یك روزنامه آمریكایی در گزارشی اذعان كرد كه اگر ایران در مقابل تهدید ها و تحریم های آمریكا كوتاه بیاید فشارهای كاخ سفید بر این كشور بیشتر خواهد شد.
هافینگتون پست در این گزارش كه به قلم «راجان منوف» نوشته شده آورده است:
«برخی امیدوارند كاهش شدید ارزش ریال نارضایتی گسترده ای در ایران به راه اندازد. به عبارت دیگر برخی منتظر بهار عربی دیگری در ایران در نتیجه فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم های بین المللی بر مردم این كشور هستند. اما با بررسی واقع بینانه تر می توان دریافت كه كاهش ارزش ریال نه به مذاكره درباره متوقف كردن غنی سازی اورانیوم و نه بهار عربی دیگر منجر نخواهد شد».
در ادامه این گزارش آمده است: «هیچ تفاوتی ندارد تا چه حد تحریم ها بر اقتصاد ایران آسیب وارد ساخته است، اما تهران بدون تردید می داند تغییر در سیاست های هسته ای اش اعتراف به ضعف و فشارهای ناشی از تحریم ها خواهد بود. در صورت متوقف كردن برنامه هسته ای، بدون تردید آمریكا موضع بسیار شدیدتری در مقابل تهران اتخاذ خواهد كرد، چرا كه به موفقیت تحریم های اقتصادی ایمان خواهد آورد. بر همین اساس با شدیدتر شدن تحریم ها تهران برای ادامه برنامه غنی سازی اورانیوم مصمم تر خواهد شد.»
ایران از جنگ اقتصادی پیروزمندانه خارج خواهد شد
یك رادیو اروپایی با بررسی جنگ اقتصادی علیه ایران نوشت: تاریخ ایران و ملت آن نشان می دهد كه آنها قادر به برون رفت از بحران های امنیتی، سیاسی و اقتصادی هستند و پیروز میدان خواهند بود و این مسئله نگرانی غرب را برمی انگیزد.
به گزارش فارس رادیو نروژی «اوستن» اعلام كرد كه جنگ اقتصادی كه علیه ایران آغاز شد و طی سه هفته اخیر موجب كم شدن ارزش پول این كشور شده، یكی از اهداف اسرائیل و شورای همكاری خلیج فارس در جنگ محرمانه شان علیه جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.
این رادیو در تحلیل سیاسی بحران اقتصادی كنونی در ایران اعلام كرد: این امر از اسرار این جنگ مخفیانه و پنهانی علیه ایران تحت عنوان «تحریم های اقتصادی» است. جنگی كه اسرائیل و دولت های عضو شورای همكاری در پشت آن قرار دارند و اگر این طرف ها در پشت آن نبودند، این تحریم ها نمی توانستند تا این اندازه بر ایران تاثیر بگذراند.
براساس این گزارش، اتحادیه اروپا در پاسخ به اعمال فشارهای آمریكا و اسرائیل مبنی بر افزایش و تشدید تحریم ها علیه ایران، محتاط عمل می كند زیرا برای بسیاری از اعضای این اتحادیه، واردات نفتی از ایران بسیار مهم است.
این رادیو اروپایی اعلام كرد: نتانیاهو به زودی به چند كشور اروپایی سفر خواهد كرد تا آنها را برای افزایش تحریم های اقتصادی علیه ایران و به معنای دیگر «ذبح واحد پول ایران» متقاعد كند.
رادیو اوستن در ادامه این چنین تحلیل می كند: غربی ها و دولت های عربی حوزه خلیج فارس باید بدانند كه ایران هدف آسانی برای طرح های سیاسی و اقتصادی خصمانه آنها نخواهد بود. كسانی كه گمان می كنند دولت های اروپایی به راحتی تحت فشارهای اسرائیل، علیه ایران دست به كار می شوند و جنگ اقتصادی جهانی علیه آن را به راه می اندازند، اشتباه می كنند.
ایرانی ها به جهانیان بارها نشان داده اند كه در هنگام بحران ها، ده ها گزینه برای دفاع از خود دارند. امروز نیز آنها از همین شیوه برای دفاع از اقتصاد خود روی خواهند آورد. آنها كه گمان می كنند ایران به اشتون، سعودالفیصل و نتانیاهو اجازه می دهد تا از دردها و آلامش لذت ببرند، اشتباه می كنند. واكنش ایران اگر بسیار قابل توجه هم نباشد، قطعا كمتر از فشاری كه به اقتصاد این كشور وارد شده نخواهد بود و دولت آمریكا و همپیمانانش را برسر جای خود می نشاند.
تحریم ها تاثیر محدودی
بر ایران داشته است
صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود تاثیر تحریم ها بر اقتصاد ایران را محدود دانسته و اعلام كرد تورم ایران سال آینده كاهش خواهد یافت.
به گزارش خبرگزاری رویترز، صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود كه دیروز منتشر شد، پیش بینی كرده است كه با وجود تحریم های اعمال شده علیه ایران، تورم در این كشور كاهش یابد و ایران از سال آینده به رشد اقتصادی بازگردد.
صندوق بین المللی پول همچنین اعلام كرده است كه هر چند تحریم ها به میزان فروش نفت ایران ضربه زده، اما نهایتا به فروپاشی اقتصاد این كشور منجر نخواهد شد.
این صندوق البته پیش بینی كرده است كه میزان تولیدات ناخالص ملی ایران 9/0 درصد كاهش داشته باشد.
صندوق بین المللی پول تورم ایران در سال 2012 را 2/25درصد اعلام كرده و پیش بینی كرده است این رقم در سال 2013 به 8/21 درصد كاهش یابد. این صندوق همچنین اعلام كرده است كه نرخ بیكاری در سال آینده به 6/15 درصد برسد.
در این گزارش، بهای فروش نفت برای سال 2012 معادل 18/106 دلار و برای سال 2013 برابر 10/105دلار در هر بشكه در نظر گرفته شده است.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 مهر 1391    | توسط: امین    | طبقه بندی: سیاسی، اخبار سیاسی،     | نظرات()