رحیم پور ازغدی: جنگ قومیتی، قبیله ای و دینی تنها نقطه آسیب پذیر بیداری اسلامی است

یک استاد دانشگاه معتقد است: جنگ قومیتی، نژادی، قبیله ای و مذهبی و نیز جنگ دینی بین مسلمانان و مسیحیان تنها نقطه آسیب پذیر بیداری اسلامی محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار شفقنا از قم، حسن رحیم پور ازغدی در نشست تحلیل و تبیین توهین به مقدسات (پشت پرده توهین به پیامبر اکرم(ص)) که در سالن همایش‌های مدرسه دارالشفای قم برگزار شد، با اشاره به ساخت فیلم موهن علیه پیامبر اسلام(ص) اظهار کرد: این امر نشان دهنده زنده بودن آیین جهانی اسلام بوده و بیان می‌کند که اسلام تنها یک شیء در موزه تاریخی آنها نبوده و تمدن سازی اسلامی بار دیگر آغاز شده است.

او افزود: اکنون دشمنان می‌بینند که اسلام در عرصه نظام سازی و تمدن پردازی مجدداً به عنوان یک مدعی جدید در حال برخاستن است، بنابراین فحاشی و توهین را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار می‌دهند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه توهین به پیامبر دارای سابقه طولانی است، گفت: مسیحیان در زمان جنگ‌های صلیبی توهین‌های زیادی به ساحت مقدس حضرت محمد(ص) روا داشتند و کتاب‌های زیادی از قرن 12 میلادی در همین موضوع به نگارش درآوردند ضمن اینکه تا سال‌ها از انتشار ترجمه قرآن مجید جلوگیری می‌کردند.

او با اشاره به انتشار ترجمه‌ای ناقص از قرآن توسط مارتین لوتر بیان کرد: پس از این، اهانت به تمام مقدسات و اولیای خدا در مغرب زمین رواج یافت و آنها حتی به حضرت عیسی(ع) و حضرت مریم(س) نیز توهین کردند در حالیکه همه پیامبران الهی برای مسلمانان محترم هستند.

رحیم پور ازغدی با تاکید بر مسئولیت‌های ویژه حوزه علمیه در زمینه پاسخگویی به این‌گونه توهین‌ها گفت: در طول تاریخ بسیاری از افراد از پیامبر اعظم(ص) متنفر بوده‌اند، بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که هیچ کس به ساحت مقدس ایشان توهین نکند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: نباید چندان توجهی به ظاهر قضیه و افراد جلوی صحنه داشته باشیم زیرا اشخاصی چون کشیش آمریکایی و سازندگان این فیلم چندان اهمیتی ندارند، بلکه باید بدانیم که دشمنان از بیداری اسلامی هراس داشته و قصد دارند جلوی این مسئله را بگیرند و حتی این اعتراضات به کشورهای غربی نیز رسیده است.

او با بیان اینکه تفاوت‌های مذهبی در مسئله بیداری اسلامی باید به رسمیت شناخته شود، گفت: در این میان آنچه اهمیت دارد، اسلام گرایی است که نزدیک‌ترین شکل ممکن به انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

رحیم پور ازغدی خاطرنشان کرد: صدور انقلاب به این معنا نیست که همه مسلمانان شیعه اثنی‌عشری شوند، زیرا این امر امکان پذیر نخواهد بود.

این پژوهشگر دینی با بیان اینکه اسلام گرایی اهل سنت در نبود ولایت فقیه، ممکن است به دام لیبرالیسم یا وهابی گری گرفتار شود، عنوان کرد: در هر صورت نباید فریب ظاهرسازی و توهین‌های غرب را خورد، زیرا در اصل آنها به دنبال منحرف ساختن بیداری اسلامی و ایجاد اختلاف بوده و قصد دارند جنگ بین ادیان یا قومیت‌ها را مجدداً به راه بیندازند.

وی پیامبر اسلام(ص) را منشأ تمام تحولات صورت گرفته در جهان اسلام دانست و افزود: مهم این است که مشکلات موجود تنها با استفاده از وحدت ممکن خواهد بود و جنگ و خون‌ریزی راه به جایی نخواهد برد.

رحیم پور ازغدی با بیان اینکه برخی افراد پیش از انقلاب اسلامی تقیه کامل نسبت به رژیم شاه داشته و پس از انقلاب متشرعان جزئی نگر شدند، گفت: در بین شیعیان نیز کسانی هستند که بر سر مسائل جزئی برآشفته اما در مقابل کلیات سکوت می‌کنند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: جریان‌های اسلامی آمریکایی و انگلیسی یا اسلام منهای مسئولیت در بین تمام فرق اسلامی وجود داشته‌اند.

او با بیان اینکه اسلام منهای عقل یعنی بدون استفاده از اندیشه به دنبال قرآن و سنت رفتن در میان مسلمانان وجود دارد، ابراز کرد: جنگ قومیتی، نژادی، قبیله ای و مذهبی و نیز جنگ دینی بین مسلمانان و مسیحیان تنها نقطه آسیب پذیر بیداری اسلامی محسوب می‌شود.

رحیم پور ازغدی حوزه علمیه را خط مقدم مبارزه مسلمانان و شیعیان در پیچ تاریخی اسلام دانست و افزود: دین اسلام هیچ گاه با توهین به پیامبر و مقدسات شکست نخواهد خورد و به بیان پیامبر(ص) زمانی که اسلام به شکل یک پوستین وارونه پوشیده شود و زشت و زننده به نظر آید و نیز عدالت و منطق را کنار بگذارد، آنگاه نه تنها مشکلات داخلی مسلمانان را حل نمی‌کند بلکه در مقابل دشمنان نیز شکست می‌خورد.

این پژوهشگر دینی ادامه داد:مسلمانان نباید از اهانت هراس داشته باشند بلکه به تعبیر امام خمینی(ره) بیشتر باید از خودشان بترسند.

او با بیان اینکه مذاهب اصیل همواره به وسیله مذاهب جعلی کنار زده می‌شوند، تاکید کرد: اسلام اصیل هیچ‌گاه به وسیله کفر نابود نشده بلکه در طول تاریخ دیده می‌شود که مسلمانان ابتدا خود عامل حذف خود شده‌اند.

رحیم پور ازغدی با اشاره به وقایع صدر اسلام و نفوذ افرادی چون ابوسفیان و معاویه در بین مسلمانان بیان کرد:این افراد شکست بدر را در صفین و به صورت عریان‌تر در کربلا جبران کردند.

این استاد دانشگاه توهین به پیامبر(ص) را نشانه جهانی‌تر شدن ایشان دانست و گفت: اسلام امروز از فقه سر و ته شده و نفاق ضربه خواهد خورد.

او اضافه کرد: دین فروشان و مردم فروشان با ظاهر مردمی و دینی در جامعه ظاهر می‌شوند و آنگاه مجاهدان حقیقی شکست خواهند برد، زیرا مکتب ظاهری رواج یافته است و کار به آنجا می‌کشد که رزمنده و سرباز علی(ع) سرانجام او را به شهادت می‌رساند و فرزند رسول الله(ص) در مرکز اسلام به شهادت می‌رسد.

رحیم پور ازغدی با تاکید بر دفاع صحیح از پیامبر اسلام(ص) و نقش ویژه حوزه‌های علمیه در این میان گفت: باید از خود بپرسیم که آیا حضرت محمد(ص) را به گونه‌ای شناخته‌ایم که بتوانیم اطرافیان خود را در مقابل توهین‌ها و سایر روش‌های دشمنان مصون نگه داریم؟

او ابراز کرد: پیامبر (ص) تأثیر فراوانی بر اطرافیان و یاران خویش می‌گذاشت به طوری که برخی افراد تحمل دوری ایشان حتی بین دو نماز صبح و ظهر را نداشتند.

رحیم پور ازغدی با بیان اینکه دشمنان امروز بر اساس همان دلایل ابوجهل و ابوسفیان با پیامبر اسلام(ص) مخالفت می‌کردند، افزود: کتابی که حضرت محمد(ص) گشود، هیچ گاه بسته نخواهد شد ضمن اینکه تنها عوام‌الناس نسبت‌های ناروا به ایشان را باور خواهند کرد، بنابراین حوزه‌های علمیه باید چهره واقعی پیامبر را به مردم جهان بشناسانند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: دین باید به صورت یک مجموعه و با نگاه اجتهادی مورد بررسی قرار گرفته و مراقب جریان نو اخباری بود که اصل و فرع و کل و جزء را برنتافته و تنها در حوزه خاصی به برخی روایات می‌پردازد.

او ادامه داد: اندیشمندان ضد مذهب غربی همچون نیچه و ولتر که تعبیرات زننده‌ای در مورد مسیحت معرفی شده به خود داشتند عباراتی در مورد حضرت محمد(ص) به کار می‌برند که سبب تعجب می‌شود.

رحیم پور ازغدی با اشاره به برخی از تعبیرات فیلسوفان و ادبای غربی در مورد پیامبر اکرم(ص) گفت: به عقیده برخی از آنها بهترین تعبیر در مورد نبی مکرم اسلام(ص) را خدای او به کار برده و فرموده" محمد(ص) رحمتی برای تمام عالمیان است.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 10 مهر 1391    | توسط: امین    | طبقه بندی: اخبار عمومی،     | نظرات()