یكی از اموری كه در روایات بر آن تأكید شده، تلاش برای جلب خشنودی امام زمان(ع) و دوری از خشم و ناخرسندی آن حضرت است. پرسشی كه در اینجا مطرح می‌شود این است كه چگونه می‌توان خشنودی آن امام را به دست آورد.

برای روشن‌تر شدن موضوع، خوب است كه نگاهی داشته باشیم به یكی از این یادگاری‌های گرانقدر امام عصر(ع)؛1 یعنی دعای معروفی كه با جملة «اللّهم ارزقنا توفیق الطّاعة...» شروع می‌شود و در اوایل «مفاتیح الجنان» نیز آمده است.

در این دعای كوتاه و مختصر امام مهدی(ع) همة آنچه را كه شایسته است ما خود را بدان‌ها آراسته یا از آنها پیراسته سازیم در قالب درخواست از خدا بیان كرده و به صورت غیر مستقیم به ما فهمانده‌اند كه به عنوان حجّت خدا، چه انتظاری از ما دارند و چگونه شیعه‌ای را برای خود می‌پسندند. با هم قسمت‌هایی از این دعا را می‌خوانیم:

«اللّهمّ ارزقنا توفیق الطّاعة و بعد المعصیة و صدق النیّة و عرفان الحرمة و أكرمنا بالهدیٰ و الإستقامة و سدّد ألسنتنا بالصّواب و الحكمة و املأ قلوبنا بالعلم و المعرفة و طهّر بطوننا عن الحرام و الشّبهة و اكفف أیدینا عن الظّلم و السّرقة و اغضض أبصارنا عن الفجور و الخیانة و اسدد أسماعنا عن اللّغو و الغیبة؛2

بار خدایا! توفیق فرمان‌برداری، دوری از گناهان، درستی و پاكی نیّت و شناخت حرام‌ها را، روزی ما فرما؛ و ما را به راهنمایی و پایداری گرامی دار و زبان ما را در درست‌گویی و گفتار حكیمانه استوار ساز و دل ما را از دانش و معرفت سرشار كن و درون ما را از حرام و مال شبهه‌ناك پاكیزه گردان و دست ما را از ستم‌گری و دزدی بازدار و چشم ما را از فجور و خیانت بپوشان و گوش ما را از شنیدن سخن بیهوده و غیبت بربند و...»

در ادامة این دعا، امام عصر(ع) صفات و ویژگی‌هایی را كه شایستة عالما، دانش‌پژوهان، پیران، جوانان، زنان، توانگران، تنگ‌دستان، جنگ‌جویان، حكم‌رانان و... است بر می‌شمارند و از خداوند می‌خواهند كه به هر یك از این گروه‌ها و اقشار اجتماعی صفات و ویژگی‌هایی را كه شایستة آنهاست عطا فرماید.

ماهنامه موعود شماره 104

پی‌نوشت‌ها:

1. برای مطالعة سخنان امام عصر(ع) ر.ك: محمّد خادمی شیرازی، تحفة امام مهدی(ع)، نشر موعود عصر(عج)؛ جواد قیومی اصفهانی، صحیفـ[ المهدی(ع)؛ سیّد مرتضی مجتهدی، صحیفة مهدیه؛ الشیخ محمّد الغروی، المختار من الإمام المهدی، 3 ج.
2. قمی، شیخ عبّاس، مفایتح الجنان، دعای امام زمان(ع).

نوشته شده در تاریخ شنبه 11 مهر 1388    | توسط: امین    | طبقه بندی: امام زمان (عج)،     | نظرات()