم‌ها را پشت سر گذاشت

صحبت های سناتور گراول نماینده سابق سنای آمریکا بخشی دیگر از گزارش‌های تصویری «راز» بود. وی در این گزارش گفت: باید نگرانی خودم را از رابطه ایران و ایالات متحده اعلام کنم. به نظرم ایالات متحده اشتباه بزرگی می‌کند که ایران را تحریم کرد. این تحریم ها خلاف قانون است. ایران در سیاست‌های هسته‌ای خود کار خلافی انجام نداد. وقتی موفقیت ایران را با وجود تحریم‌ها می‌بینید، می‌توانید تصور کنید که اگر اقتصاد ایران درست مدیریت شود، انفجار عظیمی ایجاد می‌شود.

فرانسیس بویل:اسنودن نشان داد دولت آمریکا جاسوس است

پروفسور فرانسیس بویل استاد بین الملل حقوق از طریق تماس مجازی درباره ادوارد اسنودن که اطلاعات سازمان جاسوسی آمریکا را افشا کرده است گفت: او یک شهروند آمریکایی است اما به دلیل همین افشاگری با مشکل مواجه شده است. دولت آمریکا متمم دوم قانون اساسی را نقض کرده است. آمریکا نه تنها در مورد شهروندان خود بلکه در مورد کشورهای دیگر هم جاسوسی می‌کند.

فرانسیس بویل همچنین درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران افزود: این تحریم‌ها کاملا به منزله نقض قوانین بین‌المللی است. این تحریم‌ها زندگی را برای مردم سخت و ارتباطات بین الملل را دچار مشکل می‌کند. امیدوارم ایران تلاش کند تا علیه تحریم‌ها اقامه دعوا کند. ادعای ساخت سلاح هسته‌ای در ایران کاملا پوچ و بی‌اساس است. این تحریم‌ها فقط حرکت جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است.

طالب زاده با اشاره به حادثه سرنگونی ایرباس در 12 تیرماه از بویل پرسید: ایران چگومه می‌تواند در مورد این حادثه از آمریکا اقامه دعوا کند؟ بویل در پاسخ به طالب‌زاده گفت: این اقدام آمریکا هیچ توجیهی ندارد. ایران می‌تواند ناخدای آمریکایی این کشتی را به دادگاه بکشد. به جای اینکه کشورهای دیگر آمریکا را به این دلیل مجازات کنند، آمریکا به خودش حق می‌دهد و ایران را تحریم می‌کند. دادگاه لاهه و مجامع بین المللی باید کاری انجام دهند.

نوباوه: باید با تولید فیلمهایی مثل «رنگ خدا» با آمریکا مبارزه کنیم

در پایان برنامه بیژن نوباوه وطن نماینده مجلس شورای اسلامی در تماسی تلفنی با «راز» درباره موضوع برنامه متذکر شد: باید وارد شرایط ایجابی و مطرح کردن چگونگی مقابله با این شرایط شویم. تلاش‌های غرب برای اسلام هراسی، ایران ستیزی بی‌نتیجه و مخدوش شده است. بهترین کار مبارزه با آمریکا از راه فرهنگی و تقویت هنر و بدنه سینمایی کشور با تولید فیلم هایی مثل «رنگ خدا» است.

نوشته شده در تاریخ جمعه 21 تیر 1392    | توسط: امین    | طبقه بندی: سیاسی، فرهنگی و اجتماعی،     | نظرات()